REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 62 poz. 697
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 czerwca 1999 r.
w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym
Na podstawie art. 131 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
2. Przepisy rozporządzenia stosuje się również do doręczania pism wysyłanych przez komorników sądowych.
3. Przepisy rozporządzenia dotyczące sądu wysyłającego stosuje się odpowiednio do komorników sądowych.
2. Na stronie adresowej przesyłki umieszcza się napis: „Polecona - za potwierdzeniem odbioru”.
3. Do przesyłki dołącza się jednocześnie formularz potwierdzenia odbioru, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Przesyłka adresowana do osoby prawnej lub do organizacji nie posiadającej osobowości prawnej może być doręczona pracownikowi upoważnionemu do odbioru przesyłek.
2. Jeżeli do doręczenia przesyłki nie doszło, listonosz na formularzu potwierdzenia odbioru wpisuje datę czynności i zaznacza przyczynę niedoręczenia, co potwierdza własnoręcznym podpisem.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie doręczenia pisma sądowego osobie pozbawionej wolności, za pośrednictwem administracji właściwego zakładu karnego lub aresztu śledczego.
2. W przypadkach, o których mowa w § 6, organ bezpośrednio przełożony lub administracja właściwego zakładu oddaje niezwłocznie po doręczeniu przesyłki drugi egzemplarz formularza potwierdzenia odbioru pocztowej placówce oddawczej. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
2. Pozostawienie przesyłki w pocztowej placówce oddawczej placówka ta potwierdza przez umieszczenie:
1) na stronie adresowej przesyłki adnotacji „awizowano dnia” i odcisku datownika,
2) na drugiej stronie potwierdzenia odbioru - takiej samej adnotacji, podpisu pracownika pocztowej placówki oddawczej i odcisku datownika.
3. Przesyłkę, o której mowa w ust. 1, wraz z formularzem potwierdzenia odbioru, przechowuje się w pocztowej placówce oddawczej przez 7 dni od dnia jej złożenia.
4. W razie zgłoszenia się adresata w terminie określonym w ust. 3, przesyłkę wydaje się adresatowi po umieszczeniu na stronie adresowej przesyłki adnotacji „wydano dnia” i odcisku datownika. Adresat potwierdza odbiór przesyłki na formularzu potwierdzenia odbioru, w sposób, o którym mowa w § 5. Wypełniony formularz placówka oddawcza, po umieszczeniu na nim odcisku datownika, odsyła niezwłocznie organowi wysyłającemu.
5. Przesyłkę nie podjętą w terminie określonym w ust. 3 pocztowa placówka oddawcza opatruje na stronie adresowej przesyłki adnotacją „nie podjęto w terminie” oraz odciskiem datownika i odsyła niezwłocznie wraz z formularzem potwierdzenia odbioru organowi wysyłającemu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwrócenia listonoszowi przesyłki nie doręczonej w przypadku określonym w art. 137 Kodeksu postępowania cywilnego.
Minister Sprawiedliwości: H. Suchocka
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 17 czerwca 1999 r. (poz. 697)
Załącznik nr 1
WZÓR FORMULARZA POTWIERDZENIA ODBIORU
Załącznik nr 2
WYKAZ LISTÓW POLECONYCH NADANYCH W PLACÓWCE POCZTOWEJ
Załącznik nr 3
WZÓR FORMULARZA ZAWIADOMIENIA
- Data ogłoszenia: 1999-07-23
- Data wejścia w życie: 1999-08-07
- Data obowiązywania: 2003-04-01
- Dokument traci ważność: 2010-10-19
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA