REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 56 poz. 582

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 2 maja 2001 r.

w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639, z 1997 r. Nr 106, poz. 680, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 160, poz. 1078, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 96, poz. 1106 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 9, poz. 117, Nr 72, poz. 839 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 43) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez właściwy polski związek sportowy.

2. Przepisy rozporządzenia stosuje się także do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych.

§ 2.
1. Polski związek sportowy, w drodze decyzji, przyznaje, odmawia przyznania i pozbawia licencji sędziego sportowego w dyscyplinie sportu objętej zakresem działania związku lub wchodzącej w skład dziedziny sportu, w której ten związek działa.

2. Licencję sędziego sportowego przyznaje się na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Licencja sędziego sportowego może być przyznana na czas określony na wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie licencji.

§ 3.
1. Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji sędziego sportowego składa we właściwym polskim związku sportowym pisemny wniosek zawierający:

1) imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,

2) określenie dyscypliny sportu, w jakiej wnioskodawca zamierza pełnić funkcję sędziego sportowego,

3) określenie okresu ważności licencji w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 3,

4) datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.

2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:

1) oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych,

2) zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania funkcji sędziego sportowego,

3) zobowiązanie do uczestnictwa w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji sędziowskich, organizowanym przez właściwy polski związek sportowy,

4) zobowiązanie do wykonywania obowiązków sędziego sportowego, określonych w regulaminie sportowym właściwego polskiego związku sportowego.

§ 4.
Przyznanie licencji potwierdza dokument, którego wzór zawiera załącznik do rozporządzenia.
§ 5.
1. Polski związek sportowy może odmówić przyznania licencji sędziego sportowego, jeżeli wnioskodawca nie spełnił warunków określonych w § 3 i 7, a braki formalne we wniosku nie zostały usunięte, mimo wezwania, w wyznaczonym terminie.

2. Licencji sędziego sportowego nie może uzyskać osoba, która, pełniąc tę funkcję, została przez właściwy polski związek sportowy pozbawiona licencji z przyczyn określonych w § 6 ust. 1 pkt 3 – przez okres dwóch lat od daty wydania tej decyzji.

3. Odmowa przyznania licencji wymaga uzasadnienia.

§ 6.
1. Polski związek sportowy pozbawia licencji sędziego sportowego w razie:

1) utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych albo utraty praw publicznych lub ograniczenia korzystania z tych praw, stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym,

2) utraty zdrowia uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków sędziego sportowego, potwierdzonej zaświadczeniem wydanym przez lekarza,

3) popełnienia przez sędziego sportowego czynów zagrożonych w regulaminie dyscyplinarnym polskiego związku sportowego karą dyskwalifikacji w najwyższym wymiarze lub karą skreślenia z listy sędziów sportowych.

2. Polski związek sportowy może pozbawić sędziego sportowego licencji również w razie:

1) odmowy lub zaprzestania uczestnictwa w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji sędziowskich,

2) naruszenia innych obowiązków sędziego sportowego, określonych w regulaminie sportowym właściwego polskiego związku sportowego.

3. Pozbawienie sędziego sportowego licencji wymaga uzasadnienia.

§ 7.
Osoba ubiegająca się ponownie o przyznanie licencji sędziego sportowego dołącza do wniosku, oprócz dokumentów wymienionych w § 3 ust. 2, oświadczenie, że nie została pozbawiona licencji z przyczyn, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3.
§ 8.
Organem odwoławczym w sprawach przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego jest Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.
§ 9.
1. Polski związek sportowy prowadzi ewidencję przyznanych licencji sędziego sportowego.

2. Polski związek sportowy prowadzi odrębną ewidencję prawomocnych decyzji o odmowie przyznania i o pozbawieniu licencji sędziego sportowego oraz przechowuje dokumentację tych spraw i dokumenty, o których mowa w § 3 i 7.

§ 10.
Licencje przyznane sędziom sportowym przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane, z zastrzeżeniem § 6.
§ 11.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 18 lutego 1997 r. w sprawie zasad, warunków i trybu przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego (Monitor Polski Nr 13, poz. 109).
§ 12.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej: E. Wittbrodt


Załącznik 1.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji
Narodowej z dnia 2 maja 2001 r. (poz. 582)

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 21 czerwca 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-06-06
  • Data wejścia w życie: 2001-06-21
  • Data obowiązywania: 2001-06-21
  • Dokument traci ważność: 2005-09-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA