REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 9 poz. 70

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY l POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 15 stycznia 2001 r.

w sprawie trybu przekazywania przez przedsiębiorstwo państwowe „Polskie Koleje Państwowe”, a następnie przez spółkę akcyjną „Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna”, na konto Funduszu Pracy środków na finansowanie świadczeń przedemerytalnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (Dz. U. Nr 84, poz. 948) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Prezes Krajowego Urzędu Pracy w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym weszło w życie rozporządzenie, występuje do Prezesa Zarządu przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” lub powstałej w wyniku jego komercjalizacji spółki akcyjnej „Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna”, zwanych dalej PKP (PKP S.A.), o dokonanie – tytułem zaliczki na wypłaty w miesiącu następnym – przelewu kwoty równej kwocie wypłaconej w miesiącu poprzednim na świadczenia przedemerytalne dla osób, z którymi stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy po dniu 18 maja 2000 r., a przed dniem 1 stycznia 2001 r., jeżeli osoby te nabyły uprawnienia do świadczeń przedemerytalnych, przysługujące na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2000 r. w sprawie ustalenia świadczeń przedemerytalnych dla osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy z przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, objętego programem restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych (Dz. U. Nr 40, poz. 464). Wysokość kwoty wypłaconej w miesiącu poprzednim ustalana jest na podstawie informacji uzyskanych z właściwych terytorialnie powiatowych urzędów pracy, zwanych dalej „urzędami pracy”. Prezes Krajowego Urzędu Pracy przekazuje Prezesowi PKP (PKP S.A.) również kopie uzyskanych z urzędów pracy informacji zawierających wyszczególnienie liczb osób oraz kwot wydatkowanych na świadczenia:

1) dla osób, którym świadczenie zostało przyznane i jego wysokość została ustalona w miesiącach poprzedzających miesiąc, którego dotyczy informacja,

2) dla osób, którym świadczenie zostało przyznane i jego wysokość została ustalona w miesiącu, którego dotyczy informacja,

3) dla osób, którym świadczenie zostało przyznane w miesiącu, którego dotyczy informacja, a którym świadczenia wypłacono w kwocie zaliczkowej, o której mowa w art. 37k ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56),

4) dla osób, którym świadczenie zostało przyznane w miesiącach poprzedzających miesiąc, którego dotyczy informacja, a którym świadczenia wypłacono w kwocie zaliczkowej, o której mowa w pkt 3,

oraz liczby osób, które utraciły prawo do świadczenia przedemerytalnego ze wskazaniem przyczyn i podstaw prawnych utraty tego prawa.

2. Zarząd PKP (PKP S.A.) w terminie do ostatniego dnia danego miesiąca dokonuje przelewu kwoty określonej w ust. 1 na rachunek bankowy Funduszu Pracy, o którym mowa w art. 107 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550, Nr 95, poz. 1041, Nr 119, poz. 1251 i Nr 122, poz. 1315), wskazany przez Prezesa Krajowego Urzędu Pracy.

3. W przypadku gdy przekazana zaliczka na wypłaty w miesiącu poprzednim nie była równa kwocie dokonanych w tym miesiącu wypłat, Prezes Krajowego Urzędu Pracy, w wystąpieniu, o którym mowa w ust. 1, kwotę zaliczki koryguje o różnicę, która wystąpiła w miesiącu poprzednim.

4. W przypadku niedotrzymania przez Zarząd PKP (PKP S.A.) terminu, o którym mowa w ust. 2, Funduszowi Pracy przysługują ustawowe odsetki.

5. Każdy dzień opóźnienia wystąpienia Prezesa Krajowego Urzędu Pracy do Prezesa Zarządu PKP (PKP S.A.), o którym mowa w ust. 1, powoduje przesunięcie o jeden dzień terminów, o których mowa w ust. 2.

§ 2.
1. Prezes Krajowego Urzędu Pracy w miesiącu, w którym weszło w życie rozporządzenie, niezwłocznie po otrzymaniu z urzędów pracy informacji o liczbie osób i o wysokości kwoty wydatkowanej w miesiącu poprzedzającym miesiąc wejścia w życie rozporządzenia na wypłatę świadczeń przedemerytalnych, o których mowa w § 1 ust. 1, występuje na piśmie do Prezesa Zarządu PKP (PKP S.A.) o dokonanie następujących przelewów:

1) w terminie 10 dni od dnia otrzymania wystąpienia Prezesa Krajowego Urzędu Pracy, nie później jednak niż do ostatniego dnia miesiąca, kwoty równej kwocie wypłat dokonanych w miesiącu poprzednim – tytułem zaliczki na wypłaty w bieżącym miesiącu,

2) w terminie do ostatniego dnia miesiąca kwoty równej kwocie wypłat dokonanych w miesiącu poprzednim – tytułem zaliczki na wypłaty w miesiącu następnym.

2. Zarząd PKP (PKP S.A.) dokonuje na rachunek bankowy Funduszu Pracy, o którym mowa w art. 107 ust. 1 pkt 4 ustawy o finansach publicznych, wskazany przez Prezesa Krajowego Urzędu Pracy, przelewów kwot, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, w terminach określonych w tych przepisach.

3. Przepisy § 1 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.

§ 3.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Pracy i Polityki Społecznej: w z. P. Kołodziejczyk

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 13 lutego 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-02-05
  • Data wejścia w życie: 2001-02-13
  • Data obowiązywania: 2001-02-13
  • Dokument traci ważność: 2003-05-25
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA