REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 23 poz. 125

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 9 lutego 1998 r.

w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać ośrodki dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, oraz regulaminu pobytu w tych ośrodkach.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 85 ust. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w przepisach rozporządzenia jest mowa o ośrodkach dla uchodźców, należy przez to rozumieć Centralny Ośrodek Recepcyjny dla Uchodźców oraz inne ośrodki dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, utworzone na podstawie odrębnych przepisów.
§ 2.
Ośrodki dla uchodźców lokalizuje się w budynkach zamieszkania zbiorowego, z zastrzeżeniem § 12.
§ 3.
Ośrodki dla uchodźców powinny być usytuowane w miejscowościach:

1) z których istnieje dogodny dojazd środkami publicznego transportu zbiorowego do najbliższego miasta wojewódzkiego,

2) w których pobliżu funkcjonuje publiczny zakład opieki zdrowotnej, udzielający świadczeń zdrowotnych w zakresie co najmniej badań lekarskich ogólnych oraz szczepień ochronnych.

§ 4.
W ośrodkach dla uchodźców umieszcza się jednocześnie nie więcej niż 350 osób.
§ 5.
1. Budynki przeznaczone na ośrodki dla uchodźców powinny spełniać warunki określone w przepisach w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w zakresie dotyczącym budynków zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL III.

2. Pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia higienicznosanitarne w budynkach przeznaczonych na ośrodki dla uchodźców powinny spełniać warunki określone w przepisach w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w zakresie dotyczącym budynków zamieszkania zbiorowego.

§ 6.
Budynki przeznaczone na ośrodki dla uchodźców powinny zawierać w szczególności:

1) pomieszczenie recepcyjne, w którym dokonuje się czynności związanych z przyjęciem lub skreśleniem cudzoziemca ubiegającego się o nadanie statusu uchodźcy z ewidencji ośrodka, w szczególności polegających na dopełnieniu obowiązku meldunkowego stosownie do przepisów o ewidencji ludności,

2) pomieszczenie typu świetlicowego,

3) stołówkę, pralnię i suszarnię, przeznaczone do użytku przez osoby umieszczone w ośrodku,

4) pomieszczenie przeznaczone do odbywania rozmów osób umieszczonych w ośrodku w osobami je odwiedzającymi,

5) w miarę możliwości – pomieszczenie kuchenne przeznaczone do użytku przez osoby umieszczone w ośrodku,

6) w zależności od potrzeb – salę do zajęć lekcyjnych i wyodrębniony pokój zabaw dla dzieci.

§ 7.
1. Pomieszczenia mieszkalne w budynkach przeznaczonych na ośrodki dla uchodźców służą do zapewnienia wypoczynku nocnego osobom w nich umieszczonym.

2. W jednym pomieszczeniu mieszkalnym umieszcza się nie więcej niż:

1) 16 osób – w Centralnym Ośrodku Recepcyjnym dla Uchodźców,

2) 8 osób – w innych ośrodkach dla uchodźców.

3. W pomieszczeniach mieszkalnych osobno umieszcza się kobiety z dziećmi do lat 13 oraz osobno mężczyzn, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Jeżeli cudzoziemiec ubiega się o nadanie statusu uchodźcy wraz z innymi członkami jego rodziny, zapewnia się w miarę możliwości, na wniosek cudzoziemca, umieszczenie wszystkich członków rodziny w jednym pomieszczeniu mieszkalnym.

5. W ośrodkach dla uchodźców mogą być tworzone oddziały dla małoletnich powyżej 13 lat, przebywających bez przedstawicieli ustawowych lub opiekunów. W takim przypadku ośrodek powinien mieć odrębne pomieszczenia mieszkalne i pomieszczenie typu świetlicowego dla tych osób.

§ 8.
Pomieszczenia higienicznosanitarne w ośrodkach dla uchodźców mogą być usytuowane poza budynkami, w których umieszczone są osoby ubiegające się o status uchodźcy.
§ 9.
1. Osobom umieszczonym w ośrodku dla uchodźców zapewnia się całodzienne wyżywienie w systemie żywienia zbiorowego, niezbędną opiekę medyczną, warunki do utrzymania higieny, możliwość utrzymywania korespondencji i korzystania ze środków łączności na koszt tych osób.

2. W miarę istniejących możliwości osobom umieszczonym w ośrodku zapewnia się naukę języka polskiego oraz dostęp do środków masowego przekazu w zrozumiałym dla nich języku.

§ 10.
1. Ośrodki dla uchodźców powinny być ogrodzone i chronione w sposób uniemożliwiający przedostawanie się na ich teren osób trzecich.

2. Osoby umieszczone w ośrodkach dla uchodźców wyposaża się w identyfikatory zaopatrzone w fotografie.

3. Osobom odwiedzającym ośrodki dla uchodźców wydaje się imienne przepustki, uprawniające do wstępu na teren ośrodka.

§ 11.
1. W ośrodkach dla uchodźców zatrudnia się w szczególności pracowników, do których zadań należy wspomaganie osób umieszczonych w ośrodku w osiąganiu aktywności społecznej oraz przeciwdziałanie procesom dezintegracji i innym negatywnym zjawiskom w środowisku tych osób. Jeden pracownik powinien przypadać na nie więcej niż 50 osób, a w wypadku określonym w § 7 ust. 5 – nie więcej niż na 25 osób.

2. W wypadkach prowadzenia oddziału dla małoletnich, o którym mowa w § 7 ust. 5, nadzór nad jego funkcjonowaniem powinien zostać powierzony osobie posiadającej kwalifikacje pedagogiczne.

§ 12.
1 W razie masowego napływu uchodźców lub braku miejsc w istniejących ośrodkach dla uchodźców można organizować miejsca zbiorowego zakwaterowania uchodźców w budynkach tymczasowych przeznaczonych na stały pobyt ludzi lub tworzyć na okres letni obozowiska. Okres letni trwa od 16 kwietnia do 15 października.

2. W wypadkach, o których mowa w ust. 1:

1) zapewnia się:

a) przyłączenie sieci elektroenergetycznej,

b) dostarczenie wody do picia i dla celów ochrony przeciwpożarowej,

c) przenośne urządzenia higienicznosanitarne,

2) można nie stosować wymagań określonych w § 6.

§ 13.
1. Ustala się regulamin pobytu w ośrodku dla uchodźców, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

2. Nadzór nad realizacją regulaminu pobytu w ośrodkach dla uchodźców sprawuje dyrektor Centralnego Ośrodka Recepcyjnego dla Uchodźców.

§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Tomaszewski

Załącznik 1. [REGULAMIN POBYTU CUDZOZIEMCÓW W OŚRODKACH DLA UCHODŹCÓW]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 9 lutego 1998 r. (poz. 125)

REGULAMIN POBYTU CUDZOZIEMCÓW W OŚRODKACH DLA UCHODŹCÓW

§ 1. Cudzoziemiec po przybyciu do Centralnego Ośrodka Recepcyjnego dla Uchodźców obowiązany jest poddać się czynnościom, zmierzającym do jego identyfikacji lub stwierdzenia tożsamości oraz – w uzasadnionych wypadkach – badaniom lekarskim oraz niezbędnym zabiegom sanitarnym ciała i odzieży. Odmowa poddania się zabiegom lekarskim oraz niezbędnym zabiegom sanitarnym powoduje, że cudzoziemiec nie zostanie przyjęty do ośrodka dla uchodźców.

§ 2. Do ośrodka dla uchodźców cudzoziemca kieruje dyrektor Centralnego Ośrodka Recepcyjnego dla Uchodźców lub upoważniony przez niego pracownik.

§ 3. Niezwłocznie po przybyciu do ośrodka dla uchodźców cudzoziemiec dokonuje obowiązku meldunkowego w trybie § 26 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 czerwca 1984 r. w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego i prowadzenia ewidencji ludności (Dz. U. Nr 32, poz. 176).

§ 4. W ośrodku dla uchodźców cudzoziemiec ma prawo do:

1) swobodnego poruszania się na terenie ośrodka,

2) poszanowania kultury, zwyczajów, obrzędów religijnych i tradycji narodowych,

3) kontaktowania się z przedstawicielami organizacji pozarządowych zajmujących się uchodźcami i mediami,

4) uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym ośrodka,

5) zgłaszania skarg i postulatów związanych z działalnością ośrodka,

6) otrzymywania informacji o podstawowych przepisach prawnych, dotyczących pobytu w ośrodkach dla uchodźców.

§ 5. Ośrodek dla uchodźców nie odpowiada za pieniądze i inne przedmioty wartościowe wniesione przez cudzoziemca.

§ 6. 1. Dokumentem uprawniającym cudzoziemca do pobytu na terenie ośrodka dla uchodźców jest identyfikator wydawany przez administrację ośrodka, zaopatrzony w fotografię, w formie zafoliowanej karty. Na identyfikatorze umieszcza się: imię i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo, datę przybycia do ośrodka oraz datę ważności identyfikatora.

2. Identyfikatora nie wydaje się dzieciom do lat 13, towarzyszącym cudzoziemcowi.

§ 7. O przydziale miejsc w pomieszczeniu mieszkalnym ośrodka dla uchodźców decyduje upoważniony pracownik ośrodka, uwzględniając w miarę możliwości uzasadnione wnioski cudzoziemca.

§ 8. 1. Cudzoziemiec może przebywać poza terenem ośrodka dla uchodźców powyżej 24 godzin, w zasadzie w czasie nie dłuższym niż 72 godziny, po uprzednim powiadomieniu upoważnionego pracownika ośrodka o celu wyjścia i zamierzonym czasie nieobecności w ośrodku oraz uzyskaniu pisemnej zgody tego pracownika. Okoliczności te odnotowuje się w ewidencji prowadzonej przez administrację ośrodka.

2. Na czas nieobecności w ośrodku dla uchodźców cudzoziemiec obowiązany jest pozostawić klucze do zajmowanego pomieszczenia mieszkalnego w pomieszczeniu recepcyjnym ośrodka.

§ 9. Ośrodek dla uchodźców w godzinach 2200 do 600 jest zamknięty. W tych samych godzinach obowiązuje w ośrodku cisza nocna.

§ 10. Cudzoziemiec może przyjmować odwiedziny w ośrodku dla uchodźców, w miejscu i porze wyznaczonej przez administrację ośrodka. Obowiązuje zakaz przyjmowania odwiedzin w porze nocnej.

§ 11. Cudzoziemiec przebywający w ośrodku dla uchodźców obowiązany jest stosować się do poleceń administracji ośrodka, w szczególności w zakresie poddania się badaniom lekarskim i zabiegom higienicznym.

§ 12. 1. Cudzoziemiec przebywający w ośrodku dla uchodźców obowiązany jest przestrzegać higieny osobistej oraz utrzymywać w czystości zajmowane pomieszczenie mieszkalne.

2. Na cudzoziemców przebywających w ośrodku dla uchodźców może być nałożony obowiązek sprzątania zajmowanych przez nich pomieszczeń mieszkalnych, a także pozostałych pomieszczeń ośrodka i terenu w obrębie ośrodka, według harmonogramu ustalonego przez administrację ośrodka.

3. Cudzoziemiec przebywający w ośrodku dla uchodźców jest obowiązany udostępnić zajmowane pomieszczenie mieszkalne pracownikom ośrodka w celu przeprowadzenia kontroli tego pomieszczenia.

§ 13. Cudzoziemiec obowiązany jest niezwłocznie zawiadamiać administrację ośrodka dla uchodźców o przypadkach nagłych zachorowań, zaistniałych wypadkach lub awariach na terenie ośrodka.

§ 14. Zabrania się cudzoziemcom przebywającym na terenie ośrodka dla uchodźców:

1) posiadania broni, amunicji, materiałów wybuchowych lub innych przedmiotów, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu publicznemu, a także środków odurzających i substancji psychotropowych,

2) wprowadzania się w stan nietrzeźwości,

3) zakłócania porządku publicznego,

4) czynienia uciążliwym korzystanie z ośrodka przez inne uprawnione osoby,

5) przyjmowania na nocleg osób nieuprawnionych,

6) samowolnego przenoszenia wyposażenia pomieszczeń ośrodka,

7) używania dodatkowych urządzeń grzewczych.

§ 15. Cudzoziemiec obowiązany jest opuścić ośrodek dla uchodźców w wypadku wstrzymania udzielania mu świadczeń w terminie i na zasadach wynikających z przepisów w sprawie wysokości, trybu i szczegółowych zasad przyznawania i wstrzymywania świadczeń dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

§ 16. Opuszczając ośrodek dla uchodźców cudzoziemiec:

1) dokonuje obowiązku wymeldowania się w trybie określonym w § 29 rozporządzenia, o którym mowa w § 3 niniejszego regulaminu,

2) oddaje administracji ośrodka:

a) identyfikator, o którym mowa w § 6 niniejszego regulaminu,

b) inne przedmioty wydane mu do użytku przez administrację ośrodka.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-02-23
  • Data wejścia w życie: 1998-02-23
  • Data obowiązywania: 1998-02-23
  • Z mocą od: 1998-02-23
  • Dokument traci ważność: 2002-02-23
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA