REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1999 nr 38 poz. 377
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 9 kwietnia 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i organizacji służb wykonujących zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy w przedsiębiorstwie państwowym „Polskie Koleje Państwowe”, kwalifikacji zawodowych pracowników realizujących te zadania oraz szczegółowych zasad kontroli tych służb.
Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
2. Służba medycyny pracy PKP jest właściwa do realizacji zadań odpowiednich do zadań służby medycyny pracy określonych w ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668).
2. Dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, o których mowa w ust. 1, obowiązują również lekarzy dokonujących ocen możliwości wykonywania pracy, uwzględniających stan zdrowia pracowników i zagrożenia występujące w miejscu pracy.
3. Lekarzy okulistów i lekarzy laryngologów, wykonujących badania specjalistyczne u pracowników bezpośrednio związanych z prowadzeniem ruchu na liniach kolejowych, obowiązuje dodatkowe przeszkolenie w jednostkach służby medycyny pracy PKP, wskazanych przez Zarząd PKP, w zakresie czynników ryzyka zawodowego i szczególnych wymogów zdrowotnych w transporcie kolejowym oraz metodyki badań specjalistycznych.
4. Pielęgniarki, które ukończyły kurs kwalifikacyjny w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących, na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach, uprawnione są do wykonywania zadań służby medycyny pracy PKP w zakresie ograniczenia szkodliwego wpływu pracy na zdrowie, w szczególności przez:
1) rozpoznawanie i ocenę czynników występujących w środowisku pracy, mogących mieć ujemny wpływ na zdrowie,
2) rozpoznawanie i ocenę ryzyka zawodowego w środowisku pracy oraz informowanie pracodawcy i pracowników o możliwości wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych będących jego następstwem,
3) udzielanie pracodawcy i pracującym porad w zakresie organizacji pracy, ergonomii, fizjologii i psychologii pracy.
5. Pielęgniarki, które uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach, uprawnione są do wykonywania zadań w zakresie inicjowania działań pracodawców na rzecz ochrony zdrowia pracowników i udzielania pomocy w ich realizacji, a w szczególności w zakresie:
1) informowania pracowników o zasadach zmniejszania ryzyka zawodowego,
2) wdrażania zasad profilaktyki zdrowotnej u pracowników należących do grup szczególnego ryzyka,
3) tworzenia warunków prowadzenia rehabilitacji zawodowej,
4) wdrażania programów promocji zdrowia.
6. Do wykonywania badań psychologicznych i orzekania o przydatności zawodowej uprawnieni są psycholodzy, którzy odbyli przeszkolenie w jednostce organizacyjnej wskazanej przez Zarząd PKP w zakresie czynników ryzyka zawodowego i szczególnych wymogów sprawności psychicznych w transporcie kolejowym oraz metodyki badań psychologicznych.
2. Wykonanie świadczeń zdrowotnych, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy jednostką organizacyjną służby medycyny pracy PKP a podmiotem wykonującym te świadczenia.
2. Kontrolę zakresu i częstotliwości badań profilaktycznych pracowników oraz wykonywania i dokumentowania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w stosunku do pracowników przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” wykonuje Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej w Warszawie.
3. Pracownicy wykonujący czynności kontrolne mają prawo żądać:
1) niezbędnych informacji i udostępniania dokumentacji, z zastrzeżeniem, że dokumentacja medyczna może być udostępniona tylko osobom wykonującym odpowiedni zawód medyczny,
2) dostępu do stanowisk pracy w celu zweryfikowania ich oceny dokonanej przez jednostkę podstawową lub podmiot kontrolowany.
2. W okresie do dnia 31 grudnia 2000 r. zadania, o których mowa w § 3 ust. 4, mogą wykonywać również pielęgniarki, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia są zatrudnione jako pielęgniarki sprawujące opiekę nad pracownikami w środowisku pracy, mające co najmniej pięcioletni staż pracy na tym stanowisku.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: T. Syryjczyk
- Data ogłoszenia: 1999-04-28
- Data wejścia w życie: 1999-05-13
- Data obowiązywania: 1999-05-13
- Dokument traci ważność: 2010-06-27
REKLAMA