REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 5 poz. 48

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 4 stycznia 2001 r.

w sprawie zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639, z 1997 r. Nr 106, poz. 680, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 160, poz. 1078, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 96, poz. 1106 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 9, poz. 117, Nr 72, poz. 839 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 43) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do stypendiów sportowych przyznawanych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej, w tym kadry paraolimpijskiej, finansowanych ze środków budżetu państwa, będących w dyspozycji Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.

2. Przez użyte w rozporządzeniu określenie polski związek sportowy – rozumie się także związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych.

§ 2.
1. Stypendium sportowe może otrzymać zawodnik kadry narodowej, jeżeli:

1) został powołany do składu kadry narodowej,

2) zajął pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w mistrzostwach świata lub Europy w kategorii seniorów, bezpośrednio poprzedzających przyznanie stypendium sportowego, w których brało udział co najmniej:

a) 8 zawodników w danej konkurencji sportowej,

b) 6 drużyn, osad lub załóg,

3) zobowiązał się do realizacji programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy opracowanego przez właściwy polski związek sportowy i do udziału w tych zawodach.

2. Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. a) nie stosuje się w przypadku, gdy występuje naturalna niższa frekwencja w najlżejszych i najcięższych kategoriach wagowych.

3. Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) nie stosuje się także w przypadku, gdy regulamin zawodów ogranicza minimalną liczbę zawodników, drużyn, osad lub załóg.

§ 3.
Stypendium sportowe może otrzymać zawodnik kadry olimpijskiej, jeżeli:

1) został powołany do składu kadry olimpijskiej,

2) zobowiązał się do realizacji programu przygotowań olimpijskich opracowanego przez właściwy polski związek sportowy oraz do udziału w igrzyskach olimpijskich.

§ 4.
1. Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu przyznaje, wstrzymuje i cofa stypendia sportowe, o których mowa w § 2 i 3, na uzasadniony wniosek polskiego związku sportowego lub z własnej inicjatywy.

2. Dokumenty stanowiące podstawę przyznania, wstrzymania lub cofnięcia stypendium sportowego przechowuje polski związek sportowy, o którym mowa w ust. 1.

§ 5.
1. Stypendium sportowe przyznaje się na okres realizacji programów przygotowań oraz na okres udziału w zawodach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i w § 3 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jeżeli program przygotowań obejmuje okres dłuższy niż rok kalendarzowy, stypendium sportowe przyznaje się na okres do końca danego roku kalendarzowego z możliwością przedłużenia okresu pobierania stypendium sportowego na następny okres.

§ 6.
1. Stypendium sportowe wstrzymuje się, jeżeli:

1) zostało stwierdzone przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że zawodnik zaniedbuje realizację programu przygotowań, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2, lub

2) zawodnik został zawieszony w prawach zawodnika przez organ statutowy właściwego polskiego związku sportowego zgodnie z regulaminem sportowym.

2. Wstrzymane stypendium wypłaca się zawodnikowi:

1) po stwierdzeniu przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że zawodnik realizuje program przygotowań, lub

2) któremu zostały przywrócone prawa zawodnika przez organ wymieniony w ust. 1 pkt 2.

3. Wypłata stypendium następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ustały przyczyny jego wstrzymania.

4. W przypadku stwierdzenia przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że wstrzymanie stypendium nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez zawodnika, stypendium może być wypłacone za cały okres wstrzymania.

§ 7.
Stypendium sportowe cofa się zawodnikowi, jeżeli:

1) zostało stwierdzone przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że zawodnik nie realizuje programu przygotowań, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2, lub

2) utracił prawa zawodnika na okres przygotowań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2, lub

3) utracił zdolność do uprawiania sportu stwierdzoną orzeczeniem wydanym przez lekarza Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie, z zastrzeżeniem § 8 ust. 2, lub

4) odmówił udziału w zawodach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2.

§ 8.
1. Zawodnikowi, który jest czasowo niezdolny do uprawiania sportu, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem wydanym przez lekarza Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie, może być wypłacane stypendium sportowe przez okres tej niezdolności, nie dłużej jednak niż przez trzy miesiące.

2. Zawodnikowi, o którym mowa w § 7 pkt 3, stypendium sportowe wypłaca się przez okres 3 miesięcy od dnia utraty przez zawodnika zdolności do uprawiania sportu.

§ 9.
1. Podstawę ustalenia wysokości stypendium sportowego stanowi ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w okresie trzech kwartałów roku poprzedzającego rok przyznania stypendium sportowego, zwane dalej „przeciętnym wynagrodzeniem".

2. Wysokość stypendium sportowego może wynosić miesięcznie:

1) do trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia dla członka kadry olimpijskiej,

2) do jednokrotności przeciętnego wynagrodzenia dla:

a) członka kadry narodowej,

b) członka kadry paraolimpijskiej.

§ 10.
Zawodnicy kadry narodowej lub olimpijskiej, którym przyznano stypendia sportowe na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują uprawnienia do ich pobierania przez okres, na jaki zostały przyznane, z zastrzeżeniem § 6 i 7.
§ 11.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 18 grudnia 1996 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej (Monitor Polski Nr 85, poz.761).
§ 12.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej: E. Wittbrodt

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lutego 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-01-24
  • Data wejścia w życie: 2001-02-01
  • Data obowiązywania: 2005-01-14
  • Dokument traci ważność: 2005-09-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA