REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 17 poz. 195
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 2001 r.
w sprawie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru
Na podstawie art. 51 § 12 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny zarządza się, co następuje:
2. Wniosek sporządza się zgodnie z wzorem, stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Jeżeli dla dokonania ustalenia kraju pochodzenia towaru jest to niezbędne. Prezes GUC może zażądać od wnioskodawcy dostarczenia, w wyznaczonym terminie, dodatkowych dokumentów lub materiałów. Wyznaczony termin powinien uwzględniać czas niezbędny dla ich uzyskania i dostarczenia.
3. Na wniosek wnioskodawcy, złożony nie później niż przed upływem uprzednio wyznaczonego terminu, Prezes GUC może w szczególnie uzasadnionych przypadkach przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 2.
4. Niedostarczenie dokumentów lub materiałów, o których mowa w ust. 2, w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
2. Badania i analizy, niezbędne do udzielenia wiążącej informacji o pochodzeniu towaru, wykonywane są przez laboratorium celne lub inne laboratoria, akredytowane zgodnie z odrębnymi przepisami lub uznane przez Prezesa GUC.
2. W przypadku gdy:
1) wnioskodawca umieścił we wniosku żądanie zwrotu określonych dokumentów lub materiałów lub
2) przedłożone przez wnioskodawcę dokumenty lub materiały nie są przydatne dla rozstrzygnięcia sprawy
– Prezes GUC po zakończeniu postępowania odsyła je wnioskodawcy na jego koszt.
3. Zwrotu materiałów, o którym mowa w ust. 2, nie dokonuje się, jeżeli w związku z badaniami i analizami uległy zniszczeniu.
2. Nieuiszczenie zaliczki, o której mowa w ust. 1, w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
2. Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 1, przekazanie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru nie będzie możliwe. Prezes GUC informuje o tym wnioskodawcę, podając przyczyny zwłoki i termin, w którym udzieli tej informacji.
2. W wiążącej informacji o pochodzeniu towaru nie podaje się informacji o towarze, zastrzeżonych przez wnioskodawcę we wniosku jako poufne lub objęte tajemnicą handlową i podlegające w związku z tym ochronie, zgodnie z art. 8 Kodeksu celnego.
Minister Finansów: J. Bauc
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 5 marca 2001 r. (póz. 195)
Załącznik nr 1
Objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku
Wnioskodawca wypełnia wszystkie pola wniosku, z wyjątkiem pól 2, 3, 11 oraz 13.
W razie braku informacji określonych w poszczególnych polach należy wpisać kreskę.
Pole 4 – należy podać imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy, adres pocztowy, numer telefonu, telefaksu i adres poczty elektronicznej, a także numer Regon oraz numer NIP wnioskodawcy. Jeżeli WIP ma zostać udzielona osobie innej niż wnioskodawca (stosowane jest przedstawicielstwo w rozumieniu prawa celnego), należy oprócz danych wnioskodawcy wpisać w dolnej części pola analogiczne dane osoby, której ma zostać udzielona WIP.
Pole 7 – pole przeznaczone jest na krótki opis towaru; jeżeli opis jest obszerniejszy, należy wpisać tylko nazwę towaru, nawet w formie opisowej, i umieścić adnotację „opis towaru stanowi dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.
Pole 8 – należy podać proponowany kraj pochodzenia, uzasadniając go przywołaniem podstawy prawnej wskazującej na regułę pozwalającą ustalić pochodzenie towaru.
Pole 9 – należy wykazać, że elementy, wskazanej w polu 8, reguły pozwalającej ustalić pochodzenie towaru są spełnione w danym przypadku.
Pole 10 – należy podać cenę ex works wyrażoną w złotych polskich; pole należy wypełnić, jeśli reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru przywołana w polu 8 lub 9 wniosku odnosi się do pojęcia ceny fabrycznej (ceny ex works).
Pole 12 – należy podać wszystkie materiały (surowce, prefabrykaty, półprodukty, części itp.) zużywane w toku produkcji towaru; w kolumnie „pozycja HS/kod PCN" należy podać informację na tyle szczegółową, na ile przewiduje to reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru przywołana w polu 8 lub 9 wniosku; w razie braku miejsca w tym polu należy umieścić adnotację „pozostałe dane stanowią dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.
Pole 14 – należy podać opis procesu produkcji (obróbek, przeróbki) na tyle szczegółowy, na ile przewiduje to reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru przywołana w polu 8 lub 9 wniosku; w razie braku miejsca w tym polu należy umieścić adnotację „pozostałe dane stanowią dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.
Pole 16 i 17 – informacja dotyczy WIP lub WIT odnoszących się do towarów identycznych; nie muszą to być WIP lub WIT udzielone wnioskodawcy. Należy podać numer i datę powoływanej WIP lub WIT.
Pole 18 – należy podać te dane zawarte we wniosku, które wnioskodawca zastrzega jako informacje o charakterze poufnym, które podlegają ochronie określonej w art. 8 Kodeksu celnego i w związku z tym nie będą zawarte w treści WIP. Zastrzeżenie może dotyczyć jedynie konkretnych danych spośród zawartych w polu 7 część dolna, polach 10, 12 lub 14. Wypełnianie tego pola nie jest obligatoryjne.
Załącznik nr 2
- Data ogłoszenia: 2001-03-16
- Data wejścia w życie: 2001-03-19
- Data obowiązywania: 2003-11-01
- Dokument traci ważność: 2004-05-01
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 9 czerwca 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 17 października 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA