REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 29 poz. 363

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 6 kwietnia 2000 r.

w sprawie szczegółowych zasad ustalania rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Czas służby funkcjonariuszy celnych, zwanych dalej „funkcjonariuszami”, wynosi 40 godzin tygodniowo.

2. Przedłużenie czasu służby ponad normę określoną w ust. 1 następuje na polecenie przełożonego, w celu wykonania pilnych czynności służbowych.

3. Za przedłużony czas służby funkcjonariuszowi udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego od służby.

4. Czas wolny od służby, o którym mowa w ust. 3, powinien być wykorzystany w ciągu 3 miesięcy od dnia pełnienia służby ponad normę. Za zgodą przełożonego czas ten może być wykorzystany bezpośrednio przed lub po urlopie wypoczynkowym.

5. Kierownik urzędu może polecić funkcjonariuszowi pełnienie służby w niedzielę, święto lub inny dzień dodatkowo wolny od służby.

6. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, funkcjonariuszowi zapewnia się w zamian dzień wolny w innym dniu tygodnia. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

7. W uzasadnionych przypadkach kierownik urzędu może zwolnić podległych mu funkcjonariuszy od pełnienia służby w określonym dniu tygodnia, za odpracowaniem w sobotę nie będącą dniem służby w urzędzie, pod warunkiem zapewnienia w tym dniu funkcjonowania urzędu w niezbędnym zakresie.

§ 2.
1. W jednostkach organizacyjnych Służby Celnej obowiązuje 8-godzinny czas służby od poniedziałku do piątku.

2. Funkcjonariusze pełniący służbę w Głównym Urzędzie Ceł rozpoczynają służbę o godzinie 815, a kończą o godzinie 1615.

3. Godzinę rozpoczęcia i zakończenia służby w urzędzie celnym ustala kierownik urzędu.

§ 3.
1. W przypadkach uzasadnionych rodzajem służby lub jej organizacją, a zwłaszcza koniecznością funkcjonowania służby w systemie zmianowym, kierownik urzędu może wprowadzić rozkład czasu służby, w którym dopuszczalne jest w szczególności przedłużenie czasu służby do 12 godzin na dobę, z zastrzeżeniem § 4 i 5. W rozkładzie tym powinien być uwzględniony czas na wypoczynek funkcjonariusza po służbie, nie krótszy niż 8 godzin.

2. W rozkładzie, o którym mowa w ust. 1, czas służby nie może przekraczać średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 3 miesiące.

3. Funkcjonariusz pełniący służbę według zasad, o których mowa w ust. 1, ma prawo do dni harmonogramowo wolnych od służby w liczbie wynikającej z sumy dni obejmującej co najmniej soboty, niedziele i święta przypadające w danym okresie rozliczeniowym.

4. Na stanowisku, na którym służba trwa również w niedzielę, funkcjonariusz powinien korzystać co najmniej raz na trzy tygodnie z niedzieli wolnej od służby.

5. Wymiar czasu służby, wynikający z normy określonej w § 1 ust. 1, ulega obniżeniu w okresie rozliczeniowym o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności funkcjonariusza w służbie przypadającą do przepracowania w okresie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu służby.

§ 4.
1. Czas służby funkcjonariusza, do którego obowiązków należy prowadzenie pojazdów samochodowych, może być przedłużony do 12 godzin na dobę, w tym nie więcej niż 10 godzin na dobę prowadzenia pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Czas służby funkcjonariusza, do którego obowiązków należy prowadzenie dużych pojazdów pasażerskich oraz pojazdów towarowych o wadze powyżej 3,5 tony, wynosi 9 godzin na dobę i może być 2 razy w tygodniu przedłużony do 10 godzin, w ramach dwutygodniowego rozkładu czasu służby. Po czterech i pół godziny prowadzenia pojazdu kierowca musi mieć co najmniej 45-minutowy wypoczynek, chyba że w tym czasie miał 2 bądź 3 przerwy co najmniej po 15 minut.

§ 5.
Czas służby:

1) funkcjonariusza pełniącego służbę na stanowisku, na którym występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, określonych w przepisach odrębnych,

2) funkcjonariusza – kobiety w ciąży,

3) funkcjonariusza sprawującego opiekę nad dzieckiem w wieku do 8 lat, bez jego zgody

– nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.

§ 6.
1. Kierownik urzędu może wyznaczyć funkcjonariusza do pełnienia dyżuru domowego, w wymiarze nie przekraczającym 12 godzin na dobę i nie częściej niż 2 razy w miesiącu. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru funkcjonariusz nie wykonywał czynności służbowych.

2. Jeżeli funkcjonariusz wykonywał na polecenie przełożonego czynności służbowe w czasie dyżuru domowego, przysługuje mu za czas wykonywania tych czynności czas wolny. Przepis § 1 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

§ 7.
W zakresie usprawiedliwiania nieobecności w służbie oraz udzielania zwolnień od służby, w tym także w związku z podnoszeniem przez funkcjonariusza kwalifikacji, przepisy prawa pracy stosuje się odpowiednio.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Finansów: w z. J. Bauc

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA