REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 3 poz. 36

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 30 grudnia 1999 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali, w szczególności dotyczące:

1) identyfikowania tych przedmiotów,

2) postępowania przy eliminowaniu ich ze złomu

2. Przepisy rozporządzenia dotyczą pracodawców:

1) wytwarzających złom metali,

2) zajmujących się magazynowaniem, sprzedażą i przetwórstwem złomu metali.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) złomie metali – należy przez to rozumieć zniszczone lub uszkodzone w toku procesów eksploatacyjnych wyroby z metali i ich części nie nadające się do dalszego używania zgodnie z ich przeznaczeniem,

2) przedmiotach niebezpiecznych – należy przez to rozumieć przedmioty wybuchowe, a także inne urządzenia i przedmioty, które ze względu na swoje właściwości lub zawartość stwarzają niebezpieczeństwo dla pracowników, w szczególności poprzez:

a) właściwości łatwo palne,

b) emisję niebezpiecznego promieniowania,

c) działanie żrące, trujące lub rakotwórcze,

3) przedmiotach wybuchowych – należy przez to rozumieć wszelkiego rodzaju przedmioty, które ze względu na swe właściwości wybuchowe stwarzają niebezpieczeństwo w razie poddania ich działaniu wysokiej temperatury lub przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi, w szczególności przy poruszaniu, manipulowaniu, rozkręcaniu, rzucaniu.

§ 3.
1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić dokonywanie oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w związku ze znajdującym się na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę złomem metali, w tym w szczególności:

1) przeprowadzać kontrolę złomu w celu stwierdzenia, czy nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne, w tym wybuchowe, oraz czy wszelkiego rodzaju naczynia, zbiorniki i butle zostały przygotowane do złomowania, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach,

2) korzystać z pomocy specjalistów spoza zakładu pracy, jeśli jest to konieczne do identyfikacji przedmiotów o nieznanych właściwościach.

2. Kontrola, o której mowa w ust. 1 pkt 1, powinna być przeprowadzona, w formie dokładnych oględzin poszczególnych przedmiotów zaliczonych do złomu, wyłącznie przez osoby wyznaczone przez pracodawcę, posiadające ukończone szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy tego rodzaju pracy.

§ 4.
1. Kontrolę, o której mowa w § 3, organizuje pracodawca wysyłający – przed ekspedycją przesyłki zawierającej złom metali, i odbierający – przy jej odbiorze.

2. Po kontroli należy sporządzić protokół stwierdzający, że w przesyłce nie znajdują się przedmioty niebezpieczne. Kopię protokołu należy przesłać odpowiednio do dostawcy lub odbiorcy przesyłki.

3. Paczki, kontenery i inne opakowania ze złomem, przygotowane do wysyłki, należy zaopatrzyć w widoczne i czytelne napisy o treści: „ZŁOM METALI – NIE ZAWIERA PRZEDMIOTÓW NIEBEZPIECZNYCH".

§ 5.
1. Załadunek lub rozładunek złomu metali należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.

2. Jeżeli w czasie załadunku lub rozładunku wykonywanego mechanicznie wystąpi podejrzenie, że w złomie znajdują się przedmioty niebezpieczne, należy zastosować się do procedury określonej w § 7.

§ 6.
1. Pracodawca zajmujący się przetwórstwem złomu metali jest obowiązany zapewnić przeprowadzenie kontroli złomu bezpośrednio przed przekazaniem go do przetworzenia. Kontrolę należy przeprowadzić w sposób określony w § 3.

2. Niedopuszczalne jest przekazanie złomu metali do przetworzenia bez przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, i upewnienia się, że w złomie nie znajdują się przedmioty niebezpieczne.

§ 7.
1. W razie stwierdzenia lub podejrzenia, że w złomie metali znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego.

2. Znaleziony przedmiot, w stosunku do którego istnieje podejrzenie, że jest to przedmiot niebezpieczny, należy pozostawić na miejscu do czasu dokonania oględzin przez przedstawicieli organów wymienionych w ust. 4.

3. Z terenu, na którym znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy usunąć pracowników lub osoby postronne, pozostawiając w bezpiecznej odległości pracownika strzegącego dostępu do tego przedmiotu.

4. W razie znalezienia przedmiotu niebezpiecznego, w tym wybuchowego, pracodawca obowiązany jest powiadomić właściwe organy zgodnie z ich właściwością:

1) wojska i Policji,

2) Państwowej Straży Pożarnej,

3) państwowego dozoru jądrowego i ochrony radiologicznej oraz

4) w razie konieczności organ Inspekcji Sanitarnej.

5. Jeżeli jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa, znaleziony przedmiot niebezpieczny należy przemieścić do wydzielonego pomieszczenia lub innego wyodrębnionego i oznakowanego znakami bezpieczeństwa zgodnie z Polskimi Normami miejsca, niedostępnego dla pracowników i osób postronnych. O możliwości przemieszczenia znalezionego przedmiotu niebezpiecznego decyzję podejmuje pracodawca.

6. Przemieszczanie przedmiotów, o których mowa w ust. 5, należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.

7. Unieszkodliwianie przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, należy wykonywać w miejscu i w sposób określony przez właściwe, dla określonego rodzaju niebezpieczeństwa, organy wymienione w ust. 4.

8. Przy pracach związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali niedopuszczalne jest w szczególności:

1) rzucanie tych przedmiotów, uderzanie w nie, rozkręcanie, przecinanie lub poddawanie obróbce termicznej,

2) odsyłanie dostawcy złomu z ładunkiem zawierającym przedmiot niebezpieczny bez dokonania rozpoznania przez specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w ust. 4.

§ 8.
Do czasu przeprowadzenia rozpoznania przedmiotu niebezpiecznego i jego wywiezienia poza teren zakładu przez organy wymienione w § 7 ust. 4, pracodawca jest zobowiązany:

1) powiadomić niezwłocznie wszystkich pracowników, którzy są lub mogą być narażeni na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwa, w tym o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach dla zapewnienia bezpieczeństwa,

2) wydać polecenia w celu umożliwienia pracownikom przerwania pracy oraz w razie potrzeby natychmiastowego opuszczenia stanowisk pracy,

3) zapewnić bezpieczną ewakuację pracowników do wyznaczonych miejsc, gdy jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa,

4) wydać polecenie wznowienia pracy po likwidacji występującego zagrożenia.

§ 9.
Pracodawca jest obowiązany opracować, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, szczegółową instrukcję określającą zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy czynnościach wykonywanych w danym zakładzie pracy i związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach. Z instrukcją należy zapoznać wszystkich pracowników zatrudnionych przy pracach w kontakcie ze złomem metali.
§ 10.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Gospodarki: J. Steinhoff

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lutego 2000 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2000-01-21
  • Data wejścia w życie: 2000-02-21
  • Data obowiązywania: 2000-02-21
  • Dokument traci ważność: 2018-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA