REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 164 poz. 1180

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 30 grudnia 1998 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę podatnika dokonuje rozliczenia udziałów we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, zwanego dalej „podatkiem dochodowym", posiadających wyodrębnione organizacyjnie zakłady (oddziały) położone na terenie:

1) gminy innej niż gmina właściwa dla siedziby podatnika,

2) województwa innego niż województwo właściwe dla siedziby podatnika.

2. Rozliczenie kwoty wpływów z tytułu podatku dochodowego następuje zgodnie z:

1) art. 7 ust. 1 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983),

2) danymi zawartymi w informacji podatników, wymienionymi w § 2 ust. 1.

§ 2.
1. Informacja, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, powinna zawierać:

1) wykaz wyodrębnionych organizacyjnie zakładów (oddziałów) osób prawnych i jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 ust. 1, ze wskazaniem gmin i województw, na których terenie są położone,

2) liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach), ustaloną według stanu:

a) na ostatni dzień miesiąca kończącego okres, za który przypada zaliczka podatku dochodowego – dla rozliczenia udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego,

b) na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – dla ostatecznego rozliczenia udziałów, o których mowa w lit. a), za ostatni miesiąc roku podatkowego,

3) procentowy udział zatrudnionych w zakładach (oddziałach), położonych na terenie poszczególnych gmin i województw, do zatrudnionych ogółem, stanowiący podstawę do ustalenia przez urzędy skarbowe należnych poszczególnym gminom i województwom udziałów w podatku dochodowym.

2. Podatnicy, w tym także dokonujący wpłat zaliczkowych podatku dochodowego bez obowiązku sporządzania deklaracji, przekazują urzędom skarbowym informacje, o których mowa w ust. 1:

1) w terminie wpłaty zaliczki podatku dochodowego za styczeń roku podatkowego,

2) każdorazowo, w terminie wpłaty zaliczki podatku dochodowego, w przypadku zmian stanu zatrudnienia, w trakcie roku podatkowego, wpływających na zmianę procentowego udziału zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej gminy lub województwa do zatrudnionych ogółem,

3) w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego.

§ 3.
Liczbę osób zatrudnionych w wyodrębnionym organizacyjne zakładzie (oddziale) osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, o których mowa w § 1 ust. 1, ustala się biorąc pod uwagę miejsce świadczenia pracy, wynikające z umowy o pracę, zgodnie z zasadami metodycznymi statystyki, określonymi w przepisach szczególnych.
§ 4.
1. Urząd skarbowy, właściwy ze względu na siedzibę podatnika, przekazuje gminie i województwu, na których terenie podatnik posiada wyodrębniony organizacyjnie zakład (oddział), należne im udziały w podatku dochodowym uwzględniając dane zawarte w informacjach, o których mowa w § 2, nie później niż w terminie 20 dni po dniu, w którym podatek wpłynął na rachunek urzędu skarbowego.

2. W przypadku gdy kwota należnych poszczególnym gminom lub województwom udziałów, o których mowa w § 1 ust. 1, nie przekracza miesięcznie 100 zł, urząd skarbowy przekazuje te udziały w okresach półrocznych.

§ 5.
Urząd skarbowy, właściwy ze względu na siedzibę podatnika, przekazuje gminom i województwom półroczne informacje, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3, wraz z informacjami o stanie i terminach realizacji ich dochodów z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
§ 6.
1. Nadpłatę w przekazanych gminom i województwom udziałach, wynikającą z rozliczenia rocznego wpływów z podatku dochodowego potrąca się z wpłat udziałów należnych gminom i województwom za najbliższe trzy miesiące.

2. W przypadku niemożności potrącenia nadpłaty, o której mowa w ust. 1, gmina lub województwo dokonuje jej zwrotu w trzech równych ratach miesięcznych, poczynając nie później niż od 20 dnia od daty otrzymania w tej sprawie zawiadomienia z urzędu skarbowego.

§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Minister Finansów: w z. H. Wasilewska-Trenkner

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-12-31
  • Data wejścia w życie: 1999-01-01
  • Data obowiązywania: 1999-01-01
  • Z mocą od: 1999-01-01
  • Dokument traci ważność: 2003-12-31

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA