REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 69 poz. 770
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 sierpnia 1999 r.
w sprawie zakresu egzaminu komorniczego, trybu postępowania komisji egzaminacyjnej i wysokości wynagrodzenia jej członków
Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. Nr 133, poz. 882) zarządza się, co następuje:
2. O składzie komisji egzaminacyjnej oraz o terminie i miejscu egzaminu Krajowa Rada Komornicza zawiadamia aplikanta komorniczego co najmniej na miesiąc przed terminem egzaminu.
3. Aplikant komorniczy, który z usprawiedliwionych przyczyn nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do egzaminu w terminie późniejszym, wyznaczonym przez Krajową Radę Komorniczą.
4. Uchwały komisji egzaminacyjnej zapadają większością głosów. Przewodniczący głosuje ostatni i jego głos jest decydujący przy równowadze głosów,
2. Część pisemna egzaminu odbywa się pod nadzorem co najmniej dwóch członków komisji egzaminacyjnej wyznaczonych przez jej przewodniczącego.
3. Podczas części pisemnej egzaminu aplikant komorniczy może posługiwać się tekstami przepisów prawnych, komentarzami i zbiorami orzeczeń. Inna pomoc jest niedozwolona. W razie stwierdzenia naruszenia zasad egzaminu, nadzorujący członek komisji egzaminacyjnej stwierdza to w protokole egzaminu oraz na pracy pisemnej aplikanta komorniczego, który dopuścił się tego naruszenia.
4. Na pracy pisemnej aplikanta komorniczego oraz w protokole egzaminu odnotowuje się czas rozpoczęcia egzaminu i jego zakończenia oraz czas, w którym aplikant komorniczy pozostawał poza miejscem egzaminu.
5. Członkowie komisji nadzorujący część pisemną egzaminu opatrują swoimi podpisami każdą oddaną pracę pisemną.
2. Do części ustnej egzaminu zostaje dopuszczony aplikant komorniczy, który złożył z wynikiem pozytywnym część pisemną egzaminu. Jeśli komisja oceniająca pracę pisemną uzna ją za niedostateczną, końcowy wynik egzaminu uważa się za niedostateczny.
3. W części ustnej egzaminu aplikant komorniczy powinien wykazać:
1) znajomość prawa o ustroju sądów powszechnych oraz innych organów ochrony prawnej, z zarysem prawa konstytucyjnego,
2) szczegółową znajomość przepisów o egzekucji sądowej oraz innych przepisów, których stosowanie należy do czynności komornika.
2. Wynik egzaminu ocenia się stopniami:
1) celujący,
2) bardzo dobry,
3) dobry,
4) dostateczny,
5) niedostateczny.
1) datę części pisemnej egzaminu,
2) datę części ustnej egzaminu,
3) skład komisji,
4) imię, nazwisko i adres aplikanta komorniczego, datę jego urodzenia, imiona rodziców,
5) wzmiankę, że egzamin jest składany jako poprawkowy,
6) ogólny wynik egzaminu,
7) uwagi dotyczące przebiegu egzaminu,
8) podpisy członków komisji.
2. Wzór świadectwa stanowi załącznik do rozporządzenia.
1) 10% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej za każdą godzinę części ustnej egzaminu i za każdą poprawioną pracę pisemną,
2) 5% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej za każdą godzinę nadzoru części pisemnej egzaminu.
2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej otrzymuje wynagrodzenie zwiększone o 50%.
Minister Sprawiedliwości: H. Suchocka
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 5 sierpnia 1999 r. (poz. 770).
- Data ogłoszenia: 1999-08-20
- Data wejścia w życie: 1999-09-04
- Data obowiązywania: 1999-09-04
- Dokument traci ważność: 2007-12-28
REKLAMA