REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 120 poz. 766

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 15 września 1997 r.

w sprawie wykonywania przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej w stosunku do osób objętych tą opieką na swój wniosek

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa zakres i tryb wykonywania profilaktycznej opieki zdrowotnej w odniesieniu do:

1) osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek i osób z nimi współpracujących,

2) osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, z wyjątkiem osób wykonujących pracę nakładczą,

3) rolników indywidualnych i pracujących z nimi domowników oraz członków spółdzielni produkcji rolnej,

4) byłych pracowników oraz osób, które wykonywały pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, lub osób, które pozostawały w stosunku służbowym.

§ 2.
1. Osoby, o których mowa w § 1, składają w wybranej przez siebie podstawowej jednostce służby medycyny pracy wniosek o objęcie profilaktyczną opieką zdrowotną.

2. Zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, spośród zadań realizowanych przez służbę medycyny pracy, ustala osoba składająca wniosek wspólnie z lekarzem wykonującym te zadania.

3. W ramach ustaleń, o których mowa w ust. 2, lekarz powinien doradzić osobie składającej wniosek wykonanie badań umożliwiających wczesną diagnostykę chorób zawodowych i innych chorób związanych z wykonywaną pracą, a jeżeli wniosek składają osoby, o których mowa w § 1 pkt 1-3, także dokonanie oceny możliwości wykonywania pracy uwzględniającej stan zdrowia i zagrożenia występujące w miejscu pracy.

4. Profilaktyczna opieka zdrowotna, o której mowa w ust. 2 i 3, może mieć według wyboru osoby wnioskującej charakter świadczenia jednorazowego lub może być sprawowana w określonym czasie.

§ 3.
Osoby, o których mowa w § 1, przy składaniu wniosku informują, pisemnie lub ustnie, podstawową jednostkę służby medycyny pracy o znanych sobie narażeniach zawodowych, które występowały lub aktualnie występują w ich miejscu pracy.
§ 4.
1. Badanie lekarskie mające na celu określenie możliwości wykonywania pracy ze względu na stan zdrowia przeprowadza się na podstawie oceny narażeń zawodowych, o których mowa w § 3, oraz przy odpowiednim zastosowaniu wskazówek metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, określonych w odrębnych przepisach.

2. W wyniku badania lekarskiego, o którym mowa w ust. 1, może być wydane stosowne zaświadczenie lekarskie, o czym lekarz informuje osobę badaną.

§ 5.
1. Zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz okres, w jakim ma być ona sprawowana, ustalony

w trybie § 2, określa umowa cywilnoprawna zawierana między osobą wnioskującą i podstawową jednostką służby medycyny pracy.

2. W przypadku gdy profilaktyczna opieka zdrowotna ma charakter świadczenia jednorazowego, umowa, o której mowa w ust. 1, może mieć formę ustną.

§ 6.
Wojewódzki lub międzywojewódzki ośrodek medycyny pracy prowadzi działalność informacyjną i udziela wskazówek osobom zainteresowanym profilaktyczną opieką zdrowotną w sprawie wyboru odpowiedniej podstawowej jednostki służby medycyny pracy.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: w z. K. Kuszewski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1997-10-06
  • Data wejścia w życie: 1998-01-01
  • Data obowiązywania: 1998-01-01
  • Dokument traci ważność: 2010-06-25
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA