REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 50 poz. 523
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 maja 2001 r.
w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy pracowników pedagogicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego
Na podstawie art. 6a ust. 12 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 22, poz. 291 i Nr 122, poz. 1323) zarządza się, co następuje:
2. Na ocenę pracy pracownika pedagogicznego nie mogą mieć wpływu jego przekonania religijne i poglądy polityczne, a także fakt odmowy wykonania przez pracownika pedagogicznego polecenia służbowego, gdy odmowa taka wynikała z uzasadnionego przekonania pracownika, iż wydane polecenie było sprzeczne z dobrem dziecka, dobrem służby albo dobrem publicznym.
1) realizację indywidualnego planu pracy z dzieckiem, przestrzeganie i ochronę przez pracownika pedagogicznego praw dziecka, pobudzanie inicjatywy wychowanków, realizację innych zadań zawodowych wynikających z regulaminu placówki, poprawność merytoryczną prowadzonych zajęć wychowawczych i opiekuńczych,
2) zaangażowanie zawodowe pracownika pedagogicznego, inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu powrót dziecka do rodziny oraz utrzymywanie przez dziecko kontaktów z rodzicami, podejmowanie innowacyjnych działań wychowawczych i opiekuńczych, zainteresowanie dzieckiem i jego środowiskiem, współpracę z rodzicami,
3) działania pracownika pedagogicznego w zakresie wspierania rozwoju dziecka, z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb,
4) kulturę osobistą i poprawność używanego języka, stosunek do dzieci, wzajemne relacje pomiędzy pracownikiem pedagogicznym i wychowankami,
5) aktywność pracownika pedagogicznego w jego doskonaleniu zawodowym, w tym w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych,
6) przestrzeganie porządku pracy, w tym przede wszystkim punktualności, pełnego wykorzystania czasu zajęć oraz właściwe prowadzenie dokumentacji.
1) działania w zakresie pozyskiwania i przygotowywania rodzin zamierzających przysposobić dziecko,
2) zakres i sposób prowadzenia poradnictwa i terapii rodzinnej dla rodziców naturalnych i ich dzieci przebywających poza rodziną,
3) pozyskiwanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej albo prowadzenia placówki rodzinnej, prowadzenie dla nich szkoleń, wspieranie oraz promowanie rodzinnych form opieki zastępczej,
4) podejmowanie działań innowacyjnych w zakresie pracy z rodziną,
5) współdziałanie z powiatowym centrum pomocy rodzinie, placówkami, ośrodkami pomocy społecznej, szkołami i organizacjami społecznymi, mające na celu umożliwienie wychowankom przebywającym w placówkach powrotu do rodziny, umieszczenie ich w rodzinie zastępczej lub w placówce rodzinnej albo przysposobienie,
6) aktywność pracownika pedagogicznego w jego doskonaleniu zawodowym, w tym w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych,
7) przestrzeganie porządku pracy, w tym przede wszystkim punktualności, pełnego wykorzystania czasu zajęć, oraz właściwe prowadzenie dokumentacji.
2. Do okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika pedagogicznego trwających dłużej niż 30 dni.
3. W przypadku uzupełniania przez pracownika pedagogicznego tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela, oceny pracy tego pracownika dokonuje dyrektor placówki lub ośrodka, w którym pracownik pedagogiczny jest zatrudniony, w porozumieniu z dyrektorem placówki lub ośrodka, w którym pracownik pedagogiczny uzupełnia obowiązkowy wymiar zajęć.
4. Dyrektor placówki lub ośrodka powiadamia na piśmie pracownika pedagogicznego o zamiarze dokonania oceny pracy co najmniej na 30 dni przed dokonaniem oceny pracy, jeżeli dokonuje tej oceny:
1) z własnej inicjatywy,
2) na wniosek organu prowadzącego placówkę lub ośrodek,
3) na wniosek organu sprawującego nadzór nad standardem wychowania i opieki w placówkach oraz nad jakością działań ośrodków, zwanego dalej „organem nadzoru".
2. Na wniosek pracownika pedagogicznego przy zapoznaniu go z projektem oceny pracy oraz wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń może być obecny przedstawiciel wskazanej przez pracownika zakładowej organizacji związkowej.
3. Dyrektor placówki lub ośrodka doręcza pracownikowi pedagogicznemu oryginał karty oceny pracy, której odpis włącza się do akt osobowych pracownika pedagogicznego. Wzór karty oceny pracy pracownika pedagogicznego placówki lub ośrodka stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Odwołanie od oceny pracy pracownika pedagogicznego rozpatruje, w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania, powołany przez organ nadzoru zespół oceniający w składzie:
1) dwaj przedstawiciele organu nadzoru, w tym przewodniczący zespołu oceniającego,
2) dwaj przedstawiciele organu prowadzącego placówkę lub ośrodek,
3) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej wskazanej przez pracownika pedagogicznego.
3. Dokumentację niezbędną do rozpatrzenia odwołania przygotowuje dla zespołu oceniającego organ nadzoru.
4. Zespół oceniający, rozpatrując odwołanie, może ustalić nową korzystniejszą ocenę pracy albo podtrzymać ocenę pracy kwestionowaną przez pracownika pedagogicznego.
5. Rozstrzygnięcia zespołu oceniającego dotyczące ustalenia nowej oceny pracy albo podtrzymania oceny pracy kwestionowanej przez pracownika pedagogicznego zapadają większością głosów.
6. Z posiedzenia zespołu oceniającego sporządza się protokół.
7. Organ nadzoru powiadamia pracownika pedagogicznego placówki lub ośrodka i dyrektora placówki lub ośrodka na piśmie, w terminie 7 dni od dnia podjęcia przez zespół oceniający rozstrzygnięcia, o ustaleniu nowej oceny pracy lub podtrzymaniu oceny pracy kwestionowanej przez pracownika pedagogicznego, wraz z podaniem uzasadnienia podjętego rozstrzygnięcia.
8. W przypadku ustalenia przez zespół oceniający nowej oceny pracy, dyrektor placówki lub ośrodka, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 7, zwraca pracownikowi pedagogicznemu placówki lub ośrodka odpis karty oceny pracy znajdujący się w aktach osobowych i wydaje nową kartę oceny pracy. Przepis § 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2. Oceny pracy dyrektora placówki lub ośrodka dokonuje organ prowadzący placówkę lub ośrodek w porozumieniu z organem nadzoru, na podstawie dokonanych przez organ prowadzący i organ nadzoru cząstkowych ocen pracy dyrektora placówki lub ośrodka.
2. Organ prowadzący placówkę, dokonując cząstkowej oceny pracy dyrektora placówki, uwzględnia: zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych i administracyjnych dla realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych, a także gospodarowanie środkami finansowymi w sposób zapewniający prawidłowe funkcjonowanie placówki.
3. Organ prowadzący placówkę w porozumieniu z organem nadzoru, dokonując cząstkowej oceny pracy dyrektora placówki, uwzględnia: realizację zaleceń, wniosków i uwag organu nadzoru, a także zapewnienie pomocy pracownikom pedagogicznym w realizacji ich zadań oraz w doskonaleniu zawodowym.
2. Organ prowadzący ośrodek, dokonując cząstkowej oceny pracy dyrektora ośrodka, uwzględnia: zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych i administracyjnych dla realizacji zadań ośrodka, a także gospodarowanie środkami finansowymi w sposób zapewniający prawidłowe funkcjonowanie ośrodka.
3. Organ prowadzący ośrodek w porozumieniu z organem nadzoru, dokonując cząstkowej oceny pracy dyrektora ośrodka, uwzględnia: realizację zaleceń, wniosków i uwag organu nadzoru, a także zapewnienie pomocy pracownikom pedagogicznym w realizacji ich zadań oraz w doskonaleniu zawodowym.
2. Przy dokonywaniu oceny pracy dyrektora placówki lub ośrodka przepisy § 2, 5 i 6 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
3. Organ prowadzący placówkę lub ośrodek doręcza dyrektorowi placówki lub ośrodka oryginał karty oceny pracy, której odpis włącza się do akt osobowych dyrektora. Wzór karty oceny pracy dyrektora placówki lub ośrodka stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, rozpatruje w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku powołany przez organ prowadzący placówkę lub ośrodek zespół oceniający w składzie:
1) dwaj przedstawiciele organu prowadzącego placówkę lub ośrodek, w tym przewodniczący zespołu oceniającego,
2) dwaj przedstawiciele organu nadzoru,
3) na wniosek dyrektora placówki lub ośrodka – przedstawiciel wskazanej przez niego zakładowej organizacji związkowej.
3. W skład zespołu oceniającego nie mogą wchodzić osoby uczestniczące w dokonywaniu oceny pracy, którą dyrektor placówki lub ośrodka kwestionuje.
4. Dokumentację niezbędną do rozpatrzenia wniosku o ponowne ustalenie oceny pracy dyrektora placówki lub ośrodka przygotowuje dla zespołu oceniającego organ prowadzący.
5. Przy dokonaniu ponownej oceny pracy dyrektora placówki lub ośrodka przepisy § 7 ust. 4–6 stosuje się odpowiednio.
6. Organ prowadzący powiadamia dyrektora placówki lub ośrodka na piśmie, w terminie 7 dni od dnia podjęcia przez zespół oceniający rozstrzygnięcia, o ustaleniu nowej oceny pracy lub podtrzymaniu oceny pracy kwestionowanej przez dyrektora, wraz z podaniem uzasadnienia podjętego rozstrzygnięcia.
7. W przypadku ustalenia przez zespół oceniający nowej oceny pracy, organ prowadzący, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 6, zwraca dyrektorowi placówki lub ośrodka odpis karty oceny pracy znajdujący się w aktach osobowych i wydaje nową kartę oceny pracy. Przepis § 11 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Minister Pracy i Polityki Społecznej: L. Komołowski
Załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 2 maja 2001 r. (poz. 523)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 6 czerwca 2001 r.
- Data ogłoszenia: 2001-05-22
- Data wejścia w życie: 2001-06-06
- Data obowiązywania: 2002-03-26
- Dokument traci ważność: 2013-01-02
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA