REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 46 poz. 541
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI
z dnia 29 maja 2000 r.
w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na podstawie art. 20 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
1) Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
2) szesnastu inspektorów sanitarnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, powoływanych i odwoływanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
3) pracownicy Inspekcji Sanitarnej ministerstwa.
2. Inspektor sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zwany dalej „inspektorem sanitarnym", wykonuje zadania Inspekcji Sanitarnej ministerstwa na obszarze województwa.
2. Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia corocznie, w pierwszym kwartale, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych analizę i ocenę stanu sanitarno-higienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia corocznie, w pierwszym kwartale, Szefowi Urzędu Ochrony Państwa analizę i ocenę stanu sanitarno-higienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej jednostek organizacyjnych Urzędu Ochrony Państwa.
2. Wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie umowy zawartej ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
1) wstępu o każdej porze do obiektów jednostek organizacyjnych określonych w § 1, w tym również do środków transportu oraz okrętów, jednostek pływających żeglugi śródlądowej i statków powietrznych, znajdujących się w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Szefa Urzędu Ochrony Państwa, a w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia choroby zakaźnej, zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi – również do znajdujących się na ich terenie kwater i lokali mieszkalnych,
2) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób,
3) żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych, niezbędnych w dochodzeniu epidemiologicznym lub dla ustalenia wykroczeń sanitarnych,
4) pobierania nieodpłatnie próbek do badań,
5) nakazania, w drodze decyzji, usunięcia w określonym terminie stwierdzonych uchybień higienicznych i zdrowotnych,
6) wydania, niezbędnych ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego, decyzji unieruchomienia obiektu, zakładu pracy, jego części (stanowiska pracy lub urządzenia), wyłączenia z eksploatacji środka transportu, wycofania z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcia lub zaprzestania innych działań, jeżeli naruszenie wymogów higienicznych i zdrowotnych spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi; decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu,
7) stosowania środków egzekucyjnych, o których mowa w art. 29 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej.
2. Wykonywanie czynności kontrolnych na terenie obiektów Urzędu Ochrony Państwa oraz w stosunku do funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa następuje po uprzednim powiadomieniu Szefa Urzędu Ochrony Państwa o:
1) terminie rozpoczęcia i zakończenia kontroli,
2) przedmiocie i zakresie kontroli,
3) składzie zespołu kontrolnego.
3. Od decyzji i postanowień, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 6, wydawanych przez inspektorów sanitarnych służy stronie środek odwoławczy do Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2. Kierownik jednostki kontrolowanej jest obowiązany, w terminie 30 dni od daty podpisania protokołu, do pisemnego poinformowania właściwego inspektora sanitarnego o podjętych i wykonanych czynnościach.
2. Legitymacja stanowi bezpośrednią przepustkę do wszystkich obiektów stacjonarnych i ruchomych organów i jednostek, o których mowa w § 1.
3. Legitymacje są wystawiane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ewidencjonowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
4. W przypadku pracowników, o których mowa w § 4, dokumentem uprawniającym, oprócz legitymacji, jest upoważnienie do czynności kontrolnych i wydawania decyzji.
5. Wzór legitymacji stanowi załącznik do rozporządzenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 29 maja 2000 r. (poz. 541)
WZÓR LEGITYMACJI INSPEKCJI SANITARNEJ MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI
Opis:
Legitymacja dwustronnie foliowana.
Wymiary: 10 cm x 7 cm.
Tło jasnoniebieskie.
Na pierwszej stronie napis „MSWiA Inspekcja Sanitarna" ciemnoniebieski.
Napis „Rzeczpospolita Polska" biały. Pozostałe napisy czarne.
- Data ogłoszenia: 2000-06-07
- Data wejścia w życie: 2000-06-22
- Data obowiązywania: 2000-06-22
- Dokument traci ważność: 2002-04-27
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA