REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 58 poz. 371

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 23 kwietnia 1998 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach wydawania zezwoleń i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich i indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich oraz wzorów rejestrów.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 50 ust. 9 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Lekarz, lekarz stomatolog, zwany dalej „lekarzem", zamierzający wykonywać indywidualną praktykę lekarską, lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, w celu uzyskania zezwolenia i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich lub indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, zwanego dalej „rejestrem indywidualnych praktyk", składa, z zastrzeżeniem ust. 3, okręgowej radzie lekarskiej okręgowej izby lekarskiej, której jest członkiem, następujące dokumenty:

1) wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie indywidualnej praktyki lekarskiej i wpis do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia lub wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i wpis do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia,

2) opinię organu sanitarnego, właściwego ze względu na miejsce, w którym lekarz zamierza wykonywać praktykę, o której mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554), zwanej dalej „ustawą".

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o praktyce bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć indywidualną praktykę lekarską i indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską.

3. Lekarz zamierzający wykonywać praktykę na obszarze działania okręgowej izby lekarskiej, której nie jest członkiem, składa dokumenty, o których mowa w ust. 1, okręgowej radzie lekarskiej tej izby.

4. Jeżeli praktyka ma być wykonywana na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, a pomieszczenia, w których lekarz zamierza wykonywać praktykę, sprzęt i aparatura medyczna stanowią własność podmiotu, który ma zamiar zawrzeć z lekarzem taką umowę, podmiot ten przedstawia okręgowej radzie lekarskiej, właściwej ze względu na miejsce wykonywanej praktyki, dane o pomieszczeniu oraz jego wyposażeniu w aparaturę i sprzęt medyczny i opinię organu sanitarnego o spełnieniu warunków umożliwiających udzielanie określonych świadczeń zdrowotnych.

§ 2.
1. Lekarz, który zamierza wykonywać indywidualną praktykę lekarską i indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, w celu uzyskania zezwolenia i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk, obowiązany jest złożyć odrębny wniosek, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, dla każdej z tych praktyk.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy lekarz zamierza wykonywać indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w różnych specjalnościach.

3. Jeżeli indywidualna praktyka lekarska lub indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska ma być wykonywana w odrębnych pomieszczeniach, lekarz, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązany jest przedstawić dane i opinię, o których mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy, o każdym z tych pomieszczeń.

§ 3.
1. Okręgowa rada lekarska w terminie 30 dni od przyjęcia dokumentów, o których mowa w § 1, deleguje zespół wizytacyjny, składający się z lekarzy, w celu sprawdzenia danych, o których mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy, w miejscu, gdzie lekarz zamierza wykonywać praktykę, z zastrzeżeniem § 8.

2. Zespół wizytacyjny, o którym mowa w ust. 1, sporządza opinię w przedmiocie spełnienia wymagań określonych w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy, na wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 1.

§ 4.
1. Na podstawie posiadanych dokumentów, po sprawdzeniu danych, o których mowa w art. 50 ust. 1 pkt 1 i 2 lub ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 pkt 2 ustawy, okręgowa rada lekarska podejmuje uchwałę o wydaniu zezwolenia na wykonywanie indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz o dokonaniu wpisu tej praktyki do rejestru indywidualnych praktyk lub odmowie wydania zezwolenia.

2. Na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 1, okręgowa rada lekarska wydaje lekarzowi zezwolenie na prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk.

3. W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 1 i 2, okręgowa rada lekarska wydaje zezwolenie i zaświadczenie, o których mowa w ust. 2, odrębnie dla indywidualnej praktyki lekarskiej i dla każdej specjalistycznej praktyki lekarskiej.

4. Wzory zezwoleń i zaświadczenia, o których mowa w ust. 2, stanowią załączniki nr 3–5 do rozporządzenia.

§ 5.
1. Rejestr indywidualnych praktyk prowadzony jest w systemie ewidencyjno-informatycznym, według niżej określonego układu danych:

1) numer wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich lub do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, składający się z ciągu kolejnych znaków przedzielonych myślnikiem:

a) dwucyfrowego numeru kodowego, określonego w załącznik nr 6 do rozporządzenia, okręgowej izby lekarskiej, która prowadzi rejestr,

b) dwucyfrowego oznaczenia praktyki:

– 98 – dla indywidualnej praktyki lekarskiej,

– 99 – dla indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej,

c) kolejnego numeru wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lub indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, składającego się z sześciu cyfr i odpowiedniej litery: „L" – w przypadku lekarza lub „S" – w przypadku lekarza stomatologa,

2) imię (imiona) i nazwisko lekarza,

3) numer rejestracyjny lekarza w okręgowej izbie lekarskiej,

4) numer prawa wykonywania zawodu lekarza,

5) posiadane specjalizacje lub umiejętności medyczne,

6) numer i data uchwały okręgowej rady lekarskiej o wydaniu zezwolenia na prowadzenie praktyki i wpisie praktyki do rejestru,

7) adres praktyki oraz, jeżeli lekarz posiada – numer telefonu, numer faksu i poczty elektronicznej,

8) rodzaje udzielanych świadczeń zdrowotnych,

9) nazwa organu sanitarnego i data wydania opinii o spełnieniu warunków umożliwiających wykonywanie świadczeń zdrowotnych,

10) dni i godziny przyjęć,

11) data ostatniej wizytacji lub kontroli okręgowej rady lekarskiej,

12) adnotacje dotyczące wykreślenia praktyki.

2. Rejestr indywidualnych praktyk prowadzony jest w ścisłym powiązaniu z bazą danych zawartą w okręgowym rejestrze lekarzy.

3. Rejestr indywidualnych praktyk jest jawny i dostępny do wglądu dla osób trzecich.

§ 6.
1. Lekarz prowadzący praktykę obowiązany jest powiadomić na piśmie okręgową radę lekarską, która wydała zezwolenie i dokonała wpisu praktyki do rejestru indywidualnych praktyk, o zamiarze zmian dotyczących danych wpisanych do rejestru tej praktyki, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 7, 8 oraz 10.

2. Jeżeli lekarz zamierza podjąć wykonywanie praktyki w innym pomieszczeniu lub gdy w ramach praktyki ma zamiar udzielać świadczeń zdrowotnych innego rodzaju niż wpisane do rejestru indywidualnych praktyk, lekarz lub podmiot, o którym mowa w § 1 ust. 4, obowiązany jest przedłożyć okręgowej radzie lekarskiej dane, o których mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, okręgowa rada lekarska, po sprawdzeniu, w trybie określonym w § 3 ust. 1, przedstawionych jej danych, na podstawie podjętej uchwały dokonuje wpisu o zmianie danych wpisanych do rejestru indywidualnych praktyk i wydaje zaświadczenie stwierdzające ten wpis.

§ 7.
1. Dokumenty stanowiące podstawę wydania zezwolenia i dokonania wpisu do rejestru indywidualnych praktyk oraz związane z prowadzoną praktyką są gromadzone i przechowywane w aktach osobowych lekarza wraz z dokumentami objętymi okręgowym rejestrem lekarzy.

2. W sytuacji gdy wydanie zezwolenia i wpis rejestru dotyczy lekarza, o którym mowa w § 1 ust. 3, dokumenty, o których mowa w ust. 1, gromadzone są i przechowywane w odrębnych aktach rejestrowych.

§ 8.
1. Jeżeli o wydanie zezwolenia i dokonanie wpisu do rejestru indywidualnych praktyk występuje lekarz, o którym mowa w art. 65 ustawy, oceny spełnienia wymagań określonych w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy dokonuje okręgowa rada lekarska na podstawie przedłożonych przez lekarza dokumentów.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, okręgowa rada lekarska powinna, nie później niż do dnia 30 czerwca 2003 r., delegować zespół wizytacyjny w celu dokonania czynności określonych w § 3 ust. 1.

§ 9.
Przepisy rozporządzenia dotyczące okręgowej rady lekarskiej stosuje się do Wojskowej Rady Lekarskiej. O wpisie do rejestru indywidualnych praktyk Wojskowa Rada Lekarska powiadamia okręgową izbę lekarską właściwą ze względu na miejsce wykonywania praktyki.
§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: W. Maksymowicz

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki
Społecznej z dnia 23 kwietnia 1998 r. (poz. 371)

Załącznik 1. [WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ I WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK LEKARSKICH]

Załącznik nr 1

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ I WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 2. [WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ SPECJALISTYCZNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ W DZIEDZINIE ....... I WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK LEKARSKICH]

Załącznik nr 2

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ SPECJALISTYCZNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ W DZIEDZINIE ....... I WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

Treść załącznika w formie PDF do pobrania tutaj

Załącznik 3. [WZÓR - ZEZWOLENIE NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ]

Załącznik nr 3

WZÓR – ZEZWOLENIE NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ

infoRgrafika

Załącznik 4. [WZÓR - ZEZWOLENIE NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ SPECJALISTYCZNEJPRAKTYKI LEKARSKIEJ]

Załącznik nr 4

WZÓR – ZEZWOLENIE NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ SPECJALISTYCZNEJPRAKTYKI LEKARSKIEJ

infoRgrafika

Załącznik 5. [WZÓR - ZAŚWIADCZENIE O WPISIE DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK LEKARSKICH/INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK LEKARSKICH]

Załącznik nr 5

WZÓR ZAŚWIADCZENIE O WPISIE DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK LEKARSKICH/
INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

infoRgrafika

Załącznik 6. [WYKAZ NUMERÓW KODOWYCH OKRĘGOWYCH IZB LEKARSKICH]

Załącznik nr 6

WYKAZ
NUMERÓW KODOWYCH OKRĘGOWYCH IZB LEKARSKICH

50 – Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku

51 – Beskidzka Okręgowa Izba Lekarska w Bielsku-Białej

52 – Bydgosko-Pilska Izba Lekarska w Bydgoszczy

53 – Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku

54 – Okręgowa Izba Lekarska w Gorzowie Wielkopolskim

55 – Okręgowa Izba Lekarska w Katowicach

56 – Świętokrzyska Izba Lekarska w Kielcach

57 – Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie

58 – Okręgowa Izba Lekarska w Lublinie

59 – Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi

60 – Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie

61 – Okręgowa Izba Lekarska w Opolu

62 – Okręgowa Izba Lekarska w Płocku

63 – Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu

64 – Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

65 – Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

66 – Okręgowa Izba Lekarska w Tarnowie

67 – Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu

68 – Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie

69 – Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu

70 – Okręgowa Izba Lekarska w Zielonej Górze

72 – Wojskowa Izba Lekarska

74 – Okręgowa Izba Lekarska w Koszalinie

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-05-12
  • Data wejścia w życie: 1998-05-27
  • Data obowiązywania: 1998-05-27
  • Z mocą od: 1998-05-27
  • Dokument traci ważność: 1999-07-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA