REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 99 poz. 1155
UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy kulturalnej i naukowej,
sporządzona w Warszawie dnia 27 listopada 1997 r.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Kazachstanu, zwane dalej „Umawiającymi się Stronami”:
- pragnąc rozwijać i umacniać stosunki przyjaźni i współpracy między obydwoma Państwami, oparte na wzajemnej pomocy, suwerennej równości i nieingerowaniu w sprawy wewnętrzne,
- kierując się dążeniem do rozwijania współpracy w dziedzinie oświaty, nauki, kultury, sztuki, sportu i turystyki, wymiany młodzieży oraz środków masowego przekazu,
- dążąc do realizacji postanowień dotyczących wymiaru kulturowego, zawartych w Akcie końcowym z Helsinek, Paryskiej Karcie Nowej Europy i w innych dokumentach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i UNESCO,
- świadome wzajemnych korzyści płynących z tej współpracy,
uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
Umawiające się Strony przywiązywać będą szczególną wagę do rozwoju i pogłębienia stosunków kulturalnych i naukowych na zasadach poszanowania jednostki, wolności sumienia i wyznania, swobodnej autoekspresji, uznania wartości duchowych i kulturowych, otwartości i tolerancji oraz nadrzędności prawa.
Artykuł 2
Umawiające się Strony będą popierać inicjatywy i formy wszechstronnej współpracy podejmowane przez państwowe, społeczne i prywatne instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne na rzecz tworzenia wspólnych polsko-kazachstańskich organizacji i fundacji służących osiągnięciu celów niniejszej umowy i wzajemnemu zbliżeniu społeczeństw obu Państw.
Artykuł 3
Umawiające się Strony będą udzielać wszechstronnego poparcia rozszerzaniu i pogłębianiu bezpośredniej współpracy między placówkami naukowo-badawczymi i uczonymi obu Państw.
Artykuł 4
Umawiające się Strony będą sprzyjać współpracy naukowej i technicznej opartej na zasadach równoprawności i wzajemnych korzyści.
Współpraca naukowa i techniczna będzie prowadzona w oparciu o odrębne umowy.
Artykuł 5
Umawiające się Strony będą wspierać rozszerzenie i doskonalenie współpracy organów państwowych kierujących oświatą i nauką oraz uczelni Umawiających się Stron, w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów i wymiany doświadczeń w zakresie oświaty i nauki, rozwijania nowoczesnych metod nauczania i kształcenia kadr.
Artykuł 6
Umawiające się Strony będą popierać wymianę stypendystów - studentów, doktorantów i stażystów.
Artykuł 7
Umawiające się Strony będą wspierać nauczanie języka, literatury, historii i geografii drugiego Państwa, a także opracowywanie podręczników i innych pomocy naukowych.
Artykuł 8
Umawiające się Strony uzgodniły, że zawrą porozumienie między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu o wzajemnym uznawaniu i równoważności dokumentów o ukończeniu szkół średnich, średnich zawodowych i wyższych.
Artykuł 9
Umawiające się Strony będą popierać działania mające na celu zaspokajanie potrzeb społecznych, kulturalnych i religijnych, a zwłaszcza zachowanie języka ojczystego i tożsamości narodowej Polaków zamieszkałych w Kazachstanie i Kazachów zamieszkałych w Polsce. Umawiające się Strony, zgodnie z wewnętrznym ustawodawstwem, będą sprzyjać rozszerzaniu więzi etnicznych i kulturowych Polaków i Kazachów z krajem macierzystym, umożliwiając swobodne kontakty. Umawiające się Strony, zgodnie z ich wewnętrznym ustawodawstwem, stwarzać będą organizacjom społeczno-kulturalnym warunki dla otrzymywania odpowiedniej pomocy z kraju macierzystego.
Artykuł 10
Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych.
Artykuł 11
Umawiające się Strony będą popierać wymianę i współpracę we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki oraz stwarzać odpowiednie warunki dla rozszerzania kontaktów w tych dziedzinach między organizacjami, instytucjami i obywatelami obu krajów.
Artykuł 12
Umawiające się Strony, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem swych Państw, umożliwią sobie wzajemnie dostęp do osiągnięć kulturalnych. W tym celu będą popierać na zasadzie wzajemnego zainteresowania i obopólnych korzyści:
- wymianę wystaw,
- wymianę artystów i grup artystycznych,
- wymianę książek i wydawnictw artystycznych oraz tłumaczenie i publikację literatury pięknej i naukowej,
- prezentację utworów artystycznych na scenach teatralnych oraz pomoc w organizacji wymiany filmów, programów radiowych i telewizyjnych,
- indywidualne inicjatywy obywateli w dziedzinie kultury i sztuki.
Artykuł 13
Umawiające się Strony zawrą porozumienie o ochronie praw autorskich w celu stworzenia warunków do upowszechniania i popularyzacji wartości intelektualnych i kulturalnych.
Artykuł 14
Każda z Umawiających się Stron będzie troszczyć się o zachowanie i konserwację znajdujących się na jej terytorium zabytków i dóbr kultury drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł 15
Umawiające się Strony, zgodnie z zawartymi porozumieniami, popierać będą współpracę w dziedzinie archiwistyki i muzealnictwa poprzez udostępnianie archiwów, eksponatów muzealnych, wymianę doświadczeń, publikacji i mikrofilmów.
Artykuł 16
Umawiające się Strony w odrębnym porozumieniu uregulują sprawy związane z uruchomieniem i rozwijaniem programów radiowych i telewizyjnych nadawanych w języku polskim.
Artykuł 17
Umawiające się Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy i wymiany między organizacjami dziennikarskimi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu oraz redakcjami i agencjami prasowymi obu krajów.
Artykuł 18
Umawiające się Strony popierać będą wymianę młodzieży i sprzyjać będą kontaktom w tej dziedzinie.
Artykuł 19
Umawiające się Strony sprzyjać będą współpracy w dziedzinach wchodzących w kompetencje UNESCO.
Artykuł 20
Umawiające się Strony podpiszą między sobą protokoły i programy określające warunki finansowe i organizacyjne, niezbędne do realizacji postanowień niniejszej umowy.
Artykuł 21
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.
Artykuł 22
Umowę niniejszą zawiera się na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na następne pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
Sporządzono w Warszawie, dnia 27 listopada 1997 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku rosyjskim uważany będzie za rozstrzygający.
Z upoważnienia Rządu | Z upoważnienia Rządu |
Rzeczypospolitej Polskiej | Republiki Kazachstanu |
|
- Data ogłoszenia: 1999-12-14
- Data wejścia w życie: 1999-08-04
- Data obowiązywania: 2016-08-31
REKLAMA