REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 162 poz. 1140
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad finansowania Polskiej Akademii Nauk oraz gospodarki finansowej jej placówek naukowych.
Na podstawie art. 67 ustawy z dnia 25 kwietnia 1997 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 75, poz. 469 i Nr 141, poz. 943) zarządza się, co następuje:
1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 25 kwietnia 1997 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 75, poz. 469 i Nr 141, poz. 943),
2) finansowaniu Akademii – rozumie się przez to finansowanie:
a) organów Akademii: Zgromadzenia Ogólnego Akademii, Prezydium Akademii i Prezesa Akademii,
b) struktury korporacyjnej Akademii: wydziałów, oddziałów, komitetów naukowych i komitetów problemowych,
c) innych jednostek organizacyjnych, w szczególności domów pracy twórczej, domów zjazdów i konferencji, domów rencistów,
d) pomocniczych placówek naukowych, w szczególności wchodzących w skład struktury organizacyjnej Akademii: archiwów, bibliotek, muzeów i stacji naukowych za granicą,
e) Kancelarii Akademii,
3) placówkach naukowych – rozumie się przez to:
a) instytuty posiadające osobowość prawną, w tym instytuty międzynarodowe,
b) korzystające z mienia Akademii: zakłady, centra, stacje badawcze, ogrody botaniczne oraz inne jednostki naukowe nie posiadające osobowości prawnej, prowadzące badania naukowe lub prace badawczo-rozwojowe.
1) ze środków ujmowanych w odrębnej części budżetu państwa – „Polska Akademia Nauk”,
2) ze środków spoza budżetu państwa.
2. Środki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przeznacza się na finansowanie kosztów:
1) działalności organów Akademii oraz Kancelarii Akademii,
2) działalności struktury korporacyjnej Akademii,
3) działalności instytutów międzynarodowych, w części dotyczącej bieżącej eksploatacji budynków stanowiących siedzibę instytutów, oraz kosztów utrzymania administracji i obsługi technicznej, jeżeli odrębne przepisy lub porozumienia z zagranicznymi instytucjami lub organizacjami naukowymi nie stanowią inaczej,
4) restrukturyzacji placówek naukowych Akademii, w szczególności zmian w realizowanej tematyce badawczej oraz zmian organizacyjnych i w strukturze zatrudnienia,
5) działalności w zakresie kształcenia, w szczególności kształcenia kadr naukowych, prowadzenia studiów języków obcych oraz innych zadań edukacyjnych określonych w odrębnych przepisach,
6) działalności pomocniczych placówek naukowych,
7) działalności innych jednostek organizacyjnych określonych w statucie Akademii.
3. Środki ujmowane w budżecie Akademii mogą być również przeznaczane na finansowanie kosztów podróży służbowych, w tym podróży zagranicznych, osób działających w organach oraz w strukturze korporacyjnej Akademii.
4. Prezes Akademii, po zasięgnięciu opinii Prezydium Akademii, dokonuje podziału ustalonych w ustawie budżetowej środków budżetowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z przeznaczeniem na realizację określonych zadań oraz dla poszczególnych jednostek organizacyjnych.
1) ze sprzedaży mienia i praw majątkowych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiących własność Akademii, w tym także mienia i praw majątkowych, pozostałych po likwidacji instytutu w przypadkach wymienionych w art. 42 ust. 1 ustawy,
2) z wpłat pochodzących z najmu lub dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Akademii, z zastrzeżeniem ust. 2,
3) z udziałów wniesionych przez Akademię w działalność podmiotów gospodarczych,
4) z darowizn, zapisów i subsydiów uzyskanych od osób prawnych i fizycznych, a także ze środków pochodzenia zagranicznego.
2. Wpłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczą nieruchomości wynajmowanych lub dzierżawionych przez placówki naukowe w celu wykonywania ich zadań określonych w art. 36 ust. 3 ustawy; placówki naukowe pokrywają koszty bieżącej eksploatacji tych nieruchomości.
3. Środki, o których mowa w ust. 1, Akademia przeznacza na rozwój nauki i zakup urządzeń służących temu rozwojowi, a w szczególności na:
1) promowanie w formie pomocy finansowej badań podejmowanych przez placówki naukowe, szkoły wyższe oraz inne jednostki sfery nauki, a zwłaszcza podejmowanych wspólnie przez te jednostki,
2) zwrotną pomoc finansową udzielaną placówkom naukowym oraz innym jednostkom naukowym i jednostkom badawczo-rozwojowym,
3) remonty i inwestycje wspomagające działalność naukową,
4) wyposażenie nowo utworzonych placówek naukowych w środki niezbędne do prowadzenia ich działalności,
5) udziały w działalności podmiotów gospodarczych, jeżeli działalność tych podmiotów służy rozwojowi nauki.
2. Plan finansowy, o którym mowa w ust. 1, określa wysokość przychodów i rozchodów oraz stany środków obrotowych na początek i koniec roku.
3. Środki zgromadzone na odrębnym rachunku, nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym, przechodzą na rok następny.
4. Prezes Akademii składa Prezydium Akademii corocznie informację o wykonaniu planu finansowego, w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
1) placówki posiadające osobowość prawną prowadzą działalność we własnym imieniu i odpowiadają za zaciągnięte zobowiązania wyłącznie własnym majątkiem,
2) placówki naukowe nie posiadające osobowości prawnej prowadzą działalność w imieniu Akademii i dokonują czynności prawnych w granicach udzielonych im umocowań.
2. Sposób finansowania wspólnych instytutów utworzonych na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy określają porozumienia stanowiące podstawę ich utworzenia.
2. Placówka naukowa przekazuje swój plan finansowy do wiadomości przewodniczącemu właściwego wydziału Akademii.
2. Przychodami placówki naukowej są w szczególności:
1) środki budżetowe,
2) środki uzyskiwane ze sprzedaży prac naukowych i prac badawczo-rozwojowych realizowanych na podstawie umów oraz ze sprzedaży wyników tych prac, a także innych usług świadczonych na podstawie umów,
3) środki uzyskiwane z tytułu prowadzenia kształcenia i dokształcania kadr, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 5,
4) środki uzyskiwane ze sprzedaży patentów, praw ochronnych, licencji na ich stosowanie,
5) środki uzyskiwane ze sprzedaży składników majątkowych placówek, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1,
6) środki otrzymane z Akademii,
7) subsydia, zapisy i darowizny wspierające działalność placówki naukowej, uzyskiwane od krajowych i zagranicznych osób prawnych i osób fizycznych,
8) środki uzyskiwane z działalności gospodarczej, a w odniesieniu do placówek wymienionych w § 2 pkt 3 lit. a) – także z udziałów wniesionych przez placówkę naukową do działalności innych podmiotów gospodarczych.
1) fundusz zasadniczy,
2) zakładowy fundusz nagród,
3) zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
2. Oprócz funduszów wymienionych w ust. 1 placówka naukowa może tworzyć fundusz wdrożeniowy, na zasadach określonych w rozporządzeniu.
3. Nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym środki funduszów przechodzą na rok następny.
2. Fundusz zasadniczy zwiększa się o:
1) odpisy z zysku netto,
2) kwotę zwiększenia wartości majątku w wyniku dokonanej na podstawie odrębnych przepisów aktualizacji wyceny środków trwałych,
3) środki z innych źródeł.
3. Fundusz zasadniczy zmniejsza się o:
1) straty bilansowe,
2) kwotę zmniejszenia wartości majątku wynikającą z aktualizacji wyceny środków trwałych dokonanej na podstawie odrębnych przepisów,
3) kwoty przekazane na finansowanie prac związanych z podejmowaniem nowych kierunków badań, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 75 ust. 2 ustawy, oraz na inne cele związane z rozwojem naukowym placówki naukowej.
4. Placówka naukowa amortyzuje i umarza środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Dyrektor placówki naukowej w porozumieniu z działającymi w tej placówce zakładowymi organizacjami związkowymi ustala regulamin przyznawania nagród.
2. Fundusz wdrożeniowy przeznacza się na nagrody indywidualne dla osób uczestniczących w osiągnięciu wyników, o których mowa w ust. 1.
3. Nagrody z funduszu wdrożeniowego wypłaca się na podstawie regulaminu przyznawania nagród, ustalonego przez dyrektora placówki naukowej.
2. Inwestycje placówki naukowej są finansowane również ze środków własnych oraz z innych źródeł, w tym także ze środków Akademii gromadzonych na odrębnym rachunku bankowym, o którym mowa w § 5.
3. Zakładowe inwestycje socjalne placówki naukowej są finansowane zgodnie z przepisami dotyczącymi finansowania działalności socjalnej.
2. Sprawozdanie finansowe placówki naukowej podlega badaniu według zasad określonych w przepisach o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe (roczne) zatwierdza Prezes Akademii.
3. Placówka naukowa przeznacza zysk netto na zasilenie funduszu zasadniczego.
4. Stratę placówka naukowa pokrywa z zysku osiąganego w latach następnych lub z funduszu zasadniczego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Zachowują ciągłość następujące fundusze tworzone przez placówkę naukową przed wejściem w życie rozporządzenia:
1) zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,
2) zakładowy fundusz nagród,
3) fundusz wdrożeniowy.
3. Nie wykorzystane do dnia wejścia w życie rozporządzenia środki własnego funduszu stypendialnego zwiększają fundusz zasadniczy placówki naukowej.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
- Data ogłoszenia: 1998-12-30
- Data wejścia w życie: 1999-01-01
- Data obowiązywania: 1999-01-01
- Dokument traci ważność: 2011-01-01
REKLAMA