REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 105 poz. 661
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 lipca 1998 r.
w sprawie zasad i trybu przyznawania odszkodowania przysługującego w razie utraty życia lub poniesienia uszczerbku na zdrowiu w czasie udzielania lub w związku z udzielaniem pomocy pracownikom operacyjnym zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej.
Na podstawie art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 85, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 720 oraz z 1997 r. Nr 18, poz. 105, Nr 71, poz. 449, Nr 121, poz. 770 i Nr 137, poz. 926) zarządza się, co następuje:
2. Odszkodowanie przyznaje się osobie, która wskutek wypadku poniosła uszczerbek na zdrowiu, zwanej dalej „osobą poszkodowaną”.
3. Jeżeli wskutek wypadku osoba poszkodowana zmarła, odszkodowanie przyznaje się członkom rodziny.
4. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli śmierć lub uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej nastąpiły z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa tej osoby.
2. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu, nie rokujące poprawy.
3. Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy, mogące jednak ulec poprawie.
1) małżonkowi, z którym do dnia śmierci osoba poszkodowana pozostawała w ustawowej wspólności majątkowej, lub uprawnionemu do świadczeń alimentacyjnych z jej strony na podstawie orzeczenia sądu lub ugody sądowej,
2) dzieciom własnym i przysposobionym oraz pasierbom, wnukom i rodzeństwu, jeżeli w dniu śmierci osoby poszkodowanej spełniali warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, określone w przepisach o zapatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin,
3) rodzicom, osobom przysposabiającym, macosze, ojczymowi lub osobom będącym w faktycznym pożyciu, jeżeli w dniu śmierci osoby poszkodowanej prowadzili z nią wspólne gospodarstwo domowe lub jeżeli osoba ta przyczyniała się w znacznym stopniu do ich utrzymania albo jeżeli zostało ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawo do świadczeń alimentacyjnych z jej strony.
2. Jednorazowe odszkodowanie pieniężne, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również byłemu małżonkowi osoby poszkodowanej, jeżeli do chwili jej śmierci był on uprawniony do świadczeń alimentacyjnych z jej strony na podstawie orzeczenia sądu.
3. Jeżeli osoba poszkodowania zmarła wskutek wypadku po otrzymaniu z tego tytułu odszkodowania, uprawnionym członkom jej rodziny przysługuje jednorazowe odszkodowanie pieniężne, jeżeli byłoby ono wyższe niż odszkodowanie wypłacone tej osobie. W takim przypadku odszkodowanie przyznaje się w wysokości stanowiącej różnicę między kwotami tych odszkodowań i wypłaca się w odpowiednich częściach uprawionym członkom rodziny.
2. Proporcjonalne zwiększenie odszkodowania przysługuje osobie poszkodowanej, jeżeli uszczerbek na zdrowiu, będący następstwem wypadku, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10% w czasie określonym w ust. 1.
1) członkowi rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku, innemu niż osoby wymienione w § 3 ust. 1, albo innej osobie bliskiej – w granicach określonych w przepisach o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
2) osobie poszkodowanej albo uprawnionemu członkowi rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku – wyższe niż określone w przepisach wymienionych w pkt 1.
2. O stopniu i charakterze uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej orzekają komisje lekarskie podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
3. Komisje lekarskie, o których mowa w ust. 2, ustalają również związek śmierci osoby poszkodowanej z wypadkiem.
4. Organem właściwym w sprawach odszkodowań jest Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.
Minister Finansów: w z. J. Bauc
- Data ogłoszenia: 1998-08-14
- Data wejścia w życie: 1998-08-29
- Data obowiązywania: 1998-08-29
- Z mocą od: 1998-08-29
- Dokument traci ważność: 2004-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA