REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 53 poz. 551
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1999 r.
w sprawie zasad współdziałania organów celnych z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi, a także zakresu ich świadczeń na rzecz organów celnych
Na podstawie art. 286 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402) zarządza się, co następuje:
1) niezwłoczne przekazywanie informacji o podejrzeniu lub zagrożeniu naruszenia przepisów prawa celnego oraz innych przepisów dotyczących przywozu towarów na polski obszar celny lub wywozu towarów z polskiego obszaru celnego,
2) niezwłoczne przekazywanie informacji o osobach, w stosunku do których zostały podjęte działania przez organy celne, w tym przez udostępnianie odpisów lub wypisów z prowadzonych rejestrów, a także kopii dokumentów dotyczących takich osób,
3) zapewnianie należytego przeprowadzania kontroli, skoordynowanych z działaniami organów celnych, w sprawach związanych z naruszeniem przepisów, o których mowa w pkt 1.
2. Wyniki kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jednostki współdziałające przekazują niezwłocznie organom celnym, chyba że istnieje uzasadniona przyczyna odmowy lub przepisy odrębne nie zezwalają na udostępnienie danych.
2. Podjęcie czynności, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, następuje na pisemny wniosek organu celnego.
2. Organ celny może żądać udzielenia pomocy technicznej, o której mowa w ust. 1, jeżeli wymagają tego szczególne potrzeby w związku z wykonywaniem zadań określonych w Kodeksie celnym, a których wykonanie nie jest możliwe bez udzielenia tej pomocy przez jednostki współdziałające.
3. Szczegółowy przedmiot świadczeń w zakresie, o którym mowa w ust. 1, a także tryb udzielania pomocy technicznej określą porozumienia zawierane przez organy celne z jednostkami współdziałającymi.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ celny niezwłocznie potwierdza żądanie w formie pisemnej, określając w szczególności zakres czynności jednostki współdziałającej oraz uzasadniając konieczność podjęcia natychmiastowego działania.
3. Jeżeli wymagają tego przepisy prawa lub jest to konieczne z uwagi na interes osób trzecich albo jednostki współdziałającej, jednostka ta, po wykonaniu czynności podjętych w trybie ust. 1, sporządza protokół, który powinien zawierać: termin, miejsce, zakres podmiotowy i przedmiotowy czynności, warunki ich realizacji, nazwiska i imiona oraz podpisy osób w nich uczestniczących, a w razie braku podpisu – adnotację o przyczynie jego braku.
4. Protokół podpisują osoby reprezentujące jednostkę współdziałającą oraz organ celny.
5. Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla organu celnego oraz jednostki współdziałającej.
2. Jeżeli jednostka współdziałająca nie może wykonać czynności w zakresie współdziałania lub udzielenia pomocy technicznej, niezwłocznie zawiadamia organ celny o przyczynach niepodjęcia tych czynności.
3. Współdziałanie, o którym mowa w § 1, odbywa się ze szczególnym uwzględnieniem zasad ochrony danych osobowych, informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową lub służbową, tajemnicy skarbowej oraz tajemnicy przedsiębiorstwa.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
- Data ogłoszenia: 1999-06-19
- Data wejścia w życie: 1999-07-04
- Data obowiązywania: 1999-07-04
- Dokument traci ważność: 2004-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA