REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 84 poz. 937
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 sierpnia 1999 r.
w sprawie rejestracji pojazdów Sił Zbrojnych.
Na podstawie art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872) zarządza się, co następuje:
1) pojazdy samochodowe, w tym kołowe lub gąsienicowe pojazdy specjalne Sił Zbrojnych, z wyjątkiem:
a) pojazdów wolnobieżnych i pojazdów przeznaczonych do transportu wewnętrznego,
b) samojezdnego sprzętu do prac przeładunkowych,
c) samobieżnego gąsienicowego sprzętu pływającego,
2) jednoosiowe lub dwuosiowe przyczepy transportowe i specjalne, z wyjątkiem:
a) wózków bocznych i przyczep motocyklowych,
b) przyczep specjalnych przeznaczonych do ciągnięcia przez ciągniki rolnicze oraz pojazdy wolnobieżne,
c) ciągnionego sprzętu artyleryjskiego, kuchni polowych i innego sprzętu ciągnionego, który nie jest zbudowany na podwoziu przyczepy lub na ramie
– zwane dalej „pojazdami”.
2. Rejestracji na warunkach i w trybie określonym w rozporządzeniu podlegają nie zarejestrowane pojazdy przyjęte do badań albo testowania.
1) danych o pojeździe – numeru fabrycznego podwozia i silnika, roku produkcji, marki, typu i modelu oraz rodzaju pojazdu,
2) nazwy rodzaju Sił Zbrojnych, instytucji lub jednostki wojskowej użytkującej pojazd,
3) numeru wydanego dowodu rejestracyjnego.
2. Podstawą rejestracji pojazdu jest dowód jego przyjęcia, którym w szczególności może być akt zdawczo-odbiorczy, rachunek, faktura, umowa kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany albo dowód obrotu rzeczowymi składnikami majątku wytwórcy lub przedstawicielstwa wojskowego przy wytwórcy.
3. Ewidencję pojazdów według wydanych dowodów rejestracyjnych prowadzą jednostki nadzorujące użytkowanie pojazdów. Sposób prowadzenia i uaktualniania ewidencji regulują odrębne przepisy.
2. Potwierdzeniem rejestracji pojazdu jest wydanie dowodu rejestracyjnego, zwanego dalej „dowodem”, oraz, z zastrzeżeniem § 8 ust. 4, tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdu Sił Zbrojnych, zwanych dalej „tablicami”, o numerze rejestracyjnym wpisanym w dowodzie.
3. Wzór dowodu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Dla pojazdu przyjętego do Sił Zbrojnych w ramach mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych dowódca jednostki przeprowadzającej mobilizację wydaje wkładkę do dowodu rejestracyjnego pojazdu, zwaną dalej „wkładką”, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. Wkładka jest ważna łącznie z dowodem rejestracyjnym tego pojazdu.
5. Numery rejestracyjne na potrzeby mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych przydziela wojskowy organ rejestrujący z zasobów numerowych rejestru pojazdów Sił Zbrojnych. Zapotrzebowania na te numery składają dowódcy jednostek mobilizacyjnych.
6. Przy zwrocie pojazdu, o którym mowa w ust. 4, wkładkę odbiera się i deponuje w jednostce przeprowadzającej mobilizację.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, oraz w przypadku braku miejsca na dokonanie zmian w dowodzie, dowódca jednostki wojskowej występuje do wojskowego organu rejestrującego o wydanie wtórnika dowodu.
3. Numer wydanego wtórnika dowodu wpisuje się do rejestru pojazdów Sił Zbrojnych.
4. Dowód unieważnia się przez przekreślenie jego zewnętrznych i wewnętrznych stron oraz przez odcięcie prawego dolnego rogu w sposób umożliwiający odczytanie naniesionych wcześniej zapisów.
5. Unieważniony dowód przechowuje się wraz z dokumentacją indywidualną pojazdu.
6. Po wykreśleniu pojazdu z rejestru pojazdów Sił Zbrojnych jego dowód lub wtórnik dowodu, jeżeli został wydany, podlegają protokolarnemu zniszczeniu.
7. Decyzję o wycofaniu wkładek i ich zniszczeniu podejmuje dowódca jednostki przeprowadzającej mobilizację.
1) wyróżnika przynależności do Sił Zbrojnych, którym jest wielka litera U, umieszczana jako pierwsza,
2) wyróżnika pojazdu, którym są:
a) jedna z wielkich liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I , J, K, L, M, N, P, R, S, T, V, W, X, Y, Z,
b) pięciocyfrowa liczba od 00001 do 99999 – dla pojazdu samochodowego i przyczepy,
c) czterocyfrowa liczba od 0001 do 9999 oraz na końcu wielka litera T – dla pojazdu gąsienicowego.
2. Wyróżniki pojazdu określa wojskowy organ rejestrujący, posługując się zestawem cyfr i liter stanowiących pojemność rejestracyjną.
3. Numer rejestracyjny pojazdu umieszcza się odpowiednio:
1) na zwyczajnej tablicy samochodowej,
2) na zwyczajnej tablicy motocyklowej,
3) na nalepce rejestracyjnej,
4) bezpośrednio na pojeździe.
4. W pojeździe pobranym z zasobów gospodarki w ramach mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych pozostawia się jego tablice rejestracyjne, z zastrzeżeniem § 8 ust. 3.
2. Na pojeździe, o którym mowa w ust. 1, z wyjątkiem samochodu osobowego i autobusu, umieszcza się dodatkowo numer rejestracyjny barwy białej lub czarnej, kontrastującej z barwą pojazdu, wykonany bezpośrednio na bocznej powierzchni pojazdu przy użyciu szablonów lub z zastosowaniem innej techniki.
3. Na pojeździe przeznaczonym na uzupełnienie do etatu wojennego Sił Zbrojnych umieszcza się dodatkowo numer rejestracyjny, barwy białej lub czarnej, kontrastującej z barwą pojazdu, wyznaczony z rejestru pojazdów Sił Zbrojnych, wykonany bezpośrednio na tylnej i bocznych powierzchniach pojazdu przy użyciu szablonów lub z zastosowaniem innej techniki.
4. Na pojeździe gąsienicowym, kołowym transporterze i samochodzie opancerzonym umieszcza się numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle oraz symbol przynależności narodowej, wykonany bezpośrednio na przedniej i tylnej powierzchni pojazdu przy użyciu szablonów lub z zastosowaniem innej techniki albo wykonany jako samoprzylepna nalepka rejestracyjna, lub umieszcza się tablice.
5. Wzór numeru rejestracyjnego oraz symbolu przynależności narodowej nanoszonych bezpośrednio na powierzchni pojazdów, o których mowa w ust. 4, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
6. Na przyczepie transportowej i specjalnej umieszcza się z tyłu tablicę zwyczajną samochodową dwurzędową, a w przypadku braku miejsca – tablicę zwyczajną samochodową jednorzędową.
7. Na ciągniku rolniczym, trójkołowym lub czterokołowym pojeździe samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg oraz motocyklu umieszcza się z tyłu jedną tablicę motocyklową, z zastrzeżeniem ust. 10.
8. Na przyczepie motocyklowej umieszcza się z tyłu tablicę przeniesioną z motocykla.
9. Jeżeli nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, przednią i tylną tablicę lub numer rejestracyjny umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdy to utrudnia jego użytkowanie lub ogranicza widoczność tablicy lub numeru – po lewej stronie pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 10.
10. Dopuszcza się umieszczenie tablicy lub numeru rejestracyjnego pojazdu specjalnego po prawej jego stronie, a tablicy na ciągniku rolniczym, trójkołowym lub czterokołowym pojeździe samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg oraz na motocyklu – z przodu pojazdu.
11. Nalepkę kontrolną umieszcza się wewnątrz pojazdu:
1) w prawym górnym rogu tylnej szyby samochodu osobowego,
2) w dolnym prawym rogu przedniej szyby autobusu oraz samochodu ciężarowego, ciężarowo-osobowego (osobowo-terenowego) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.
12. Wymiary liter i cyfr numeru rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 2 i 3, powinny odpowiadać wymiarom numeru rejestracyjnego umieszczonego na tablicy.
13. Wzory tablic i wzór nalepki kontrolnej, wzory umieszczonych na nich znaków i symboli oraz ich opis określa rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 19 czerwca 1999 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 59, poz. 632).
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej występuje do wojskowego organu rejestrującego, który wydaje nowy dowód oraz tablice (tablicę) lub zgodę na odtworzenie tablic (tablicy) i nalepki, a fakt ten wpisuje do rejestru pojazdów Sił Zbrojnych.
3. Wojskowy organ rejestrujący zleca wykonanie tablic (tablicy) lub nalepek ich producentom.
1) sprzedaży albo przekazania do Agencji Mienia Wojskowego,
2) wybrakowania, kasacji albo zniszczenia,
3) przeznaczenia do zbioru muzealnego,
4) utraty, po zakończeniu postępowania karnego,
5) zwrócenia zarejestrowanego pojazdu po badaniach albo testowaniu.
2. W przypadku przeniesienia własności pojazdu, zwrócenia pojazdu po badaniach albo testowaniu przekazaniu podlega karta pojazdu, jeżeli była wydana. Nie przekazuje się wydanego przez wojskowy organ rejestrujący dowodu oraz tablic (tablicy).
3. Sposób postępowania z dowodem i tablicami (tablicą) określa wojskowy organ rejestrujący.
4. Numer rejestracyjny oraz tablice (tablica) po wykreśleniu pojazdu z rejestru pojazdów Sił Zbrojnych mogą być wykorzystane ponownie.
5. W przypadku rezygnacji z ponownego wykorzystania tablice (tablica) podlegają protokolarnemu zniszczeniu w instytucji lub jednostce dokonującej czynności, o których mowa
w ust. 1.
2. Do dnia 30 czerwca 2000 r. rejestracja pojazdów Sił Zbrojnych może być dokonywana również na podstawie dotychczasowych przepisów.
3. Wojskowy organ rejestrujący może dokonać wymiany dowodu i tablic (tablicy), o których mowa w ust. 1, na dowód i tablice (tablicę) określone niniejszym rozporządzeniem.
Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 24 sierpnia 1999 r. (poz. 937)
Załącznik nr 1
WZÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO POJAZDU SIŁ ZBROJNYCH
WYKONANIE DOKUMENTU:
Format dokumentu A7.
Okładka kartonowa foliowana jednostronnie koloru ciemnozielonego, papier klasy III, gramatura
papieru 220-250 g/m2.
Kartki wewnętrzne z papieru białego klasy III o gramaturze 220–250 g/m2.
Naniesiony drukiem transparentowym:
- znak godła RP, na stronach 1 i 3,
- znak PL w owalu, na stronach 5 i 7.
SPOSÓB DOKONYWANIA WPISÓW DANYCH ZAWARTYCH W DOWODZIE REJESTRACYJNYM
Należy wpisać:
1. Organ rejestrujący:
- na stronach 1 i 2 - numery: rejestracyjny, nadwozia (podwozia), silnika; rok produkcji; datę pierwszej rejestracji; parametry pojazdu, fakt zaliczenia do pojazdu specjalnego Sił Zbrojnych, dane o użytkowniku pojazdu. Jeżeli pojazd nie jest pojazdem specjalnym -odpowiednia rubryka podlega przekreśleniu;
- na stronie 5 - termin pierwszego badania technicznego.
2. Oddział (wydział) techniczny jednostki nadrzędnej - na stronie 3 - przynależność pojazdu do instytucji lub jednostki wojskowej.
3. Jednostka użytkująca pojazd zgodnie z ustaloną dla niej należnością (przyjmująca pojazd na stan) -na stronach 3 lub 4 - zmianę przynależności pojazdu.
4. Instytucja (jednostka wojskowa) upoważniona do przeprowadzenia remontu - na stronie 2 - numer zamienianego nadwozia (podwozia) lub silnika.
5. Stacja kontroli pojazdów - na stronach 5 - 7 - wykonane badania techniczne i termin kolejnego badania.
Załącznik nr 2
WZÓR WKŁADKI DO DOWODU REJESTRACYJNEGO
WYKONANIE DOKUMENTU:
- format dokumentu A7 - druk dwustronny,
- papier biały klasy III,
- gramatura papieru 220-250 g/m2.
We wkładce wydanej na pojazd pobrany z zasobów gospodarki narodowej w ramach mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych w przeznaczonym do tego miejscu wpisuje się:
a) w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej, przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych, zwalczania klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz likwidacji ich skutków - serię i numer dowodu rejestracyjnego oraz numer rejestracyjny pojazdu mobilizowanego,
b) w przypadku uzupełnienia do etatu wojennego - nadany numer rejestracyjny pojazdu Sił Zbrojnych.
Załącznik nr 3
WZÓR NUMERU REJESTRACYJNEGO ORAZ SYMBOLU PRZYNALEŻNOŚCI NARODOWEJ NANOSZONY BEZPOŚREDNIO NA POWIERZCHNI POJAZDÓW
Numer rejestracyjny jednorzędowy
Numer rejestracyjny dwurzędowy
- Data ogłoszenia: 1999-10-16
- Data wejścia w życie: 1999-10-24
- Data obowiązywania: 1999-10-24
- Z mocą od: 1999-10-24
- Dokument traci ważność: 2004-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA