REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 132 poz. 868
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 15 października 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad kształtowania cen węgla brunatnego.
Na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
1) kopalni – rozumie się przez to zakład górniczy w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wydobywania węgla brunatnego,
2) elektrowni – rozumie się przez to przedsiębiorstwo energetyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, wykorzystujące w procesie energetycznym jako podstawowe paliwo węgiel brunatny,
3) cenie węgla – rozumie się przez to należność w złotych za 1 Mg węgla dostarczonego elektrowni,
4) węglu wskaźnikowym – rozumie się przez to węgiel brunatny o wartości opałowej 8 850 MJ/mg, zawartości popiołu 12% i zawartości siarki 0,6%.
1) pokrycie uzasadnionych kosztów działalności kopalni, w tym kosztów modernizacji, rozwoju i ochrony środowiska, z uwzględnieniem założeń polityki energetycznej państwa, a w szczególności z określoną w tych założeniach polityką inwestycyjną i cenową oraz innymi czynnikami wpływającymi na poziom uzasadnionych kosztów, stanowiących podstawę do ustalania cen węgla,
2) wyeliminowanie pokrywania kosztów dotyczących jednej grupy odbiorców węgla i jednego rodzaju działalności kopalni przychodami pochodzącymi ze sprzedaży węgla od innej grupy odbiorców węgla lub z innego rodzaju działalności gospodarczej.
2. Uzasadnione koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, obejmują koszty:
1) wydobycia i dostarczania węgla do uzgodnionego przez kopalnię i elektrownię miejsca dostarczania,
2) działalności pomocniczej w zakresie, w jakim warunkuje ona wydobycie i dostarczanie węgla, o którym mowa w pkt 1,
3) modernizacji, rozwoju i ochrony środowiska.
1) kosztów wydobycia i dostarczania węgla, poniesionych w poprzednim roku obrotowym,
2) planowanych rocznych kosztów modernizacji i rozwoju, w tym kosztów związanych z realizacją inwestycji w zakresie ochrony środowiska.
2. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ustala się na podstawie ewidencji kosztów, prowadzonej zgodnie z przyjętymi w dokumentacji księgowej zasadami rachunkowości określonymi przepisami o rachunkowości, w sposób umożliwiający ustalenie kosztów stałych i kosztów zmiennych poniesionych przez kopalnię w stosunku do elektrowni.
3. Koszty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ustala się na podstawie obowiązującego dla kopalni planu rozwoju i modernizacji jako średnie roczne koszty w okresie objętym planem, wynikające z określonych w tym planie nakładów inwestycyjnych.
2. Kopalnia przedkłada elektrowni do zaopiniowania plan rozwoju i modernizacji kopalni w zakresie jego zgodności z planem dostaw węgla do elektrowni.
3. Plany rozwoju i modernizacji kopalni oraz plany dostaw węgla do elektrowni obejmują okres, dla którego ustala się bazową cenę dla węgla wskaźnikowego, o której mowa w § 6 ust. 4.
2. Koszty jednostkowe dla węgla wskaźnikowego, o których mowa w ust. 1, oblicza się według wzoru:
KJ = KU : IW
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
KJ – koszt jednostkowy stanowiący podstawę do ustalenia bazowej ceny dla węgla wskaźnikowego [w zł/Mg],
KU – uzasadnione koszty, o których mowa w § 3, bez podatku od towarów i usług [w zł],
IW – ilość węgla dostarczonego do elektrowni w poprzednim roku obrotowym przeliczonego na węgiel wskaźnikowy [w Mg].
3. Sposób przeliczania ilości węgla dostarczonego do elektrowni w poprzednim roku obrotowym na węgiel wskaźnikowy strony określają w umowie.
4. Bazową cenę dla węgla wskaźnikowego ustala się na podstawie kosztów jednostkowych, o których mowa w ust. 2, powiększonych o:
1) marżę zysku, nie wyższą niż 10%,
2) podatek od towarów i usług, określony w odrębnych przepisach.
2. Cenę dla węgla wskaźnikowego dostosowuje się do zmieniających się warunków ekonomicznych według wzoru:
CN = CN-1 {1 + [(RPI)N -1 -X]/100}
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
CN – nową cenę dla węgla wskaźnikowego [w zł/Mg],
CN-1 – bazową cenę dla węgla wskaźnikowego lub cenę węgla wskaźnikowego przed zmianą [w zł/Mg],
(RPI)N-1 – wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, jaki w okresie 12 miesięcy nastąpił w stosunku do ich poziomu uwzględnionego przy ostatniej zmianie ceny węgla, ustalony na podstawie obwieszczeń Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” [w %],
X – współczynnik korekcyjny, uwzględniający projektowaną poprawę efektywności funkcjonowania kopalni oraz zmianę wielkości i warunków wydobycia węgla w okresie 12 miesięcy.
3. Wartość współczynnika korekcyjnego „X”, o którym mowa w ust. 2, ustala Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek kopalni przy zatwierdzaniu bazowej ceny dla węgla wskaźnikowego.
Minister Gospodarki: J. Steinhoff
- Data ogłoszenia: 1998-10-28
- Data wejścia w życie: 1998-11-12
- Data obowiązywania: 1998-11-12
- Z mocą od: 1998-11-12
- Dokument traci ważność: 2003-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA