REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 93 poz. 1080

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ

z dnia 12 października 1999 r.

w sprawie określenia rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt oraz pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Badania kontrolne występowania zakażeń zwierząt obejmują pobranie prób i ich badanie laboratoryjne lub wykonanie testów bezpośrednio na zwierzętach w celu wykrycia następujących chorób zakaźnych:

1) pryszczyca (Foot and mouth disease),

2) choroba pęcherzykowa świń (Swine vesicular disease),

3) pomór świń (Hog cholera),

4) gąbczasta encefalopatia bydła (Bovine spongiform encephalopathy),

5) gruźlica bydła (Bovine tuberculosis),

6) bruceloza bydła [Bovine brucellosis (B. abortus)],

7) bruceloza kóz i owiec [caprine/ovine brucellosis (B. melitensis*)],

8) enzootyczna białaczka bydła (Enzootic bovine leucosis),

9) wścieklizna (Rabies) lisów wolno żyjących,

10) trzęsawka owiec (Scrapie).

§ 2.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pryszczycy na obszarze powiatu pobiera się corocznie próbę krwi od 10 sztuk bydła pochodzących z obszaru tego powiatu.
§ 3.
Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania choroby pęcherzykowej świń na obszarze powiatu pobiera się corocznie próbę krwi od 10 świń pochodzących z obszaru tego powiatu.
§ 4.
1. Do badań kontrolnych w kierunku wykrywania pomoru świń na obszarze powiatu pobiera się corocznie próbę krwi od 20 świń pochodzących z obszaru tego powiatu.

2. Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania pomoru świń na obszarze województwa obejmuje się corocznie odstrzelone dziki w ilości 5% dzików odstrzelonych w poprzednim roku kalendarzowym oraz wszystkie dziki padłe na obszarze tego województwa.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, pobiera się:

1) krew lub migdałki od dzików odstrzelonych,

2) migdałki lub węzły chłonne od dzików padłych.

§ 5.
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania gąbczastej encefalopatii bydła obejmuje się wszystkie zwierzęta padłe, poddane ubojowi lub zabite, u których wystąpiły przyżyciowo objawy kliniczne ze strony centralnego układu nerwowego, pobierając mózg wraz z móżdżkiem i rdzeniem przedłużonym do badań histopatologicznych.
§ 6.
1. Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania gruźlicy bydła poprzez wykonanie tuberkulinizacji śródskórnej obejmuje się corocznie 1/3 pogłowia bydła powyżej 6 tygodnia życia na obszarze powiatu, tak aby w okresie 3 lat badaniami było objęte całe pogłowie bydła na obszarze tego powiatu.

2. Badaniami, o których mowa w ust. 1, należy obejmować całe stada bydła.

§ 7.
1. Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania brucelozy bydła obejmuje się corocznie 1/3 pogłowia bydła powyżej 12 miesiąca życia na obszarze powiatu, tak aby w okresie 3 lat badaniami było objęte całe pogłowie bydła na obszarze tego powiatu.

2. Badaniami, o których mowa w ust. 1, należy obejmować całe stada bydła, pobierając próby krwi od wszystkich zwierząt podlegających badaniu.

§ 8.
Badania kontrolne w kierunku wykrywania brucelozy owiec i kóz przeprowadza się corocznie w stadach, w których prowadzona jest ocena wartości hodowlanej, pobierając próby krwi od:

1) wszystkich niekastrowanych tryków i kozłów w wieku powyżej 6 miesiąca życia,

2) 25% owiec lub kóz w wieku rozrodczym, przy czym w przypadku stada o liczebności poniżej 50 sztuk owiec lub kóz w wieku rozrodczym badaniu poddaje się wszystkie owce lub kozy w wieku rozrodczym.

§ 9.
1. Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania enzootycznej białaczki bydła obejmuje się corocznie:

1) 1/3 pogłowia bydła powyżej 2 roku życia w powiecie, na którego obszarze co najmniej w 99,8% stad nie stwierdzono przypadków enzootycznej białaczki bydła w okresie ostatnich 2 lat,

2) całe pogłowie na obszarze powiatów nie wymienionych w pkt 1.

2. Badaniami, o których mowa w ust. 1, należy obejmować całe stada bydła, pobierając próby krwi od wszystkich zwierząt podlegających badaniu.

§ 10.
1. Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania wścieklizny lisów wolno żyjących obejmuje się odstrzelone lisy z obszaru kraju objętego ochronnymi szczepieniami lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, pobierając do badań tkankę mózgową, surowicę i żuchwę.

2. Próby do badań, o których mowa w ust. 1, należy pobrać od odstrzelonych lisów w ilości 8 sztuk na każde 100 km2 obszaru objętego ochronnymi szczepieniami lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

§ 11.
Badaniami kontrolnymi w kierunku wykrywania trzęsawki owiec obejmuje się wszystkie zwierzęta padłe, poddane ubojowi lub zabite, u których wystąpiły przyżyciowo objawy kliniczne ze strony centralnego układu nerwowego, pobierając mózg wraz z móżdżkiem i rdzeniem przedłużonym do badań histopatologicznych.
§ 12.
1. Powiatowi oraz wojewódzcy lekarze weterynarii sporządzają roczne zestawienia wyników przeprowadzonych badań kontrolnych, o których mowa w § 1–11, i przekazują do Głównego Lekarza Weterynarii w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

2. Zestawienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się odrębnie dla poszczególnych chorób wymienionych w § 1.

3. Zestawienia dla poszczególnych chorób wymienionych w § 1 powinny zawierać ilości zwierząt (stad) z podaniem gatunków i wyników badań.

§ 13.
Badania kontrolne tkanek zwierząt, mięsa, środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowców zwierzęcych prowadzi się w kierunku stwierdzenia obecności następujących pozostałości chemicznych, biologicznych i leków:

1) stilbenów i pochodnych stilbenów,

2) substancji tyreostatycznych,

3) sterydów,

4) laktonów kwasu rezorcylowego, w tym zeranolu,

5) beta-agonistów,

6) środków farmaceutycznych skreślonych z Rejestru Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych Stosowanych Wyłącznie u Zwierząt,

7) substancji przeciwbakteryjnych (antybiotyków, sulfonamidów i chinolonów),

8) środków farmaceutycznych stosowanych wyłącznie u zwierząt:

a) leków przeciwrobaczych,

b) kokcydiostatyków, w tym nitroimidazoli,

c) karbaminianów i pyretroidów,

d) neuroleptyków,

e) niesterydowych leków przeciwzapalnych,

f) innych substancji aktywnych farmakologicznie,

9) pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli (PCB),

10) pestycydów fosforoorganicznych,

11) kadmu, rtęci, arsenu i ołowiu.

§ 14.
1. Badaniami kontrolnymi w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości, o których mowa w § 13, obejmuje się corocznie:

1) u bydła:

a) tkanki i mięso co najmniej takiej ilości bydła, która stanowi 0,25% bydła poddanego ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–6, przy czym 50% prób powinno być pobrane od żywych zwierząt, a 50% po uboju,

b) mięso co najmniej takiej ilości bydła, która stanowi 0,15% bydła poddanego ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7–11, przy czym co najmniej 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i co najmniej 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9–11,

2) u świń:

a) tkanki i mięso co najmniej takiej ilości świń, która stanowi 0,02% świń poddanych ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, przy czym co najmniej 5% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności każdej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–6,

b) tkanki i mięso co najmniej takiej ilości świń, która stanowi 0,03% świń poddanych ubojowi w poprzednim roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7–11, przy czym co najmniej 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i co najmniej 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9–11,

3) u zwierząt jednokopytnych – tkanki i mięso co najmniej 100 zwierząt, przy czym:

a) 50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–6,

b) 50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7–11,

4) u drobiu – tkanki i mięso co najmniej 100 sztuk brojlerów, indyków, gęsi i kaczek, jeżeli roczna krajowa produkcja mięsa tego drobiu była w poprzednim roku kalendarzowym większa niż 5000 ton, przy czym:

a) 50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–6,

b) 50% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7–11, przy czym co najmniej 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i co najmniej 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9–11,

5) mięso ryb – w ilości jednej próby na każde 100 ton rocznej krajowej produkcji ryb, pochodzących z chowu i hodowli stawowej, w poprzednim roku kalendarzowym, nie mniej jednak niż 100 prób, przy czym:

a) 1/3 prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–6,

b) 2/3 prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7–11,

6) mleko krowie surowe do skupu – w ilości jednej próby na 15 000 ton rocznej krajowej produkcji tego mleka w poprzednim roku kalendarzowym, nie mniej jednak niż 300 prób, przy czym:

a) co najmniej 70% prób należy badać w kierunku co najmniej czterech różnych grup pozostałości wymienionych w § 13 pkt 6, 7 oraz pkt 8 lit. a) i e),

b) co najmniej 15% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9–11,

7) jaja kurze konsumpcyjne – w ilości jednej próby na 1000 ton rocznej krajowej produkcji tych jaj w poprzednim roku kalendarzowym, nie mniej jednak niż 200 prób, przy czym:

a) 70% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności co najmniej jednej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 6, 7 oraz pkt 8 lit. b),

b) 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności co najmniej jednej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9 i 11,

8) mięso królików – w ilości 10 prób na 300 ton rocznej krajowej produkcji tego mięsa w poprzednim roku kalendarzowym przy pierwszych 3000 ton tej produkcji oraz dodatkowo jedną próbę na każde 300 ton tego mięsa wyprodukowanego ponad 3000 ton, nie mniej jednak niż 100 prób, przy czym:

a) 30% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–6, z czego 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–5, a 70% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 6,

b) 70% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7–11, z czego co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 7, co najmniej 30% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 8 i 10% prób w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9–11,

9) u zwierząt dziko żyjących – mięso dzików, saren i jeleni w ilości co najmniej 100 sztuk tych zwierząt, odstrzelonych w kraju w danym roku kalendarzowym, w kierunku stwierdzenia obecności pozostałości wymienionych w § 13 pkt 9 i 11.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), co najmniej 5% prób należy badać w kierunku stwierdzenia obecności każdej z pozostałości wymienionych w § 13 pkt 1–6.

3. Do badań, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, należy pobrać:

a) 0,5–0,8 kg tkanki mięśniowej lub

b) 0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub

c) 0,3–0,5 kg wątroby, lub

d) 1/2 nerki, lub

e) 150–200 mililitrów moczu, lub

f) 50 mililitrów krwi,

2) ust. 1 pkt 2, należy pobrać:

a) 0,5–0,8 kg tkanki mięśniowej lub

b) 0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub

c) 0,3–0,5 kg wątroby, lub

d) całą nerkę, lub

e) 150–200 mililitrów moczu,

3) ust. 1 pkt 3, należy pobrać:

a) 0,5–0,8 kg tkanki mięśniowej lub

b) 0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub

c) 0,3–0,5 kg wątroby, lub

d) 1/2 nerki, lub

e) 150–200 mililitrów moczu,

4) ust. 1 pkt 4, należy pobrać:

a) 0,5–0,8 kg tkanki mięśniowej lub

b) 0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub

c) całą wątrobę,

5) ust. 1 pkt 5, należy pobrać jedną rybę konsumpcyjną o wadze około 1 kg,

6) ust. 1 pkt 6, należy pobrać trzykrotnie po 0,5 litra mleka surowego do skupu,

7) ust. 1 pkt 7, należy pobrać 12–15 sztuk jaj konsumpcyjnych,

8) ust. 1 pkt 8, należy pobrać:

a) 0,5–0,8 kg tkanki mięśniowej lub

b) 0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub

c) całą wątrobę,

9) ust. 1 pkt 9, należy pobrać:

a) 0,8 kg tkanki mięśniowej lub

b) 0,2 kg tkanki tłuszczowej, lub

c) całą nerkę, lub

d) 0,3–0,5 kg wątroby.

§ 15.
1. Kwartalnymi badaniami kontrolnymi w zakresie skażeń promieniotwórczych radioizotopami cezu oraz globalnej aktywności β przeprowadzanymi we wszystkich województwach obejmuje się mięso bydła (w tym cieląt), świń, owiec (w tym jagniąt), zwierząt łownych, drobiu oraz ryb, jaja kurze i mleko krowie.

2. Do badań, o których mowa w ust. 1, należy losowo pobierać w każdym województwie po trzy próby o wadze 1 kg, pochodzące z różnych rzeźni, ferm drobiu, zlewni mleka, gospodarstw rybackich i zakładów przetwórstwa mięsa zwierząt łownych.

§ 16.
1. Wojewódzcy lekarze weterynarii sporządzają roczne zestawienia wyników przeprowadzonych badań kontrolnych, o których mowa w § 13–15, i przekazują do Głównego Lekarza Weterynarii w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

2. Zestawienia, o których mowa w ust. 1, sporządza się odrębnie dla pozostałości chemicznych, biologicznych i leków w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych oraz skażeń promieniotwórczych.

§ 17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: A. Balazs

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1999-11-20
  • Data wejścia w życie: 1999-12-05
  • Data obowiązywania: 1999-12-05
  • Z mocą od: 1999-12-05
  • Dokument traci ważność: 2002-12-31

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA