REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 50 poz. 532

ROZPORZĄDZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH

z dnia 9 maja 2001 r.

w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na organizowanie i finansowanie konkursów o finansowanie projektów badawczych i konkursów o dofinansowywanie projektów celowych oraz na realizację określonych zadań z zakresu działalności wspomagającej badania

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę, przeznaczonych na organizowanie i finansowanie lub dofinansowywanie działalności, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych, zwanej dalej „zadaniami”.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) Komitecie – rozumie się przez to Komitet Badań Naukowych,

2) jednostce – rozumie się przez to Polską Akademię Nauk, Polską Akademię Umiejętności oraz inne podmioty działające na rzecz nauki, a w szczególności stowarzyszenia, fundacje, agencje, samorządy województw, a także grupę jednostek posiadających osobowość prawną, reprezentowaną przez jedną z nich.

§ 3.
Środki finansowe, o których mowa w § 1, mogą być przyznane jednostce, która spełnia następujące kryteria:

1) posiada siedzibę w kraju oraz strukturę organizacyjną umożliwiającą prawidłową realizację zadań, a także niezbędne wyposażenie, w tym sprzęt komputerowy, oprogramowanie i infrastrukturę informatyczną z dostępem do sieci informatycznych,

2) zatrudnia lub ma możliwość zatrudnienia pracowników, których liczba, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe zapewnią prawidłową realizację zadań, z tym że osoby zatrudnione przez jednostkę nie mogą uczestniczyć w wykonywaniu projektów badawczych, projektów celowych oraz zadań z zakresu działalności wspomagającej badania, finansowanych lub dofinansowywanych w ramach zadania realizowanego przez tę jednostkę.

§ 4.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na realizację zadań jednostka może złożyć:

1) z inicjatywy własnej, w ciągu całego roku,

2) na podstawie oferty przedstawionej jednostce przez Przewodniczącego Komitetu lub ogłoszonej publicznie w dzienniku „Rzeczpospolita” i w biuletynie „Sprawy Nauki”, określającej w szczególności:

a) podstawę prawną przyznania środków finansowych na realizację zadania,

b) temat i zakres działalności przewidywanej do realizacji w ramach zadania,

c) termin złożenia wniosku.

§ 5.
1. Wniosek o przyznanie środków finansowych na realizację zadania jednostka składa w urzędzie Komitetu, w dwóch egzemplarzach.

2. We wniosku należy podać w szczególności:

1) nazwę jednostki, jej adres, numer telefonu i faksu oraz imiona i nazwiska, tytuły naukowe, stopnie naukowe, nazwy stanowisk, numery telefonów i faksów osób reprezentujących jednostkę,

2) informacje niezbędne do dokonania oceny, czy jednostka spełnia kryteria określone w § 3,

3) w odniesieniu do wniosków dotyczących organizowania i finansowania konkursów o finansowanie projektów badawczych lub dofinansowywanie projektów celowych;

a) dziedziny albo tematy badań naukowych lub prac rozwojowych objętych konkursami,

b) liczbę konkursów planowanych do zorganizowania w ciągu roku,

c) sposób oraz harmonogram realizacji zadania,

d) kosztorys realizacji zadania, w tym wysokość środków finansowych planowanych do przekazania wykonawcom projektów badawczych lub projektów celowych oraz wysokość środków finansowych przeznaczonych na koszty prac organizacyjnych i na obsługę finansową, w układzie kalkulacyjnym,

e) sposób sprawowania kontroli nad prawidłowością prowadzenia prac i wydatkowania środków finansowych przez wykonawców projektów,

f) dodatkowe informacje uznane przez jednostkę za przydatne przy ocenie wniosku,

4) w odniesieniu do wniosków dotyczących zadań z zakresu działalności wspomagającej badania:

a) określenie prac planowanych do realizacji i informację o przewidywanych wykonawcach,

b) informacje wymienione w pkt 3 lit. c)–f) podane odpowiednio do zakresu wniosku.

§ 6.
W razie potrzeby Przewodniczący Komitetu może zwrócić się do jednostki o dostarczenie dodatkowych dokumentów, wyjaśnień lub informacji dotyczących jednostki, niezbędnych do oceny wniosku, a w szczególności:

1) zaświadczenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego,

2) danych członków organu zarządzającego jednostką, w zakresie określonym w § 5 ust. 2 pkt 1,

3) informacji o stanie prawnym i majątkowym jednostki, w tym odpowiednio statutu lub umowy spółki i rocznego sprawozdania finansowego za rok poprzedzający rok złożenia wniosku,

4) kopii zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP i numeru identyfikacyjnego REGON,

5) zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych,

6) zaświadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

7) zaświadczenia banku, w którym prowadzony jest rachunek bieżący, o posiadaniu płynności finansowej.

§ 7.
1. Za zgodą jednostki eksperci wyznaczeni przez Przewodniczącego Komitetu mogą dokonać w jej siedzibie przeglądu w zakresie niezbędnym do dokonania oceny wniosku, a w szczególności do ustalenia, czy jednostka spełnia kryteria określone w § 3.

2. W razie braku zgody jednostki na dokonanie przeglądu, o którym mowa w ust. 1, wniosek pozostawia się bez dalszego biegu.

§ 8.
1. W terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia otrzymania pełnej dokumentacji, o której mowa w § 5 ust. 2 i § 6, Przewodniczący Komitetu dokonuje wstępnej oceny wniosku jednostki, zasięgając w razie potrzeby opinii właściwego zespołu Komitetu, zespołu opiniodawczo-doradczego lub właściwych ekspertów i przedstawia tę ocenę Komitetowi w celu zasięgnięcia jego opinii co do zasadności realizacji zadań określonych we wniosku.

2. Po uzyskaniu opinii Komitetu, o której mowa w ust. 1, Przewodniczący Komitetu wydaje decyzję o przyznaniu jednostce dotacji celowej na realizację zadań określonych we wniosku lub zawiadamia jednostkę o odmowie przyznania tej dotacji.

§ 9.
W umowie zawartej przez Komitet z jednostką ustala się szczegółowe warunki i terminy realizacji zadania, w tym w szczególności sposób organizowania i finansowania konkursów oraz powierzania realizacji zadań z zakresu działalności wspomagającej badania, sposób przekazywania środków finansowych i dokonywania rozliczeń.
§ 10.
1. Jednostka zapewnia przekazywanie przez wykonawców projektów badawczych i projektów celowych informacji o rozpoczęciu, kontynuacji i o zakończeniu każdego tematu pracy badawczej prowadzonej w ramach realizacji zadania, w celu wprowadzenia tych informacji do bazy danych krajowego systemu informacji o pracach badawczych SYNABA.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, przekazuje się do Ośrodka Przetwarzania Informacji w Warszawie, prowadzącego bazę danych krajowego systemu informacji o pracach badawczych SYNABA. Informacje są gromadzone, przetwarzane i przechowywane w formie cyfrowej, a ich udostępnianie następuje przez ogólnokrajową sieć komputerową, na nośnikach cyfrowych, a także w razie potrzeby w formie wydruku lub publikacji.

§ 11.
1. Rozliczanie środków finansowych przekazywanych jednostce na realizację zadań jest dokonywane na podstawie raportów tej jednostki.

2. Jednostka jest zobowiązana do składania Komitetowi:

1) w terminie do dnia 31 marca – rocznego raportu merytorycznego i finansowego dotyczącego realizacji zadania w roku poprzedzającym, nie wcześniej jednak niż po półrocznym okresie realizacji tego zadania,

2) w terminie trzech miesięcy od dnia zakończenia realizacji zadania – raportu końcowego, zawierającego zbiorcze rozliczenie poniesionych kosztów, opis wykonanych prac i podsumowanie osiągniętych wyników.

3. Raporty składane przez jednostkę są oceniane przez właściwy zespół lub zespoły Komitetu pod względem zgodności wykonanych prac z zawartą umową.

4. Na podstawie oceny raportu końcowego, o której mowa w ust. 3, urząd Komitetu dokonuje rozliczenia środków finansowych i zawiadamia jednostkę o uznaniu umowy:

1) za wykonaną i rozliczoną,

2) za niewykonaną, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych niezgodnie z umową lub niewykorzystanych oraz ewentualnie o zastosowaniu kar umownych.

§ 12.
Niezłożenie rocznego raportu w terminie lub złożenie raportu niespełniającego wymagań, o których mowa w § 11 ust. 2 pkt 1, stanowi podstawę do wstrzymania dalszego finansowania realizacji zadań określonych w umowie, a także do odstąpienia od umowy zawartej przez Komitet z jednostką.
§ 13.
W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli lub przez biegłych rewidentów, że przekazane Komitetowi rozliczenie zawarte w raporcie końcowym, stanowiące podstawę do uznania umowy za wykonaną i rozliczoną, nie zostało sporządzone prawidłowo lub jest nierzetelne. Przewodniczący Komitetu może zarządzić wznowienie postępowania dotyczącego oceny raportu końcowego i prawidłowości wykonania zadań.
§ 14.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych: A. Wiszniewski

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 6 czerwca 2001 r.

Rozporządzenie traci moc 23 lipca 2005 r. na podstawie § 13 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na organizowanie i finansowanie realizacji projektów badawczych, projektów celowych i zadań z zakresu działalności wspomagającej badania (Dz.U. Nr 124, poz. 1040).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-05-22
  • Data wejścia w życie: 2001-06-06
  • Data obowiązywania: 2001-06-06
  • Dokument traci ważność: 2005-07-23
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA