REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1998 nr 4 poz. 13

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 12 grudnia 1997 r.

w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie reguluje szczegółowe zasady przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych, o których mowa w art. 76 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680), zwanej dalej „ustawą”, normy zaludnienia tych lokali oraz szczegółowe zasady przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej „strażakami”.
§ 2.
Strażakowi mianowanemu na stałe przydziela się lokal mieszkalny w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej w rozumieniu art. 74 ust. 3 ustawy, z zastrzeżeniem art. 81 ustawy.
§ 3.
1. Norma zaludnienia przysługująca strażakowi wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej.

2. Powierzchnią mieszkalną w rozumieniu rozporządzenia jest powierzchnia pokoi.

3. Przy przydzielaniu strażakom lokali mieszkalnych uwzględnia się następujące normy zaludnienia:

1) dla strażaków posiadających rodziny – po jednej normie zaludnienia dla strażaka i każdego członka jego rodziny wymienionego w art. 75 ustawy, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,

2) dla strażaków powołanych na stanowiska służbowe zaszeregowane w grupach od 00 do 02 oraz komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej – trzy normy zaludnienia,

3) dla strażaków mianowanych na stanowiska zaszeregowane w grupie 03 do 10 – dwie normy zaludnienia.

4. Bezdzietnemu małżeństwu przysługuje dodatkowo jedna norma zaludnienia należna ich przyszłemu dziecku.

5. W razie zbiegu uprawnień strażaka i członków jego rodziny do norm zaludnienia z różnych tytułów, uwzględnia się normy zaludnienia tylko z jednego tytułu.

§ 4.
1. Strażakowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących norm zaludnienia, z zastrzeżeniem ust. 2–5.

2. Strażakom samotnym:

1) wymienionym w § 3 ust. 3 pkt 2 – przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 21 do 30 m2,

2) pozostałym bez względu na grupę zaszeregowania – przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 14 do 20 m2.

3. Strażakowi może być przydzielony lokal o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, jeżeli wyrazi na to pisemną zgodę lub wystąpi z takim wnioskiem. Przydział takiego lokalu nie pozbawia strażaka prawa do uzyskania lokalu o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia.

4. Organy wymienione w § 18 pkt 2–6, w ramach swojej właściwości, mogą przydzielić strażakowi w szczególnie uzasadnionym przypadku i za zgodą organu wyższego stopnia, lokal o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.

5. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może przydzielić osobom wymienionym w § 18 pkt 1 lit. a) i b) lokal mieszkalny o powierzchni większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.

§ 5.
Przydzielony lokal mieszkalny powinien znajdować się w należytym stanie technicznym i sanitarnym.
§ 6.
Lokal mieszkalny przydziela się strażakowi na jego wniosek. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 7.
1. Kolejność przydziału lokali mieszkalnych strażakom ustala się z zastrzeżeniem ust. 2, biorąc pod uwagę łącznie następujące kryteria:

1) brak mieszkania albo konieczność poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych z uwzględnieniem czasu oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego,

2) kwalifikacje zawodowe, przydatność do służby i okres służby w jednostkach organizacyjnych podległych i podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

2. Przydział lokalu mieszkalnego może nastąpić z pominięciem ustalonej kolejności, jeżeli strażak zajmuje:

1) tymczasową kwaterę w budynku przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie obiektu zamkniętego,

2) lokal mieszkalny w budynku stanowiącym, własność osoby fizycznej.

§ 8.
1. Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego, o którym mowa w § 1, wydaje się w razie:

1) podnajmowania tego lokalu mieszkalnego w całości lub w części,

2) zajmowania przez strażaka zwolnionego ze służby lub pozostałych po strażaku członków rodziny tego lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku przeznaczonym na cele służbowe lub na terenie obiektu zamkniętego,

3) gdy strażak nie zwolnił lokalu mieszkalnego zajmowanego poprzednio,

4) wykorzystywania tego lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem,

5) gdy strażak lub członkowie jego rodziny w sposób rażący lub uporczywy wykraczają przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,

6) uzyskania przez strażaka lub jego małżonka w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej innego lokalu mieszkalnego (domu) o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej co najmniej przysługującym strażakowi i członkom jego rodziny normom zaludnienia,

7) jeżeli ten lokal mieszkalny nie jest zamieszkiwany przez strażaka przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające czasowy pobyt strażaka poza miejscem stałego zamieszkiwania,

8) nieuiszczania czynszu i opłat za świadczenia związane z eksploatacją tego lokalu mieszkalnego przez sześć pełnych okresów płatności,

9) zajmowania tego lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego,

10) zrzeczenia się uprawnień do zajmowania tego lokalu mieszkalnego,

11) zamiany tego lokalu mieszkalnego.

2. Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego dotyczy wszystkich osób zamieszkałych w tym lokalu.

§ 9.
1. W przypadkach określonych w § 8 ust. 1 pkt 2 przydziela się lokal mieszkalny w dotychczasowym miejscu zamieszkania lub w miejscowości pobliskiej, o powierzchni odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia, oraz zapewnia przewiezienie przedmiotów urządzenia domowego.

2. W przypadkach określonych w § 8 ust. 1 pkt 4, 5 i 7 może być przydzielony lokal mieszkalny o obniżonym wyposażeniu technicznym i o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, jednak nie mniejszej niż 5 m2 na osobę.

§ 10.
1. Strażacy i członkowie ich rodzin wymienieni w art. 75 ustawy mogą dokonywać zamiany lokali mieszkalnych po uzyskaniu zgody właściwych organów, o których mowa w § 18. Odmowa wyrażenia zgody następuje w drodze decyzji administracyjnej.

2. Nie podlegają zamianie lokale mieszkalne w budynkach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji, jeżeli w wyniku zamiany taki lokal mieszkalny zasiedlałaby osoba nie posiadająca uprawnień do jego zajmowania.

§ 11.
Strażak może złożyć wniosek do właściwego organu wymienionego w § 18 o umożliwienie mu nabycia przydzielonego lokalu mieszkalnego. Odmowa uwzględnienia wniosku następuje w drodze decyzji administracyjnej.
§ 12.
1. Były małżonek strażaka rozwiedzionego zachowuje prawo do zamieszkiwania w przydzielonym lokalu mieszkalnym do czasu uzyskania (nabycia) przez niego innego lokalu mieszkalnego (domu).

2. Każdy z rozwiedzionych małżonków może złożyć wniosek do właściwego organu, o którym mowa w § 18, o zrzeczenie się dyspozycji przez ten organ zajmowanym przez nich lokalem mieszkalnym w celu umożliwienia rozkwaterowania we własnym zakresie. Odmowa uwzględnienia wniosku następuje w drodze decyzji administracyjnej.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do lokali mieszkalnych pozostających w zarządzie jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozwiedzionemu strażakowi przydziela się inny lokal mieszkalny niż dotychczas zajmowany, o powierzchni odpowiadającej przysługującym mu normom zaludnienia.

§ 13.
1. Na tymczasowe kwatery dla strażaków przeznacza się lokale mieszkalne, pokoje gościnne, pokoje w hotelu lub w bursie albo pomieszczenia mieszkalne usytuowane w budynkach przeznaczonych na cele służbowe lub na terenie obiektu zamkniętego, o należytym stanie technicznym i sanitarnym.

2. Tymczasową kwaterę przydziela się strażakowi na jego wniosek. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 14.
Przydział tymczasowej kwatery w budynku jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie obiektu zamkniętego może nastąpić tylko na okres pełnienia służby przez strażaka w tej jednostce.
§ 15.
1. Strażakowi w służbie przygotowawczej można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego (domu) w miejscowości, w której strażak pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej.

2. Strażakowi przeniesionemu do pełnienia służby w innej miejscowości, który w poprzednim miejscu pełnienia służby nie zwolnił zajmowanego lokalu mieszkalnego (domu), można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli występują okoliczności, o których mowa w ust. 1.

3. Strażakowi, o którym mowa w ust. 2, można przydzielić również tymczasową kwaterę na okres oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby.

§ 16.
Strażacy, o których mowa w § 15, ponoszą pełne koszty związane z zakwaterowaniem w tymczasowej kwaterze.
§ 17.
Decyzje o opróżnieniu tymczasowej kwatery wydaje się w razie:

1) zwolnienia strażaka ze służby w okresie służby przygotowawczej,

2) upływu okresu, o którym mowa w § 14,

3) wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, 4–8 i 10.

§ 18.
Decyzje w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater wydają będący dysponentami lokali:

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – w stosunku do:

a) Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,

b) zastępców Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,

2) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do:

a) strażaków pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej,

b) komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,

c) komendantów szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,

d) dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej,

e) strażaków wyznaczonych do wykonywania określonych zadań poza jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej,

3) komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do:

a) komendantów rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,

b) strażaków pełniących służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej,

4) komendanci szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do podległych im strażaków,

5) komendanci rejonowi Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do strażaków pełniących służbę w podległych im jednostkach organizacyjnych,

6) dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – w stosunku do podległych mu strażaków.

§ 19.
1. W sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i nie zakończonych ostatecznymi decyzjami stosuje się przepisy tego rozporządzenia.

2. Pozostają w mocy decyzje wydane na podstawie przepisów dotychczasowych.

§ 20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: J. Tomaszewski

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 12 grudnia 1997 r. (poz. 13)

Załącznik 1. [WZÓR WNIOSKU O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO]

Załącznik nr 1

WZÓR WNIOSKU O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZÓR WNIOSKU O PRZYDZIAŁ TYMCZASOWEJ KWATERY]

Załącznik 2

WZÓR WNIOSKU O PRZYDZIAŁ TYMCZASOWEJ KWATERY

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1998-01-12
  • Data wejścia w życie: 1998-01-12
  • Data obowiązywania: 1998-01-12
  • Z mocą od: 1998-01-12
  • Dokument traci ważność: 2005-12-24

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA