REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 74 poz. 834
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 września 1999 r.
w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych przeznaczonych na zamianę zobowiązań Skarbu Państwa.
Na podstawie art. 55 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485 i Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:
2. Obligacje mogą być emitowane w szczególności jako obligacje:
1) o zmiennej stopie procentowej,
2) o stałej stopie procentowej,
3) indeksowane,
4) zerokuponowe.
3. Wartość nominalną obligacji określa list emisyjny. Łączna wartość nominalna wyemitowanych w danym roku obligacji nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej na operacje finansowe związane z zamianą zobowiązań Skarbu Państwa, wynikającej z ustawy budżetowej na dany rok.
4. Każda z emisji obligacji może obejmować wiele serii.
5. Nominał obligacji wynosi 100 zł (sto złotych) bądź wielokrotność tej kwoty.
6. Warunkiem dojścia emisji do skutku jest podanie listu emisyjnego do wiadomości publicznej. Emisja następuje z dniem dokonania zamiany wierzytelności wobec Skarbu Państwa na obligacje.
7. Wartość emisji obligacji jest równa wartości nominalnej obligacji objętych w drodze zamiany.
8. Obligacje mogą być emitowane jako obligacje imienne lub na okaziciela.
1) liście emisyjnym – rozumie się przez to list emisyjny, o którym mowa w art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485 i Nr 70, poz. 778),
2) dniu ustalenia praw do świadczeń z tytułu obligacji – rozumie się przez to dzień, w którym określony zostaje stan posiadania obligacji, w celu ustalenia podmiotów uprawnionych do otrzymania w dniu wymagalności świadczeń z tytułu obligacji.
2. Obligacje mogą być przedmiotem obrotu publicznego, przy zachowaniu warunków określonych w przepisach regulujących publiczny obrót papierami wartościowymi, a także obrót dewizowy, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Minister Finansów może zastrzec w liście emisyjnym, iż obligacje mogą być przedmiotem obrotu wyłącznie pomiędzy określonymi podmiotami, oraz termin, w którym obligacje podlegają ograniczeniom zbywalności.
1) oferty złożonej wierzycielom Skarbu Państwa,
2) przetargu.
2. W przypadku gdy jest wypłacana kwota różnicy między kwotą z tytułu wierzytelności przedkładanych do zamiany na obligacje a wartością obligacji według ceny zamiany, sposób wypłaty kwoty różnicy określa list emisyjny.
2. Przetargi, o których mowa w § 5 pkt 2, odbywają się w terminach określonych w liście emisyjnym.
3. Minister Finansów może zlecić wybranemu podmiotowi wykup wierzytelności wobec Skarbu Państwa w imieniu własnym na rzecz Skarbu Państwa, w celu późniejszej zamiany na obligacje nabytych przez ten podmiot wierzytelności, na warunkach określonych w zawartej z nim umowie.
2. W ofercie nabycia uczestnicy określają wartość nominalną obligacji, które chcą nabyć, wartość wierzytelności z tytułu zobowiązań Skarbu Państwa oraz wskazują rachunek papierów wartościowych, na który nabywają obligacje. Uczestnicy mogą być zobowiązani do złożenia również innych odpowiednich oświadczeń i informacji oraz dokumentów, które zostaną wskazane w zaproszeniu, o którym mowa w ust. 1.
3. Minister Finansów może wskazać w liście emisyjnym inne niż wymienione w rozporządzeniu warunki przystąpienia do przetargu, polegające w szczególności na obowiązku przedstawienia:
1) wszystkich wierzytelności wobec Skarbu Państwa, jakie posiada wierzyciel z tytułów dłużnych określonego rodzaju,
2) minimalnej lub maksymalnej wartości wierzytelności będących przedmiotem zamiany na obligacje.
2. Sposób przyjęcia ofert nabycia obligacji określa list emisyjny. Nie przydziela się ułamkowych części obligacji.
3. Umowa zamiany wierzytelności z tytułu zobowiązań Skarbu Państwa na obligacje zostaje zawarta z chwilą przyjęcia ofert, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. Uczestnicy przetargu są informowani o przyjęciu bądź odrzuceniu ich oferty przez podmiot organizujący przetarg za pomocą jednego z dostępnych systemów przekazywania informacji, w dniu określonym w liście emisyjnym.
5. Przetarg może zostać odwołany lub unieważniony przez Ministra Finansów bez podania przyczyn.
2. Po upływie terminu wykupu obligacje nie podlegają oprocentowaniu.
2. Wykaz okresów odsetkowych, dni ustalenia praw do odsetek oraz dni wymagalności odsetek dla obligacji serii o danym terminie wykupu określa list emisyjny.
2. Obligacje są odkupywane:
1) w drodze bezpośredniej oferty skierowanej do posiadacza obligacji,
2) na jednym lub więcej przetargach, które odbywają się w terminach określonych w liście emisyjnym.
2. Zapłata ceny odkupu następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. Zapłata jest dokonywana z wykorzystaniem rachunków bankowych prowadzonych w Narodowym Banku Polskim. Podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych, na którym obligacje zostały zdeponowane, jest obowiązany do wskazania Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych S.A. banku, którego rachunek bieżący zostanie użyty do zapłaty ceny odkupu.
3. Uznanie rachunków, o których mowa w ust. 2, wykorzystywanych do rozliczenia oraz obciążenie rachunku budżetu państwa odbywa się za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A.
2. Podmioty nie będące uczestnikami przetargu mogą składać oferty sprzedaży obligacji za pośrednictwem uczestników przetargu.
2. W ofercie sprzedaży uczestnicy przetargu określają wartość nominalną obligacji, które chcą sprzedać, oraz podają cenę (z dokładnością do jednego grosza), którą są gotowi przyjąć za obligacje o danej wartości nominalnej (cena przetargowa).
3. Oferta sprzedaży obligacji powinna zawierać w szczególności:
1) adres organizatora przetargu odkupu,
2) kod obligacji,
3) termin wykupu obligacji,
4) liczbę obligacji w sztukach,
5) wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty,
6) cenę za wartość nominalną jednej obligacji, z dokładnością do jednego grosza,
7) wartość obligacji według ceny przetargowej,
8) numer rachunku papierów wartościowych lub konta depozytowego uczestnika przetargu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, z którego uczestnik zbywa obligacje,
9) numer rachunku bieżącego, o którym mowa w § 21 ust. 2, na który ma być przelana kwota z tytułu odkupu,
10) numer telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej,
11) stempel firmowy i podpis oferenta.
4. Minimalna wartość nominalna oferty sprzedaży, składanej przez uczestnika przetargu lub za jego pośrednictwem, nie może być mniejsza od określonej w liście emisyjnym.
2. Sposób przyjęcia ofert sprzedaży obligacji określa list emisyjny. W przypadku redukcji ofert Minister Finansów określa stopę redukcji.
3. Umowa sprzedaży obligacji zostaje zawarta z chwilą przyjęcia ofert, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. Uczestnicy przetargu są informowani o przyjęciu bądź odrzuceniu ich oferty, za pomocą jednego z dostępnych systemów przekazywania informacji, w dniu, w którym odbył się przetarg.
5. Narodowy Bank Polski wystawia następnego dnia po przetargu odkupu pisemne potwierdzenie przyjęcia bądź odrzucenia oferty przez Ministra Finansów.
6. Przetarg odkupu może zostać odwołany lub unieważniony przez Ministra Finansów bez podania przyczyn.
2. Informacja o wynikach przetargu odkupu powinna zawierać w szczególności:
1) wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty,
2) wartość nominalną obligacji przedstawionych do sprzedaży,
3) wartość nominalną obligacji, których oferty sprzedaży przyjęto,
4) najniższą przyjętą cenę przetargową zgłoszoną przez uczestników,
5) średnią ważoną cenę przetargową przyjętych ofert,
6) najwyższą przyjętą cenę przetargową,
7) stopę redukcji ofert z najwyższą ceną przetargową.
2. Zapłata ceny odkupu następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. Zapłata jest dokonywana z wykorzystaniem rachunków bankowych prowadzonych w Narodowym Banku Polskim. Uczestnik przetargu jest obowiązany do wskazania Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych S.A. banku, którego rachunek bieżący zostanie użyty do zapłaty ceny odkupu.
3. Uznanie rachunków, o których mowa w ust. 2, wykorzystywanych do rozliczenia oraz obciążenie rachunku budżetu państwa odbywa się za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A.
4. Obligacje nabyte na przetargu odkupu ulegają umorzeniu z chwilą zapłaty ceny odkupu.
2. Cena przedterminowego wykupu obligacji może być niższa, równa lub wyższa od wartości nominalnej obligacji. Warunki przedterminowego wykupu, w tym termin wykupu, wartość nominalną obligacji, które będą wcześniej wykupywane, lub sposób jej ustalenia określa list emisyjny.
3. Posiadacze obligacji przedkładają obligacje do przedterminowego wykupu, za pośrednictwem podmiotów prowadzących, w dniu ustalenia praw do świadczeń z tytułu przedterminowego wykupu, rachunek papierów wartościowych, na którym zostały zdeponowane obligacje. Wypłata świadczeń z tytułu przedterminowego wykupu jest dokonywana w sposób, o którym mowa w § 22.
2. W przypadku skorzystania przez posiadacza obligacji z prawa, o którym mowa w ust. 1, obligacje nie podlegają oprocentowaniu od następnego dnia po dniu wymagalności z tytułu przedterminowego wykupu, wskazanego w liście emisyjnym. Szczegółowe warunki przedterminowego wykupu, w tym wartość nominalną obligacji, które mogą być wcześniej wykupywane, cenę lub sposób ich ustalenia określa list emisyjny.
3. Posiadacze obligacji składają dyspozycje przedterminowego wykupu obligacji za pośrednictwem podmiotu prowadzącego, w dniu ustalenia praw z tytułu przedterminowego wykupu, rachunek papierów wartościowych, na którym zostały zdeponowane obligacje. Zapłata z tytułu przedterminowego wykupu jest dokonywana w sposób, o którym mowa w § 22.
4. W przypadku gdy łączna wartość obligacji przedstawionych do wykupu przekracza wartość nominalną obligacji, o której mowa w ust. 2, Minister Finansów zastrzega sobie prawo redukcji zleceń wynikających z dyspozycji przedstawienia do przedterminowego wykupu. Stopa redukcji jest podawana do wiadomości w prasie o zasięgu ogólnokrajowym, nie później niż w dniu określonym w liście emisyjnym.
1) w drodze zapłaty, w sposób, o którym mowa w § 22,
2) poprzez zamianę wierzytelności posiadacza obligacji na poczet ceny zakupywanych przez niego obligacji kolejnych emisji.
2. W przypadku przedterminowego wykupu obligacji wykup następuje wyłącznie w drodze zapłaty, w sposób, o którym mowa w § 22.
2. Minister Finansów, przed terminem wykupu obligacji, ogłasza w prasie o zasięgu ogólnokrajowym, wykaz obligacji kolejnych emisji, za które ich nabywcy mogą dokonać zapłaty w sposób określony w ust. 1.
2. Dzień ustalenia praw do świadczenia z tytułu obligacji przypada w terminach określonych w liście emisyjnym.
2. Roszczenie o wypłatę odsetek ulega przedawnieniu po upływie trzech lat od dnia, w którym należność z tytułu odsetek stała się wymagalna.
Minister Finansów: L. Balcerowicz
- Data ogłoszenia: 1999-09-09
- Data wejścia w życie: 1999-09-09
- Data obowiązywania: 1999-09-09
- Z mocą od: 1999-09-09
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 6 lutego 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych przeznaczonych na zamianę zobowiązań Skarbu Państwa
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 31 października 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych przeznaczonych na zamianę zobowiązań Skarbu Państwa
REKLAMA