REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 90 poz. 995

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 24 października 2000 r.

w sprawie nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 68 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i sposób nakładania grzywny w drodze mandatu karnego oraz uiszczania tak nałożonych grzywien.

§ 2. Warunkiem nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie mandatu.

§ 3. 1. Funkcjonariusze Policji nakładają grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Funkcjonariusze Policji, wobec sprawców wykroczeń nie mających stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nakładają grzywny w drodze mandatu karnego gotówkowego.

§ 4. Funkcjonariusze innych organów mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego gotówkowego do wysokości 100 zł albo mandatu karnego kredytowanego.

§ 5: 1. Wzór formularza, przy którego wykorzystaniu nakłada się grzywny w drodze mandatu karnego gotówkowego, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Wzór formularza, przy którego wykorzystaniu nakłada się grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 6. 1. Funkcjonariusz Policji lub innego organu, wydając za pokwitowaniem odbioru mandat karny kredytowany, poucza ukaranego o obowiązku uiszczenia nałożonej grzywny w terminie siedmiu dni oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w tym terminie.

2. Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego przekazuje się niezwłocznie do urzędu wojewódzkiego albo urzędu gminy (miasta), zgodnie z właściwością wynikającą z § 7 ust. 1 i 2.

§ 7. 1. Grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego ukarany wpłaca do kasy właściwego urzędu wojewódzkiego lub na rachunek bankowy tego urzędu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W razie nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego przez strażnika straży gminnej (miejskiej), ukarany wpłaca ją do kasy właściwego urzędu gminy (miasta) lub na rachunek bankowy tego urzędu.

3. W razie dokonania wpłaty grzywny, o której mowa w ust. 1 i 2, na rachunek bankowy, koszty z tym związane ponosi ukarany.

§ 8. 1. Kwoty pieniężne uzyskane z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego gotówkowego wpłaca się, za pośrednictwem organu, którego funkcjonariusz nałożył mandat, do kasy lub na rachunek bankowy właściwego urzędu wojewódzkiego, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Kwoty pieniężne uzyskane z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego gotówkowego przez strażnika straży gminnej (miejskiej) wpłaca się do kasy właściwego urzędu gminy (miasta) lub na rachunek bankowy tego urzędu.

3. Opłaty pocztowe i bankowe związane z dokonaniem wpłaty obciążają rachunki bankowe urzędów, o których mowa w ust. 1 i 2.

§ 9. Bloczki mandatów karnych, używane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, mogą być stosowane do dnia 31 grudnia 2000 r.

§ 10. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 marca 1991 r. w sprawie nakładania, uiszczania i ściągania grzywien w postępowaniu mandatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 94, poz. 601).

§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2000 r.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 24 października 2000 r. (poz. 995)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika


infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA