REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 90 poz. 1005

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 10 października 2000 r.

w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 2 oraz w związku z art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 18, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 7, poz. 44 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 80, poz. 496, Nr 106, poz. 678 i Nr 141, poz. 943 i 944 oraz z 1999 r. Nr 50, poz. 500 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa rodzaje, wysokość oraz warunki przyznawania i wypłacania dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy.
§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) jednostka wojskowa – komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostkę organizacyjną podporządkowaną Ministrowi Obrony Narodowej, a także przedsiębiorstwo państwowe, dla którego Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim,

2) dowódca jednostki wojskowej – szefa, dyrektora, kierownika albo komendanta jednostki wojskowej oraz rektora wyższej szkoły wojskowej i prezesa sądu wojskowego,

3) uposażenie bazowe – najniższe uposażenie zasadnicze żołnierza zawodowego w stopniu wojskowym plutonowego z wysługą do 2 lat, pełniącego służbę na stanowisku zaszeregowanym do 32 grupy uposażenia,

4) dodatki o charakterze stałym – dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku strefowego, ustalane i wypłacane w stawkach miesięcznych.

§ 3.
1. Żołnierze pełniący zawodową służbę wojskową jako służbę stałą lub kontraktową, zwani dalej „żołnierzami zawodowymi", otrzymują dodatki, o których mowa w § 11 pkt 1–4.

2. Żołnierze pełniący nadterminową zasadniczą służbę wojskową, zwani dalej „żołnierzami służby nadterminowej", otrzymują dodatki, o których mowa w § 11 w pkt 1 lit. a)–e), h), i), a także w pkt 2 lit. a) oraz w pkt 5.

3. Żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, kandydaci na żołnierzy zawodowych, żołnierze rezerwy odbywający ćwiczenia wojskowe oraz żołnierze odbywający przeszkolenie wojskowe, zwani dalej „żołnierzami niezawodowymi", otrzymują dodatki, o których mowa w § 11 w pkt 1 lit. a), e), h), i) oraz w pkt 5.

4. Żołnierze służby okresowej otrzymują dodatki do uposażenia zasadniczego w wysokości i na warunkach określonych jak dla żołnierzy zawodowych.

§ 4.
1. Wysokość dodatków do uposażenia zasadniczego w relacji procentowej do stawki uposażenia bazowego lub uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego żołnierza zawodowego ustala się:

1) dla żołnierzy zawodowych – odrębnie dla żołnierzy objętych i nie objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym na podstawie stawek tego uposażenia, odpowiednich dla danej grupy żołnierzy,

2) dla pozostałych żołnierzy – według stawek tego uposażenia, odpowiednich dla żołnierzy nie objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

2. Wysokość dodatków po wyliczeniu zaokrągla się do pełnych groszy.

§ 5.
1. Jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej, dodatki, o których mowa w § 11, przyznają, podwyższają, wstrzymują lub obniżają decyzją:

1) dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr:

a) w stosunku do żołnierza podległego bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej,

b) w stosunku do żołnierza pełniącego służbę na stanowisku w jednostce organizacyjnej poza resortem obrony narodowej – na wniosek kierownika, dyrektora lub szefa instytucji cywilnej,

2) dowódca jednostki wojskowej zajmujący stanowisko o stopniu etatowym co najmniej podpułkownika (komandora porucznika) – w stosunku do żołnierza pełniącego służbę w podległej mu jednostce wojskowej, z wyjątkiem tego dowódcy i jego zastępcy,

3) bezpośredni przełożony dowódcy jednostki wojskowej – w stosunku do tego dowódcy i jego zastępcy oraz żołnierza pełniącego służbę w jednostce wojskowej, której dowódca zajmuje stanowisko o stopniu etatowym niższym niż określony w pkt 2

– określającą datę nabycia lub utraty uprawnień do dodatku, jego wysokość i podstawę przyznania, wstrzymania lub obniżenia dodatku.

2. Podwyższenie dodatku o charakterze stałym albo dodatku strefowego, wynikające z dokonanej odrębnymi przepisami zmiany stawek uposażenia zasadniczego, nie wymaga wydawania odrębnych decyzji.

§ 6.
1. Dodatki o charakterze stałym i dodatek strefowy wypłaca się miesięcznie z góry, w terminach płatności uposażenia zasadniczego żołnierzy.

2. Pozostałe dodatki wypłaca się nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz spełnił warunki uzasadniające przyznanie dodatku.

§ 7.
1. W przypadku zbiegu uprawnień do dwóch lub więcej dodatków, o których mowa w § 12, § 15, § 17–20 i § 22, albo do tego samego dodatku według różnych stawek, żołnierzowi przysługuje jeden, wyższy dodatek.

2. Żołnierzowi zawodowemu, otrzymującemu dodatek, o którym mowa w ust. 1, w ostatnim miesiącu pełnienia służby wojskowej, przysługuje ten dodatek:

1) w pełnej wysokości, jeżeli żołnierz otrzymywał go przez okres co najmniej 10 lat,

2) w wysokości proporcjonalnej do okresu otrzymywania dodatku, jeżeli żołnierz otrzymywał go przez okres krótszy niż 10 lat, z tym że okres sześciu miesięcy traktuje się jako pełny rok.

3. W przypadku:

1) zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej wskutek orzeczenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do zawodowej służby wojskowej, jeśli utrata tej zdolności została spowodowana wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby wojskowej lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby,

2) śmierci żołnierza zawodowego

– uposażenie żołnierza za ostatni miesiąc pełnienia służby ustala się z uwzględnieniem pełnej wysokości dodatku, o którym mowa w ust. 1.

§ 8.
1. W okresie szkolenia, choroby, urlopu oraz w okresie pozostawania bez przydziału służbowego żołnierz otrzymuje, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatki o charakterze stałym należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na wysokość tych dodatków.

2. Żołnierz otrzymujący dodatek wymieniony w § 7 ust. 1, który w związku z odbywaniem nauki w akademii, szkole lub na kursie wojskowym albo skierowaniem do pełnienia służby poza granicami państwa nie spełnia warunków uzasadniających otrzymywanie tego dodatku, w okresie odbywania nauki albo pełnienia służby poza granicami państwa zachowuje prawo do tego dodatku w kwocie ostatnio pobieranej.

3. Żołnierz przeniesiony na stanowisko, na którym pobierany dotychczas dodatek o charakterze stałym nie przysługuje lub przysługuje w niższej kwocie miesięcznej, do czasu uzyskania na nowym stanowisku służbowym uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym co najmniej równego z dotychczas otrzymywanym, otrzymuje ten dodatek w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy porównywanymi uposażeniami, jeżeli wyznaczenie na nowe stanowisko służbowe nastąpiło:

1) w związku z orzeczeniem przez wojskową komisję lekarską niezdolności do pełnienia służby w określonych jednostkach wojskowych albo na zajmowanym dotychczas stanowisku służbowym, w razie gdy utrata tej zdolności została spowodowana wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby wojskowej lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby,

2) wskutek likwidacji zajmowanego stanowiska służbowego, w razie gdy nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko, na którym pobierane dotychczas dodatki przysługują w dotychczasowej wysokości,

3) ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości dowodzenia (kierowania) jednostką wojskową, pododdziałem lub komórką organizacyjną albo jeżeli to wynika z modelu przebiegu służby (drogi rozwojowej) żołnierza zawodowego.

4. Dodatek, o którym mowa w ust. 3, podlega zmniejszeniu w miarę wzrostu uposażenia na nowym stanowisku służbowym.

5. W przypadku ustania warunków uzasadniających otrzymywanie dodatków o charakterze stałym z innych przyczyn niż określone w ust. 1–3, prawo do tych dodatków wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały warunki uzasadniające ich otrzymywanie.

§ 9.
1. Żołnierzowi zawodowemu, który utracił prawo do otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 7 ust. 1, albo otrzymuje ten dodatek na podstawie § 8 ust. 2 lub 3, w ostatnim miesiącu pełnienia czynnej służby wojskowej przywraca się ten dodatek w wysokości obowiązującej w dniu zwolnienia ze służby, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Ustalenie dodatku w wysokości obowiązującej w dniu zwolnienia żołnierza ze służby następuje przez:

1) określenie wskaźnika relacji miesięcznej kwoty dodatku do miesięcznej kwoty uposażenia bazowego – z dnia utraty przez żołnierza prawa do otrzymywania dodatku; wskaźnik ten wyraża się w procentach z zaokrągleniem do setnych części procenta,

2) pomnożenie uposażenia bazowego ustalonego na dzień zwolnienia żołnierza ze służby przez wskaźnik relacji, o którym mowa w pkt 1.

3. W zakresie określania wysokości dodatku, o którym mowa w ust. 1, przepis § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 10.
Przy przyznawaniu dodatku funkcyjnego uwzględnia się w szczególności:

1) liczbę podległych żołnierzy i stopień ich zdyscyplinowania,

2) pracochłonność obowiązków służbowych,

3) stopień odpowiedzialności związanej z pełnioną funkcją,

4) stopień trudności i złożoności wykonywania powierzonych zadań,

5) stosunek żołnierza do powierzonego mu sprzętu,

6) kwalifikacje żołnierza oraz uzyskiwane wyniki w szkoleniu i służbie wojskowej.

§ 11.
Żołnierze otrzymują następujące dodatki do uposażenia zasadniczego:

1) dodatki za szczególne właściwości lub warunki pełnienia służby wojskowej:

a) za służbę na morzu,

b) desantowy,

c) dla personelu latającego,

d) za bezpośrednią obsługę statków powietrznych,

e) za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych,

f) inspektorski,

g) dla żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych i Żandarmerii Wojskowej,

h) za nurkowanie,

i) operacyjny,

2) dodatki kwalifikacyjne:

a) za klasę kwalifikacyjną,

b) za specjalizację medyczną,

3) dodatki uzasadnione miejscem pełnienia służby:

a) służbowy,

b) wyrównawczy dla sędziów i prokuratorów,

c) strefowy,

4) dodatek specjalny,

5) dodatek funkcyjny.

§ 12.
1. Żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi służby nadterminowej, który pełni służbę w składzie etatowej załogi jednostki pływającej, przysługuje dodatek za służbę na morzu w wysokości:

1)

na okrętach podwodnych

– 50%,

2)

na pozostałych jednostkach pływających

– 30%

– uposażenia bazowego.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę w dowództwie zespołu okrętów, pomocniczych jednostek pływających, grup okrętów lub grup organizacyjno-przygotowawczych do szczebla flotylli włącznie albo w ośrodku szkolenia Marynarki Wojennej, który w ramach obowiązków wynikających z programów szkolenia w sposób stały wykonuje czynności służbowe na jednostkach pływających, w tym również połączone z wychodzeniem w morze. Przepis § 15 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, wzrasta z tytułu stażu służby na stanowiskach wymienionych w ust. 1 o 10% uposażenia bazowego po 5 latach służby i o dalsze 5% uposażenia bazowego za każde następne 5 lat służby.

4. Za równorzędne z okresem pełnienia służby na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, uznaje się również okresy:

1) odbywania nauki w akademii, szkole lub na kursie wojskowym, jeżeli żołnierz bezpośrednio przed rozpoczęciem nauki otrzymywał dodatek ustalony w stawce miesięcznej i po jej ukończeniu powrócił do pełnienia służby na stanowisku, o którym mowa w ust. 1,

2) stażu asystenckiego, odbywanego na okrętach przez żołnierzy zawodowych – słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej,

3) służby pełnionej w dowództwach lub ośrodkach wymienionych w ust. 2, podczas której żołnierz otrzymywał dodatek, o którym mowa w ust. 1.

§ 13.
1. Żołnierzowi niezawodowemu, który pełni służbę w składzie etatowej załogi jednostki pływającej, przysługuje dodatek za służbę na morzu w wysokości:

1)

na okrętach podwodnych

– 6%,

2)

na pozostałych jednostkach pływających

– 3%

– uposażenia bazowego.

2. Dodatek określony w ust. 1 przysługuje również żołnierzowi nie wchodzącemu w skład etatowej załogi jednostki pływającej za miesiąc, w którym żołnierz przebywał na jednostce pływającej przez okres co najmniej 15 dni.

§ 14.
Żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi służby nadterminowej nie uprawnionemu do dodatku, o którym mowa w § 12, który wykonuje czynności służbowe na jednostkach pływających, przysługuje za każdy dzień zaokrętowania połączonego z wyjściem w morze, w wymiarze nie mniejszym niż 6 godzin, dodatek w wysokości 1/30 miesięcznej stawki dodatku, przysługującej odpowiednio żołnierzom na podstawie § 12 ust. 1.
§ 15.
1. Żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi służby nadterminowej pełniącemu służbę w jednostce wojskowej, pododdziale, komórce organizacyjnej lub na samodzielnym stanowisku objętym szkoleniem spadochronowym, który posiada uprawnienia skoczka spadochronowego i wykonuje skoki ze spadochronem określone w programie szkolenia, przysługuje dodatek desantowy w wysokości 25% uposażenia bazowego.

2. Żołnierzowi zawodowemu posiadającemu uprawnienia instruktora szkolenia spadochronowego, który wykonuje podczas tego szkolenia obowiązki wynikające z posiadanej klasy kwalifikacyjnej, dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje w wysokości podwyższonej:

1)

instruktorowi III klasy

– o 10%,

2)

instruktorowi II klasy

– o 15%,

3)

instruktorowi l klasy

– o 20%,

4)

instruktorowi klasy mistrzowskiej

– o 25%

– uposażenia bazowego.

3. Uprawnienie żołnierza do dodatku, o którym mowa w ust. 1, potwierdza się w corocznym rozkazie organizacyjnym dowódcy jednostki wojskowej. Wstrzymanie żołnierzowi dodatku następuje w przypadku zawinionego niewykonywania przez niego zadań określonych w programie szkolenia.

§ 16.
Żołnierzowi nie otrzymującemu dodatku, o którym mowa w § 15 ust. 1, za każdy wykonany skok ze spadochronem określony w programie szkolenia przysługuje dodatek w wysokości:

1)

żołnierzowi –zawodnikowi sekcji sportowej wojskowego ośrodka sportowego

– 0,5%,

2)

innemu żołnierzowi

– 1,0%

– uposażenia bazowego.

§ 17.
1. Żołnierzowi zawodowemu, który wykonuje loty na statkach powietrznych określone w indywidualnym planie szkolenia i treningu ciągłego, przysługuje dodatek dla personelu latającego w wysokości:

1) zajmującemu stanowisko pilota lub nawigatora:

 

a)

samolotu naddźwiękowego

– 100%,

 

b)

samolotu odrzutowego poddźwiękowego albo śmigłowca

– 80%,

 

c)

innego samolotu

– 60%,

2)

zajmującemu inne stanowisko w składzie załogi statku powietrznego

– 40%

– uposażenia bazowego.

2. Żołnierzowi, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, po uzyskaniu klasy pilota albo nawigatora wojskowego, przysługuje dodatek dla personelu latającego w wysokości podwyższonej:

1)

w razie uzyskania III klasy

– o 20%,

2)

w razie uzyskania II klasy

– o 30%,

3)

w razie uzyskania l klasy

– o 40%,

4)

w razie uzyskania klasy mistrzowskiej

– o 50%

– uposażenia bazowego.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, zwiększa się z tytułu stażu służby na stanowiskach wymienionych w ust. 1 o 10% uposażenia bazowego po 5 latach służby i o dalsze 5% uposażenia bazowego za każde następne 5 lat służby.

4. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do żołnierzy służby nadterminowej wyznaczonych na stanowiska, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

5. Przepis § 15 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

§ 18.
1. Żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi służby nadterminowej, zajmującemu stanowisko lub pełniącemu funkcję przy bezpośredniej naziemnej technicznej obsłudze statków powietrznych, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatek za bezpośrednią obsługę statków powietrznych w wysokości:

1)

wykonującemu obsługę samolotów naddźwiękowych albo śmigłowców

– 25%,

2)

wykonującemu obsługę innych statków powietrznych

– 20%

– uposażenia bazowego.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się żołnierzom pełniącym służbę w bazach i jednostkach lotniczych do szczebla pułku, w Lotniczej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej, eskadrze technicznej Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, wojskowych zakładach lotniczych i przedstawicielstwach wojskowych.

3. Wykaz stanowisk służbowych lub funkcji, których zajmowanie lub pełnienie uprawnia do dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 19.
1. Żołnierzom zawodowym i żołnierzom służby nadterminowej, którzy pełnią służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych co najmniej przez połowę obowiązującego czasu służby, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w wysokości:

1)

przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości

– 3%,

2)

przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości

– 4%,

3)

przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości

– 6%,

4)

przy czwartym stopniu szkodliwości lub uciążliwości

– 9%

– uposażenia bazowego.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się, jeżeli stężenie lub natężenie czynników szkodliwych dla zdrowia przekracza najwyższą dopuszczalną normę i zostało stwierdzone badaniami środowiskowymi przeprowadzonymi przez placówkę uprawnioną do tego rodzaju badań.

3. Wykaz szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych warunków pełnienia służby, które uzasadniają przyznanie dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 20.
1. Żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę w:

1) Departamencie Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej lub jego delegaturach – który wykonuje w jednostkach wojskowych czynności objęte postępowaniem kontrolnym w rozumieniu przepisów w sprawie działalności kontrolnej lub nadzorującemu wykonywanie tych czynności albo

2) Oddziale Kontroli Rozbrojenia Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej – który wykonuje w jednostkach wojskowych w kraju i za granicą czynności w ramach postępowania weryfikacyjnego w rozumieniu międzynarodowych porozumień o kontroli zbrojeń i rozbrojenia międzynarodowego

– przysługuje dodatek inspektorski w wysokości do 50% uposażenia bazowego.

2. Wysokość przyznawanego dodatku uzależnia się w szczególności od wyników i stażu służby na stanowiskach uprawniających do tego dodatku, posiadanych przez żołnierza kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych, zakresu czynności wykonywanych w ramach działalności kontrolnej oraz liczby dni wykonywania tych czynności poza macierzystą jednostką wojskową.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, obniża się w razie stwierdzonego w opinii okresowej faktu niewywiązywania się żołnierza z obowiązków służbowych.

4. Dodatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przyznaje:

1) Minister Obrony Narodowej – Dyrektorowi Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej i jego zastępcy,

2) Dyrektor Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej – pozostałym żołnierzom.

§ 21.
Żołnierzowi zawodowemu nie otrzymującemu dodatku, o którym mowa w § 20 ust. 1, za każdy dzień wykonywania poza macierzystą jednostką wojskową czynności objętych:

1) postępowaniem kontrolnym w rozumieniu przepisów w sprawie działalności kontrolnej w resorcie obrony narodowej,

2) postępowaniem weryfikacyjnym w rozumieniu międzynarodowych porozumień o kontroli zbrojeń i rozbrojenia międzynarodowego

– przysługuje dodatek w wysokości 2% uposażenia bazowego.

§ 22.
1. Żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę w jednostce organizacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych lub Żandarmerii Wojskowej, który wykonuje czynności wywiadowcze, kontrwywiadowcze, operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze lub administracyjno-porządkowe, a także nadzorującemu lub zabezpieczającemu wykonywanie tych czynności, przysługuje dodatek dla żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych i Żandarmerii Wojskowej w wysokości:

1)

pełniącemu służbę w Wojskowych Służbach Informacyjnych

– do 0%,

2)

pełniącemu służbę w Żandarmerii Wojskowej

– do 25%

– uposażenia bazowego.

2. Stawkę dodatku, o której mowa w ust. 1 pkt 1, podwyższa się o 5% uposażenia bazowego za każde 5 lat wykonywania przez żołnierza poza granicami kraju czynności określonych w ust. 1.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przyznaje:

1) Minister Obrony Narodowej – Szefowi Wojskowych Służb Informacyjnych i Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej oraz ich zastępcom,

2) Szef Wojskowych Służb Informacyjnych – żołnierzowi pełniącemu służbę w jednostce organizacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych,

3) właściwy komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej – od szczebla komendanta oddziału – żołnierzowi pełniącemu służbę w jednostce organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej.

W zakresie przyznawania dodatku przepisy § 20 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

§ 23.
1. Żołnierzowi posiadającemu kwalifikacje nurka lub płetwonurka, który wykonuje zadania pod wodą, albo lekarzowi, felczerowi i instruktorowi sanitarnemu zabezpieczającemu nurkowania pod wodą lub prace w komorze dekompresyjnej, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 9, dodatek za nurkowanie w wysokości uzależnionej od roboczej głębokości nurkowania lub równoważnego ciśnienia w komorze dekompresyjnej i czasu przebywania na tej głębokości lub w podwyższonym ciśnieniu.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, w wysokości 50% przysługuje także żołnierzowi:

1) szkolącemu się na nurka lub płetwonurka,

2) wchodzącemu w skład załogi okrętu podwodnego lub załogi czołgu – szkolącemu się w praktycznej obsłudze indywidualnych aparatów ratowniczych pod wodą.

3. Żołnierzowi, wykonującemu pod wodą zadania lub prace:

1) w aparacie o obiegu zamkniętym lub półzamkniętym, z regeneracją czynnika oddechowego,

2) przy wykorzystaniu podwodnego aparatu (pojazdu) typu mokrego lub urządzenia holującego nurka lub płetwonurka pod wodą,

3) związane ze skokami do wody w aparacie – ze statku powietrznego lub wodnego,

4) minerskie, pirotechniczne, cięcia, spawania i stropowania albo

5) inne prace przy temperaturze wody na powierzchni poniżej 5°C lub przy powierzchniowym prądzie wodnym większym niż 0,5 m/s albo stanie morza większym niż 3°

– przysługuje dodatek, o którym mowa w ust. 1, zwiększony o 20%, a przy jednoczesnym występowaniu dwu lub więcej wymienionych wyżej warunków – o 40%.

4. Żołnierzowi wykonującemu zadania lub prace w skafandrze sztywnym, komorze obserwacyjnej, aparacie podwodnym i dzwonie nurkowym bez oddziaływania ciśnienia wody na organizm przysługuje dodatek w wysokości 25% stawki określonej w ust. 10, przewidzianej dla przedziału głębokości do 9 metrów.

5. Żołnierzowi odbywającemu treningi w komorze dekompresyjnej albo przebywającemu w tej komorze w związku z udzielaniem pomocy medycznej nurkom lub płetwonurkom przysługuje dodatek w wysokości 25% stawek, przewidzianych dla głębokości odpowiadającej najwyższemu ciśnieniu i czasowi przebywania żołnierza pod takim ciśnieniem w komorze dekompresyjnej.

6. Czas przebywania żołnierza pod wodą na określonej głębokości liczy się od chwili jej osiągnięcia do chwili rozpoczęcia wynurzania się nurka lub płetwonurka z tej głębokości.

7. Czas przebywania żołnierza w komorze dekompresyjnej pod najwyższym ciśnieniem liczy się od czasu osiągnięcia określonego ciśnienia w tej komorze do chwili rozpoczęcia obniżania ciśnienia.

8. Dodatek za nurkowanie oblicza się za łączny czas przebywania żołnierza pod wodą na określonych głębokościach albo pod równoważnym ciśnieniem w komorze dekompresyjnej – w okresie miesiąca kalendarzowego.

9. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje za wykonywanie pod wodą lub w komorze dekompresyjnej prac doświadczalnych, przy użyciu sprzętu prototypowego albo za sprawdzanie pod wodą prototypowych technologii nurkowań lub prac podwodnych, za które przysługuje dodatkowe wynagrodzenie określone w odrębnych przepisach.

10. Stawki dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 24.
1. Żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi służby nadterminowej przysługuje dodatek operacyjny w wysokości:

1)

za każdy dzień wykonywania zadań związanych z bezpośrednim udziałem w zbieraniu i niszczeniu amunicji

– 5%,

2)

za każdy dyżur bojowy pełniony w systemie obrony powietrznej, obrony przeciwlotniczej, ratownictwa lotniczego i morskiego albo każdą dobę dyżuru pełnionego na okręcie dyżurnym

– 4%,

3)

za każdy dzień wykonywania poza macierzystą jednostką wojskową zadań związanych z udziałem w akcjach: przeciwpowodziowej, przeciwlodowej, przeciwpożarowej, ratowniczej

– 3%,

4)

za każdą pełnioną całodobową służbę dyżurną przewidzianą dla żołnierza zawodowego w „Regulaminie ogólnym Sił Zbrojnych RP" albo „Regulaminie służby na okrętach Marynarki Wojennej RP"

– 2%

– uposażenia bazowego.

2. Żołnierzowi niezawodowemu, który wykonuje zadania wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3, przysługuje za każdy dzień wykonywania tych zadań dodatek w wysokości 50% stawki dodatku, przysługującej odpowiednio żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi służby nadterminowej na podstawie ust. 1 pkt 1 lub 3.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 4, z tytułu pełnienia dyżurów bojowych i służb dyżurnych w stałym systemie dyżurów, przysługuje w miesiącu kalendarzowym, poczynając od dziewiątego dyżuru bojowego lub służby dyżurnej.

§ 25.
1. Chorążemu, podoficerowi zawodowemu albo żołnierzowi służby nadterminowej, który uzyskał klasę kwalifikacyjną w specjalności wojskowej właściwej dla zajmowanego stanowiska służbowego lub pełnionej funkcji, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatek za uzyskanie klasy kwalifikacyjnej w wysokości:

1)

w razie uzyskania II klasy

– 6%,

2)

w razie uzyskania l klasy

– 10%,

3)

w razie uzyskania klasy mistrzowskiej

– 18%

– uposażenia bazowego.

2. Dodatku, o którym mowa w ust. 1, nie przyznaje się żołnierzom, którzy uzyskali klasy kwalifikacyjne instruktorów spadochronowych, pilotów lub nawigatorów wojskowych.

§ 26.
1. Żołnierzowi zawodowemu – lekarzowi, lekarzowi stomatologowi lub farmaceucie, który posiada specjalizację lekarską, lekarsko-stomatologiczną lub farmaceutyczną, przysługuje dodatek za specjalizację medyczną w wysokości:

1) 20% uposażenia bazowego – specjaliście w szczegółowej dziedzinie medycyny, w specjalności: chirurgia klatki piersiowej, chirurgia naczyniowa, chirurgia plastyczna, toksykologia kliniczna lub transfuzjologia kliniczna,

2) 15% uposażenia bazowego – specjaliście:

a) w zakresie innych niż wymienione w pkt 1 szczegółowych dziedzin medycyny,

b) w podstawowej dziedzinie medycyny, w specjalności: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, chirurgia twarzowo-szczękowa, choroby wewnętrzne, diagnostyka laboratoryjna, higiena i epidemiologia, medycyna pracy, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, medycyna transportu, neurochirurgia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, psychiatria, radiologia i diagnostyka obrazowa, stomatologia ogólna lub zdrowie publiczne,

c) drugiego stopnia w specjalności: analityka farmaceutyczna, analityka kliniczna, anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia klatki piersiowej, chirurgia ogólna, chirurgia plastyczna, chirurgia stomatologiczna, choroby wewnętrzne, epidemiologia wojskowa, farmacja apteczna, higiena i epidemiologia wojskowa, higiena wojskowa, medycyna lotnicza, ochrona radiologiczna, organizacja ochrony wojsk, organizacja zaopatrzenia medycznego, ortopedia i traumatologia, psychiatria, psychologia kliniczna, radiodiagno-styka, stomatologia ogólna, toksykologia wojskowa, transfuzjologia lub wojskowa medycyna morska,

3) 12% uposażenia bazowego – specjaliście:

a) w zakresie innych niż wymienione w pkt 2 lit. b) podstawowych dziedzin medycyny,

b) drugiego stopnia, w innych specjalnościach niż wymienione w pkt 2 lit. c),

4) 10% uposażenia bazowego – specjaliście pierwszego stopnia, w specjalności wymienionej w pkt 2 lit. c),

5) 8% uposażenia bazowego – specjaliście pierwszego stopnia, w innych specjalnościach niż wymienione w pkt 2 lit. c).

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje także żołnierzowi zawodowemu – psychologowi, specjaliście w zakresie psychologii klinicznej oraz żołnierzowi zawodowemu zajmującemu stanowisko lub pełniącemu funkcję objętą specjalizacją medyczną, w razie posiadania specjalizacji medycznej właściwej dla tego stanowiska. W takich przypadkach dodatek przyznaje się w wysokości określonej w ust. 1, odpowiednio do uzyskanego stopnia specjalizacji.

§ 27.
1. Żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę w Jednostce Wojskowej Nr 2305 oraz w jednostce wojskowej, elemencie jednostki wojskowej lub pododdziale wydzielonym do sit reagowania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz w wielonarodowej jednostce wojskowej przysługuje dodatek służbowy w wysokości:

1)

w Jednostce Wojskowej Nr 2305 oraz w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

– 25%,

2)

w jednostce wojskowej wydzielonej do sił natychmiastowego reagowania

– 15%,

3)

w jednostce wojskowej wydzielonej do sił szybkiego reagowania oraz w wielonarodowej jednostce wojskowej

– 10%

– uposażenia bazowego.

2. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego określa jednostki wojskowe, elementy jednostek wojskowych lub pododdziały, o których mowa w ust. 1, w których żołnierzom zawodowym przysługuje dodatek służbowy.

§ 28.
Żołnierzowi zawodowemu skierowanemu do jednostki wojskowej, elementu jednostki wojskowej lub pododdziału, o których mowa w § 27, w celu odbycia praktyki albo wykonywania określonych zadań przysługuje za każdy dzień odbywanej praktyki albo wykonywania tych zadań dodatek w wysokości 1/30 miesięcznej stawki dodatku, przysługującego żołnierzom na podstawie § 27.
§ 29.
1. W przypadku gdy należne miesięczne uposażenie żołnierza zawodowego, pełniącego służbę na stanowisku:

1) sędziego:

a) Izby Wojskowej Sądu Najwyższego,

b) Biura Nadzoru Pozainstancyjnego Sądu Najwyższego Izby Wojskowej,

c) Departamentu Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości,

d) sądu wojskowego,

2) asesora sądu wojskowego,

3) aplikanta sądu wojskowego,

4) prokuratora w wojskowej jednostce organizacyjnej prokuratury,

5) asesora w wojskowej jednostce organizacyjnej prokuratury,

6) aplikanta w wojskowej jednostce organizacyjnej prokuratury

– jest niższe od miesięcznego wynagrodzenia przysługującego na równorzędnym stanowisku sędziego Sądu Najwyższego, sędziego Biura Orzecznictwa Sądu Najwyższego, sędziego delegowanego do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, sędziego, asesora i aplikanta sądu powszechnego, prokuratora, asesora i aplikanta powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury – żołnierz otrzymuje, z zastrzeżeniem ust. 3, miesięczny dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy pomiędzy tym wynagrodzeniem a należnym mu uposażeniem na zajmowanym stanowisku służbowym.

2. Stanowiska równorzędne, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.

3. Przy ustalaniu uprawnień do dodatku, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się miesięczną kwotę uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego żołnierzowi na stanowisku wojskowym, oraz kwotę wynagrodzenia miesięcznego, jakie przysługiwałoby temu żołnierzowi na równorzędnym stanowisku cywilnym, z tym że:

1) w przypadku żołnierzy nie objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, kwotę porównywanego wynagrodzenia pomniejsza się o składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, jeżeli istnieje obowiązek ich uiszczania,

2) w przypadku żołnierzy objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, kwotę porównywanego wynagrodzenia pomniejsza się o składkę na obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe, jeżeli istnieje obowiązek jej uiszczania.

§ 30.
1. Żołnierzowi zawodowemu, który w związku z przeniesieniem służbowym spowodowanym potrzebami Sił Zbrojnych zamieszkuje wraz z członkami rodziny w miejscowości oddalonej od najbliższej siedziby powiatu lub gminy co najmniej o 10 km, przysługuje dodatek strefowy.

2. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi:

1)

dla żołnierza posiadającego na utrzymaniu niepracującego małżonka i co najmniej jedno dziecko albo nie posiadającego małżonka i utrzymującego co najmniej dwoje dzieci

– 10%,

2)

dla żołnierza posiadającego na utrzymaniu niepracującego małżonka albo jedno dziecko

– 5%

– uposażenia bazowego.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również żołnierzowi zawodowemu przeniesionemu do miejscowości będącej siedzibą powiatu lub gminy, jeżeli członkowie jego rodziny nadal zamieszkują w miejscowości, w której żołnierz nabył uprawnienia do tego dodatku.

4. Za niepracującego małżonka, o którym mowa w ust. 2, uważa się małżonka, który osiąga dochody miesięczne mniejsze od najniższego wynagrodzenia pracowników za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, określonego w odrębnych przepisach.

5. Za dziecko, o którym mowa w ust. 2, uważa się dziecko własne żołnierza, dziecko jego małżonka, dziecko przysposobione lub przyjęte na wychowanie, w tym w ramach rodzin zastępczych, albo inne dziecko, którego opiekunem prawnym został ustanowiony żołnierz lub jego małżonek, do ukończenia 16 lat życia albo 24 lat życia, jeżeli:

1) kształci się w szkole, z wyjątkiem szkoły wojskowej lub innej szkoły zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie; w przypadku gdy ukończenie 24 lat życia przypada na ostatni lub przedostatni rok nauki, dodatek przysługuje odpowiednio do czasu zakończenia bieżącego lub następnego roku szkolnego,

2) uprawnione są na podstawie odrębnych przepisów do zasiłku pielęgnacyjnego.

6. Dodatek strefowy przyznaje się na udokumentowany wniosek żołnierza.

7. W razie zbiegu uprawnień do dodatku strefowego obojga małżonków – żołnierzy zawodowych, przysługuje tylko jeden dodatek.

§ 31.
1. Żołnierzowi zawodowemu przysługuje dodatek specjalny w wysokości:

1)

zajmującemu stanowisko dowódcy Jednostki Wojskowej Nr 2305, Wojskowego Ośrodka Wykonywania Kary Ograniczenia Wolności lub Biura Ochrony Rządu albo jego zastępcy

– 43%,

2)

zajmującemu stanowisko dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, lub jego zastępcy albo żołnierzowi pełniącemu służbę w Jednostce Wojskowej Nr 2305, Wojskowym Ośrodku Wykonywania Kary Ograniczenia Wolności lub Biurze Ochrony Rządu

– 34%,

3)

zajmującemu stanowisko służbowe dowódcy jednostki wojskowej niższe niż określone w pkt 2, dowódcy lub szefa kompanii, baterii, klucza albo okrętu III i IV rangi

– 30%,

4)

innemu żołnierzowi

– 27%

– kwoty należnego uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego.

2. Żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę w Jednostce Wojskowej Nr 2305 dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższony o kwotę do 80% stawki uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego, określonej według grupy uposażenia dla zajmowanego stanowiska służbowego.

3. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższony w związku z powierzeniem żołnierzowi zawodowemu nowych lub dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności i odpowiedzialności albo obowiązków wykraczających poza zwykłe obowiązki służbowe, za które żołnierzom nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. W takim przypadku zwiększenie dodatku specjalnego nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 10% uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego przysługującego żołnierzowi.

4. Zwiększenie dodatku, o którym mowa w ust. 3, przyznaje się na czas określony. Wysokość przyznawanego dodatku uzależnia się od charakteru i zakresu powierzonych zadań oraz rodzaju i poziomu posiadanych przez żołnierza kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych.

5. Zwiększenie dodatku, o którym mowa w ust. 3, nie przysługuje w razie ustania przesłanek, które uzasadniały jego przyznanie, albo może zostać obniżone w razie niewywiązywania się żołnierza z nowych lub dodatkowych zadań lub obowiązków.

§ 32.
1. Minister Obrony Narodowej przyznaje żołnierzowi zawodowemu zajmującemu stanowisko służbowe dowódcy jednostki wojskowej bezpośrednio podległej Ministrowi Obrony Narodowej oraz jego zastępcy dodatek specjalny, o którym mowa w § 31 ust. 3.

2. Dodatek specjalny, o którym mowa w § 31 ust. 2, przyznaje dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr, na wniosek dowódcy Jednostki Wojskowej Nr 2305.

§ 33.
Przepisy § 31 ust. 1 i 3–5 stosuje się odpowiednio do żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w jednostce organizacyjnej poza resortem obrony narodowej. Przez stanowisko dowódcy jednostki wojskowej, o której mowa w § 31 ust. 1 pkt 2 i 3, rozumie się stanowisko służbowe dyrektora, prezesa, kierownika, szefa lub naczelnika instytucji cywilnej oraz wyodrębnionej jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez tę instytucję.
§ 34.
1. Żołnierzowi służby nadterminowej przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości:

1) od 50% do 95% stawki uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego żołnierza zawodowego przewidzianej dla grupy uposażenia odpowiadającej zajmowanemu stanowisku służbowemu, pełniącemu służbę na stanowisku przewidzianym w etacie dla podoficera zawodowego,

2) od 50% do 95% stawki uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego żołnierza zawodowego przewidzianej dla 32 grupy uposażenia, pełniącemu służbę na stanowisku wymienionym w załączniku nr 4 do rozporządzenia,

3) od 40% do 75% stawki uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego żołnierza zawodowego przewidzianej dla 32 grupy uposażenia, pełniącemu służbę na stanowisku innym niż określone w pkt 1 i 2.

2. Żołnierzowi odbywającemu zasadniczą służbę wojskową, który pełni służbę na stanowisku przewidzianym w etacie dla podoficera zasadniczej służby wojskowej albo żołnierza zawodowego, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości:

1)

wyznaczonemu na stanowisko podoficera zasadniczej służby wojskowej

– od 20% do 40%,

2)

wyznaczonemu na stanowisko żołnierza zawodowego

– od 30% do 50%,

3)

wyznaczonemu na stanowisko żołnierza zawodowego, starszego mechanika samolotu lub śmigłowca w eskadrze lub kluczu lotniczym

– od 40% do 60%

– stawki uposażenia według stopnia wojskowego szeregowego, określonej w przepisach w sprawie uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych.

3. Kandydatowi na żołnierza zawodowego, w okresie odbywania nauki w akademii lub szkole wojskowej, przysługuje dodatek funkcyjny w razie:

1) pełnienia nieetatowej funkcji dowódcy drużyny lub pomocnika dowódcy plutonu – w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1,

2) wykonywania obowiązków służbowych na stanowisku przewidzianym w etacie dla żołnierza zawodowego lub pełnienia funkcji dowódcy plutonu – w wysokości określonej w ust. 2 pkt 2.

4. Żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości:

1)

wyznaczonemu na stanowisko służbowe przewidziane w etacie dla podoficera

– do 5%,

2)

wyznaczonemu na stanowisko służbowe przewidziane w etacie dla chorążego

– do 10%,

3)

wyznaczonemu na stanowisko służbowe przewidziane w etacie dla oficera

– do 15%

– należnego uposażenia zasadniczego.

5. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe w okresie szkolenia w szkole podchorążych rezerwy.

6. Dodatek funkcyjny nie przysługuje żołnierzom wymienionym w ust. 3 i 5 w okresie odbywania praktyk w jednostkach wojskowych.

§ 35.
1. Żołnierz zawodowy otrzymujący na podstawie dotychczasowych przepisów dodatek o charakterze stałym, w tym również dodatek wypłacany według stawki zachowanej, któremu w związku z wejściem w życie rozporządzenia dodatek ten nie będzie przysługiwał albo będzie przysługiwał w niższej kwocie miesięcznej, do czasu uzyskania uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym co najmniej równego dotychczas otrzymywanemu, otrzymuje ten dodatek w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy porównywanymi uposażeniami. W zakresie przywrócenia prawa do dodatku stosuje się przepisy § 9.

2. Żołnierz zawodowy otrzymujący na podstawie dotychczasowych przepisów dodatek strefowy, któremu w związku z wejściem w życie rozporządzenia dodatek ten nie będzie przysługiwał, zachowuje prawo do tego dodatku do czasu spełniania dotychczasowych warunków uzasadniających jego wypłatę.

§ 36.
1. Żołnierzom zawodowym, pozostającym w dniu wejścia w życie rozporządzenia w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego albo w stosunku do których została wydana decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, do czasu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej wypłaca się dodatki o charakterze stałym według dotychczasowych przepisów, jeżeli są one dla nich korzystniejsze.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do żołnierzy zawodowych, którzy złożą wypowiedzenie stosunku służbowego albo w stosunku do których zostanie wydana decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej – w terminie do 31 grudnia 2000 r.

§ 37.
Żołnierze służby nadterminowej otrzymujący na podstawie dotychczasowych przepisów dodatki o charakterze stałym, którym na podstawie przepisów rozporządzenia dodatki te nie będą przysługiwać lub będą przysługiwać w niższej kwocie miesięcznej, do czasu zakończenia zadeklarowanego okresu pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej zachowują prawo do ostatnio otrzymywanych kwot tych dodatków, jeżeli nadal spełniają dotychczasowe warunki, które uzasadniały ich wypłatę.
§ 38.
Określone w rozporządzeniu uprawnienia Ministra Obrony Narodowej przysługują Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w stosunku do żołnierzy jednostek wojskowych jemu podporządkowanych.
§ 39.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do dodatków do uposażenia żołnierzy od dnia 1 lipca 2000 r.
§ 40.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: B. Komorowski

Załącznik 1. [WYKAZ STANOWISK SŁUŻBOWYCH LUB FUNKCJI, KTÓRYCH ZAJMOWANIE LUB PEŁNIENIE UPRAWNIA ŻOŁNIERZY DO DODATKU ZA BEZPOŚREDNIĄ obsługę STATKÓW POWIETRZNYCH*)]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 10 października 2000 r. (poz. 1005)

Załącznik nr 1

WYKAZ STANOWISK SŁUŻBOWYCH LUB FUNKCJI, KTÓRYCH ZAJMOWANIE LUB PEŁNIENIE UPRAWNIA ŻOŁNIERZY DO DODATKU ZA BEZPOŚREDNIĄ obsługę STATKÓW POWIETRZNYCH*)

Lp.

Nazwa stanowiska lub pełniona funkcja

Kod i nazwa specjalności wojskowej

1

2

3

1

dowódca eskadry technicznej

20840 – eksploatacja i naprawa uzbrojenia lotniczego

20865 – obsługa urządzeń katapultowych

20881 – obsługa uzbrojenia lotniczego

20922 – eksploatacja i naprawa samolotów

20923 – eksploatacja i naprawa śmigłowców

20930 – eksploatacja i naprawa osprzętu lotniczego

20932 – eksploatacja i naprawa lotniczych urządzeń radiolokacyjnych

20969 – obsługa samolotów naddźwiękowych

20978 – obsługa samolotów dodźwiękowych

20979 – obsługa samolotów transportowych

20980 – obsługa lotniczych urządzeń radioelektronicznych

20984 – obsługa i naprawa samolotowych urządzeń fotograficznych

20996 – naprawa i remont sprzętu lotniczego

20997 – obsługa śmigłowców

20998 – obsługa osprzętu lotniczego

2

dowódca grupy

3

dowódca klucza

4

inżynier

5

kierownik działu

6

kierownik warsztatu

7

starszy blacharz

8

starszy inżynier

9

starszy malarz lotniczy

10

starszy mechanik

11

starszy nitowacz

12

starszy spawacz

13

starszy technik

14

starszy tokarz

15

szef służby inżynieryjno-lotniczej

16

technik

17

zastępca dowódcy eskadry ds. inżynieryjno-lotniczych

 

*) W przypadku stanowisk służbowych o podwójnej nazwie albo oznaczonych w etatach podwójną specjalnością wojskową, dodatek za bezpośrednią obsługę statków powietrznych przysługuje, jeżeli jeden z członów nazwy stanowiska i jedna specjalność wojskowa jest zgodna z wykazem.

Załącznik 2. [WYKAZ SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH WARUNKÓW PEŁNIENIA SŁUŻBY PRZEZ ŻOŁNIERZY]

Załącznik nr 2

WYKAZ SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA LUB UCIĄŻLIWYCH WARUNKÓW PEŁNIENIA SŁUŻBY PRZEZ ŻOŁNIERZY

1. Szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe warunki służby uprawniające do dodatku w wysokości przewidzianej dla l stopnia szkodliwości:

1) narażenie na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

2) narażenie na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

3) praca w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura efektywna powyżej 25° C lub poniżej 10° C,

4) narażenie na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone, w szczególności hartowanie, spawanie,

5) praca w mokrym środowisku o wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w wodzie lub błocie,

6) praca w zaciemnionych pomieszczeniach o stale obniżonej w stosunku do normy jasności oświetlenia w warunkach ciągłego migotania punktów świetlnych aparatury wskaźnikowej lub działania urządzeń projekcyjnych,

7) narażenie na wibrację ogólną,

8) praca w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

9) praca w radiowych obiektach nadawczych i centrach radioodbiorczych, w stacjach radiowych, radiolokacyjnych i radioliniowych,

10) praca przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych,

11) obsługa aparatury w gabinetach fizykoterapii,

12) narażenie na działanie promieniowania laserowego laserów średniej i dużej mocy.

2. Szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe warunki służby uprawniające do dodatku w wysokości przewidzianej dla II stopnia szkodliwości:

1) narażenie na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

2) narażenie na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,

3) narażenie na obniżone lub podwyższone ciśnienie wynikające z procesu technologicznego, w szczególności w komorach ciśnieniowych i kesonowych,

4) narażenie na szkodliwe działanie miejscowych wibracji, w szczególności używanie ręcznych narzędzi pneumatycznych,

5) praca w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych, obwałowanych,

6) narażenie na hałas,

7) praca przy montażu, demontażu, konserwacji i naprawie akumulatorów,

8) doświadczalne badanie w terenie pojazdów mechanicznych, w szczególności czołgów i samochodów,

9) praca przy magazynowaniu i dystrybucji bojowych środków trujących,

10) załadunek, rozładunek, transport i magazynowanie paliw oraz uzupełnianie nimi sprzętu, w szczególności benzyny i rakietowych materiałów napędowych,

11) praca w pracowniach i laboratoriach analitycznych bakteriologicznych, klinicznych i serologicznych oraz w stacjach lub punktach krwiodawstwa i organach Inspekcji Sanitarnej poza stacjami sanitarno--epidemiologicznymi,

12) praca w pracowniach i laboratoriach lub prosektoriach anatomii patologicznej i medycyny sądowej.

3. Szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe warunki służby uprawniające do dodatku w wysokości przewidzianej dla III stopnia szkodliwości:

1) wytwarzanie, remontowanie, niszczenie oraz magazynowanie i transportowanie materiałów wybuchowych, łatwo palnych i samozapalnych,

2) wytwarzanie, magazynowanie, transportowanie oraz napełnianie i instalowanie zbiorników gazów sprężonych i rozpuszczonych pod ciśnieniem,

3) narażenie na działanie fazy ciekłej lub gazowej paliw, w szczególności benzyny, RMN i bojowych środków trujących w laboratoriach oraz przy pracach naukowo-badawczych z tymi materiałami,

4) wykonywanie prób z bronią i materiałami wybuchowymi,

5) naprawa urządzeń elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V,

6) rozbudowa, remont, konserwacja kanalizacji teletechnicznej oraz naprawa i konserwacja linii kablowych w studzienkach i komorach kablowych,

7) praca wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni itp.,

8) praca pod ziemią lub pod wodą,

9) narażenie na promieniowanie jonizujące,

10) praca przy neutralizacji bojowych środków trujących lub dezaktywacji bojowych substancji promieniotwórczych,

11) narażenie na pyły lub aerozole rozpuszczalnych soli metali ciężkich,

12) narażenie na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości od 0,1 MHz do 300 000 MHz w strefie zagrożenia,

13) pełnienie stałych dyżurów przy obsłudze źródeł promieniowania elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości od 0,1 MHz do 300 000 MHz w warunkach zmieniającego się natężenia na granicy strefy zagrożenia i strefy pośredniej,

14) praca w bezpośrednim kontakcie lub styczności z materiałem zakaźnym lub chorymi zakaźnie ludźmi i zwierzętami,

15) praca w bezpośrednim kontakcie z ludźmi chorymi na choroby psychiczne lub upośledzonymi w znacznym stopniu,

16) praca na wysokości powyżej 2 m i w wykopach poniżej 2 m od poziomu terenu,

17) przewijanie kabli oraz remont i konserwacja linii kablowych w osłonie ołowianej.

4. Szkodliwe dla zdrowia warunki służby uprawniające do dodatku w wysokości przewidzianej dla IV stopnia szkodliwości:

– narażenie na działanie benzydyny, alfa- i betanafty-loaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym działaniu, o ile zostanie to uznane przez instytuty medycyny pracy.

Załącznik 3. [TABELA STAWEK DODATKU ZA NURKOWANIE]

Załącznik nr 3

TABELA STAWEK DODATKU ZA NURKOWANIE

Nurkowanie na głębokość
(w metrach)

Żołnierze zawodowi i żołnierze służby nadterminowej

Żołnierze niezawodowi

% od 1/100 kwoty uposażenia bazowego za 1 minutę pobytu (pracy) na tej głębokości

1

2

3

do 9

3

1,5

ponad 9 do 15

4

2

ponad 15 do 21

6

3

ponad 21 do 27

8

4

ponad 27 do 33

10

5

ponad 33 do 39

12

6

ponad 39 do 45

14

7

ponad 45 do 51

18

9

ponad 51 do 57

24

12

ponad 57 do 63

34

17

ponad 63 do 69

44

22

ponad 69 do 75

52

26

ponad 75 do 81

64

32

ponad 81 do 90

74

37

ponad 90 do 100

84

42

ponad 100 do 110

90

45

ponad 110 do 120

94

47

ponad 120

100

50

 

Załącznik 4. [WYKAZ STANOWISK SŁUŻBOWYCH LUB FUNKCJI PRZEZNACZONYCH W ETATACH DLA ŻOŁNIERZY SŁUŻBY ZASADNICZEJ]

Załącznik nr 4

WYKAZ STANOWISK SŁUŻBOWYCH LUB FUNKCJI PRZEZNACZONYCH W ETATACH DLA ŻOŁNIERZY SŁUŻBY ZASADNICZEJ

Lp.

Nazwa stanowiska lub funkcja

Kod stanowiska lub funkcji

1

2

3

1

dowódca zespołu

0122

2

dowódca załogi

0144

3

dowódca stacji

0155

4

dowódca radiostacji

0165

5

dowódca wozu dowodzenia

0166

6

dowódca aparatowni

0167

7

dowódca obsługi

0170

8

dowódca załogi

0180

9

dowódca drużyny

0190

10

dowódca działonu

0191

11

dowódca patrolu

0192

12

dowódca sekcji ppoż.

0195

13

dowódca sekcji

0196

14

kierownik maszyn

0797

15

kierownik warsztatu

0874

16

bosman okrętowy

0943

17

podoficer gospodarczy

3718

18

celowniczy

4406

19

starszy chemik

4425

20

chemik

4426

21

drenażysta

4686

22

działonowy

4766

23

działonowy operator

4769

24

starszy elektromechanik

4855

25

elektromechanik

4856

26

elektryk

4906

27

fotogrameta

5096

28

hydroakustyk

5456

29

instruktor

5556

30

starszy kierowca

5765

31

kierowca

5766

 

1

2

3

32

komorowy

5806

33

starszy kucharz

6045

34

kucharz

6046

35

kucharz okrętowy

6049

36

starszy maszynista

6385

37

maszynista

6386

38

starszy mechanik

6425

39

mechanik

6426

40

miner

6486

41

miner płetwonurek

6496

42

motorzysta

6586

43

nurek

6786

44

obsługa

6846

45

starszy operator

6935

46

operator

6936

47

piekarz

7116

48

planszecista

7186

49

pomiarowy

7296

50

rachmistrz

7676

51

radiomechanik

7716

52

radiooperator

7726

53

starszy radiotelegrafista

7755

54

radiotelegrafista

7756

55

reflektorzysta

7826

56

saper

8036

57

strażak

8326

58

starszy sygnalista

8385

59

sygnalista

8386

60

torpedysta

8846

61

układacz spadochronów

8926

62

zwiadowca-miner

9321

63

zwiadowca-operator

9323

64

zwiadowca-radiotelegrafista

9324

65

zwiadowca-płetwonurek

9329

66

pomocnik dowódcy plutonu

9725

 

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA