REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 74 poz. 466
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 13 czerwca 1997 r.
w sprawie umundurowania policjantów.
Na podstawie art. 12 pkt 3–5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
2. Umundurowanie policjantów składa się z ubioru galowego, wyjściowego, służbowego i ćwiczebnego, których wzory i charakterystykę określa załącznik nr 1.
3. Zasadniczymi przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru galowego, wyjściowego i służbowego są:
1) czapki, kurtki, bluza i płaszcz w kolorze błękitnoszarym,
2) spodnie i sweter w kolorze granatowym,
3) koszule: służbowe w kolorze błękitnym, wyjściowe w kolorze białym,
4) obuwie, pas i teczka w kolorze czarnym.
4. Zasadniczymi przedmiotami umundurowania składającymi się na ubiór ćwiczebny są:
1) czapka, kurtki i spodnie w kolorze czarnym,
2) kombinezon antyterrorysty w kolorze szaro-czarnym (plamiak).
1) dystynkcje policyjne (oznaczenie stopni policyjnych), których wzory określa załącznik nr 2,
2) znaki identyfikacyjne, których wzory określa załącznik nr 3, obejmujące:
a) oznaczenie identyfikacji indywidualnej,
b) oznaczenia rodzajów służb Policji,
c) emblematy do umundurowania ubioru wyjściowego, służbowego i ćwiczebnego,
d) oznaczenie generalnego inspektora i nadinspektora Policji.
2. Na nakryciach głowy wchodzących w skład umundurowania policjanta umieszcza się wizerunek orła policyjnego haftowany metodą mechaniczną. Wzór wizerunku orła określa załącznik nr 4.
3. Do przedmiotów umundurowania guziki zewnętrzne z wizerunkiem godła wykonane są z tworzywa sztucznego.
1) do ubioru galowego – haftowane ręcznie bajorkiem w kolorze matowosrebrnym bezpośrednio na naramiennikach lub haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na pochewkach w kolorze granatowym,
2) do ubioru wyjściowego i służbowego – haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na pochewkach w kolorze granatowym,
3) do ubioru ćwiczebnego – z tworzywa sztucznego lub haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na pochewkach w kolorze granatowym.
2. Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach kurtek, bluz, płaszczy, swetrów i koszul letnich oraz taśmach otokowych czapek gabardynowych.
2. Oznaczenie identyfikacji indywidualnej nosi się na ubiorze służbowym i ćwiczebnym, z wyjątkiem okoliczności występowania w szyku zwartym.
2. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może zezwolić na noszenie przez policjantów, w ramach testowania, sondażu i innych badań, ubiorów i znaków identyfikacyjnych według innych wzorów niż określone w rozporządzeniu, informując o tym społeczeństwo za pomocą środków masowego przekazu,
3. Zabrania się samowolnego dokonywania przeróbek, poprawek i zniekształcania przedmiotów umundurowania.
4. Użytkowane przedmioty umundurowania powinny być należycie dopasowane, czyste i wyprasowane.
2. Poszczególne ubiory policjanci noszą według zestawów ubiorczych, ustalanych z uwzględnieniem pory roku. Rozróżnia się okres letni od 1 maja do 30 września i okres zimowy od 1 listopada do 31 marca. Miesiące kwiecień i październik stanowią okres przejściowy.
3. Komendant Główny Policji dokonuje tabelarycznych zestawień przedmiotów umundurowania wchodzących w skład poszczególnych ubiorów policjantów, z uwzględnieniem norm umundurowania określonych w rozporządzeniu.
1) okularów przeciwsłonecznych i zdrowotnych z przyciemnionymi szkłami,
2) symbolu żałoby według zasad określonych w praktykowanym przez policjanta obrządku religijnym,
3) oznaczeń specjalistycznych (specjalności zawodowych).
2. Komendant Główny Policji określa wzory oznaczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
1) użytkowania przedmiotów umundurowania niezgodnie z obowiązującym ich zestawem umundurowania albo niezgodnie z ich przeznaczeniem,
2) noszenia przedmiotów umundurowania, których stopień zużycia lub wygląd zewnętrzny narusza godność munduru,
3) noszenia przedmiotów umundurowania w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego.
2. Komendant Główny Policji określi w regulaminie szczegółowy sposób użytkowania przedmiotów umundurowania, uwzględniający ich charakter i warunki służby, oraz oznaczeń specjalistycznych,
1) kontrolują przestrzeganie przez podległych policjantów przepisów o umundurowaniu,
2) przeprowadzają co najmniej raz w roku przeglądy umundurowania polegające na bezpośrednim sprawdzeniu stanu jakościowego i ilościowego przedmiotów umundurowania użytkowanych przez podległych policjantów.
1) w dniach świąt państwowych,
2) w czasie uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, zaprzysiężenia, mianowania na stopień i ślubowania policjantów,
3) podczas innych ważnych uroczystości – na polecenie Komendanta Głównego Policji, komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji oraz komendantów szkół Policji.
2. Ordery i odznaczenia nosi się na wstążkach na lewej stronie piersi z prawa na lewo, w kolejności określonej przez akt prawny ustanawiający order lub odznaczenie. Ordery i odznaczenia państw obcych nosi się w sposób określony przez te państwa, odpowiednio po orderach i odznaczeniach polskich.
3. Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym, z baretkami orderów, odznaczeń i medali, gdy nie ma obowiązku noszenia pełnych odznak, oraz z innymi odznakami policjanci mogą nosić:
1) podczas uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych i oficjalnych spotkań – jeżeli w tym zakresie nie zostały wydane inne decyzje,
2) podczas uroczystości rodzinnych oraz w innych okolicznościach, w których w środowisku cywilnym przyjęty jest zwyczajowo strój wieczorowy – jeżeli policjant występuje w umundurowaniu.
4. Policjanci noszą baretki wszystkich orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spośród pozostałych nosi się baretkę każdego odznaczenia najwyższego stopnia. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5. Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji oraz komendanci szkół Policji mogą zarządzić noszenie ubioru galowego i wyjściowego ze sznurem galowym również w innych okolicznościach niż określone w ust. 1, ustalając jednocześnie obowiązek występowania z orderami, odznaczeniami, medalami i odznakami.
1) podczas wystąpień w charakterze przedstawiciela Policji na oficjalnych spotkaniach lub uroczystościach, jeżeli nie zachodzi konieczność występowania w ubiorze wyjściowym ze sznurem galowym,
2) przy meldowaniu się przełożonym po przybyciu do nowej jednostki lub przed odejściem na inne stanowisko służbowe,
3) w czasie uczestniczenia w pogrzebach policjantów lub pracowników z udziałem policyjnych asyst honorowych.
2. Policjanci mogą nosić ubiór wyjściowy bez sznura galowego w czasie pełnienia służby w:
1) Komendzie Głównej Policji,
2) szkołach i ośrodkach szkolenia Policji, jeżeli nie występują w szykach zwartych, i na placach ćwiczeń,
3) jednostkach Policji, jeżeli służbę pełnią w pomieszczeniach biurowych,
4) jednostkach policji sądowej.
1) w szkołach i ośrodkach szkolenia Policji, w oddziałach prewencji Policji, pododdziałach antyterrorystycznych Policji, na zajęciach szkoleniowych i ćwiczebnych.
2) w czasie wykonywania zadań o charakterze specjalnym na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej Policji,
3) w czasie szkolenia osób powołanych na ćwiczenia do jednostek Policji.
2. Komendant Główny Policji, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, może zezwolić na noszenie przez policjantów ubioru ćwiczebnego w czasie wykonywania obowiązków służbowych innych niż wymienione w ust. 1.
2. Normy umundurowania stanowią podstawę do:
1) planowania materiałowo-finansowego przedmiotów umundurowania,
2) zaopatrywania i rozliczania policjantów z przedmiotów umundurowania.
2. Policjantom można wydać na połowę okresu używalności używane przedmioty umundurowania, o ile posiadają wartość użytkową.
3. Komórki organizacyjne jednostek Policji właściwe w sprawach zaopatrzenia mundurowego mogą wydać przedmiot umundurowania przed upływem okresu jego używalności w przypadkach:
1) utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z przyczyn niezależnych od użytkownika w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub wypadków losowych (pożar, powódź itp.),
2) utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z winy użytkownika,
3) w innych uzasadnionych przypadkach – po uiszczeniu jego wartości według cen detalicznych obowiązujących w dniu wydania nowego przedmiotu.
4. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1:
1) wydaje się bezpłatnie nowy przedmiot umundurowania z przyjęciem okresu używalności od daty jego wydania.
2) za przedmiot umundurowania, za który wypłacono równoważnik pieniężny, można wypłacić równowartość według ceny detalicznej obowiązującej w dniu utraty przedmiotu lub jego wartości użytkowej,
3) policjantom, którzy na podstawie odrębnych przepisów mogą w czasie służby nosić ubranie cywilne, w przypadku utraty przedmiotu lub jego wartości użytkowej, można wypłacić równowartość pieniężną odpowiadającego mu przedmiotu umundurowania, obliczoną według aktualnej ceny detalicznej.
5. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 2, nowy przedmiot umundurowania wydaje się po uiszczeniu jego wartości według ceny detalicznej obowiązującej w dniu wydania, pomniejszonej o stopień amortyzacji wydanego uprzednio przedmiotu. Okres używalności wydanego przedmiotu przyjmuje się od dnia jego wydania.
6. W razie utraty wartości użytkowej przedmiotu umundurowania wskutek stwierdzonych wad produkcyjnych, należy wydać nowy przedmiot z przyjęciem okresu używalności od daty jego wydania. Decyzje w tej sprawie podejmują kierownicy komórek organizacyjnych, o których mowa w ust. 3.
2. Okres używalności dystynkcji, znaków identyfikacyjnych, wizerunków orła oraz oznaczeń rodzajów służb Policji równy jest okresowi używalności przedmiotów umundurowania, do których zostały one wydane.
2. Policjanci mianowani na okres służby przygotowawczej w przypadku zwolnienia ze służby obowiązani są zwrócić przedmioty umundurowania (z wyjątkiem przedmiotów wydawanych jednorazowo) lub uiścić ich równowartość według cen detalicznych obowiązujących w dniu rozliczenia (za okres nie zamortyzowany).
3. Policjanci w służbie kandydackiej są obowiązani zwrócić przedmioty umundurowania po zwolnieniu z tej służby, z wyjątkiem przedmiotów wydawanych jednorazowo.
4. Obowiązek określony w ust. 1–3 nie dotyczy rodzin zmarłych policjantów.
2. Policjantów zwolnionych ze służby po okresie zawieszenia w czynnościach służbowych należy rozliczyć z przedmiotów umundurowania stosownie do przepisów § 23 i 24.
2. Policjantom po zakończeniu urlopu bezpłatnego lub wychowawczego zalicza się na poczet należności przedmioty umundurowania, których okres używalności nie upłynął do miesiąca rozpoczęcia tego urlopu.
1) do 31 marca 2000 r. umundurowania i wizerunku orła dotychczasowego wzoru, znajdujących się na wyposażeniu Policji,
2) do 31 grudnia 1998 r. oznaczeń identyfikacji indywidualnej dotychczasowego wzoru.
2. Wzory umundurowania, wizerunku orła i oznaczeń identyfikacji indywidualnej policjantów, obowiązujące w okresie przejściowym, określa załącznik nr 7.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: L. Miller
Załączniki do rozporządzenia Ministra
Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia
13 czerwca 1997 r. (poz. 466)
Załącznik nr 1
WZORY UBIORÓW POLICJANTÓW
Ubiór służbowy policjanta w swetrze
Ubiór służbowy policjanta w kurtce 3/4 z podpinką
Ubiór służbowy policjanta w bluzie gabardynowej
Ubiór służbowy policjanta kobiety w bluzie gabardynowej
Ubiór galowy policjanta mężczyzny
Ubiór galowy policjanta kobiety
Ubiór wyjściowy policjanta kobiety
Ubiór wyjściowy policjanta
Ubiór policjanta w koszuli wyjściowej letniej
Ubiór służbowy policjanta w koszuli służbowej letniej
Ubiór ćwiczebny policjanta
Charakterystyka przedmiotów umundurowania policjantów
1. Bluza służbowa w kolorze błękitnoszarym, z wykładanym kołnierzem, z krytym zapięciem z przodu, na guziki. Na ramionach umieszczone naramienniki, na piersiach naszyte dwie nakładane kieszenie z fałdkami i klapkami. Dół bluzy wykończony paskiem, po bokach ściągnięty gumą. Na pasku umieszczone podtrzymywacze do pasa głównego. Rękawy wykończone mankietami zapinanymi na guziki.
2. Czapka gabardynowa garnizonowa w kolorze błękitnoszarym z otokiem ciemnoniebieskim. Na czapce orzełek w kolorze srebrnym z napisem „POLICJA”, haftowany mechanicznie na szarobłękitnym tle.
3. Czapka letnia z daszkiem (typu sportowego) w kolorze błękitnoszarym z orzełkiem w kolorze srebrnym z napisem „POLICJA”, haftowanym mechanicznie.
4. Czapka zimowa z daszkiem w kolorze błękitnoszarym z klapami z tkaniny futerkowej w kolorze szarym. Na czapce orzełek w kolorze srebrnym z napisem „POLICJA”, haftowany mechanicznie.
5. Czapka z daszkiem typu sportowego w kolorze czarnym z orzełkiem w kolorze srebrnym z napisem „POLICJA”, haftowanym mechanicznie.
6. Kombinezon ochronny dwuczęściowy letni w kolorze czarnym wykonany z tkaniny nieprzemakalnej. Bluza z krytym zapięciem przodu, na zamek błyskawiczny. W przodach cztery kieszenie nakładane z patkami. Na patce lewej górnej kieszeni naszyta żółta taśma odblaskowa z napisem „POLICJA”. Na ramionach naszyte naramienniki.
Dół bluzy i rękawów wykończony mankietem ściąganym gumą. W bokach bluzy zamki błyskawiczne. Kaptur dopinany na guziki. Na plecach duży napis „POLICJA” na żółtym odblaskowym tle.
Spodnie typu ogrodniczki z szelkami, w przodzie zamek błyskawiczny, w szwach bocznych dwie kieszenie. Na prawym boku na wysokości uda naszyta kieszeń z patką. Na wysokości kolan dokoła nogawek naszyta taśma odblaskowa w kolorze żółtym. Dół nogawek prosty.
7. Kurtka gabardynowa galowa w kolorze błękitnoszarym dwurzędowa z wykładanym kołnierzem. Na ramionach kurtki umieszczone naramienniki. Po bokach poniżej linii pasa kieszenie cięte wykończone patkami. Rękawy gładkie bez mankietów.
8. Kurtka gabardynowa wyjściowa w kolorze błękitnoszarym jednorzędowa z wykładanym kołnierzem, zapinana z przodu na cztery guziki z godłem. Na ramionach kurtki umieszczone naramienniki. Na piersiach i po bokach kurtki poniżej linii pasa naszyte kieszenie nakładane z fałdkami i klapkami. Rękawy gładkie bez mankietów.
9. Kurtka 3/4 w kolorze czarnym z tkaniny nieprzemakalnej z podpinką i kamizelką. Kurtka zapinana z przodu na zamek błyskawiczny przykryty listwą, z dwiema bocznymi kieszeniami. Na ramionach kurtki umieszczone naramienniki. Kołnierz z tkaniny zasadniczej, podkołnierzyk z dzianiny, dopinany kaptur.
Kamizelka wykonana z pikowanej włókniny z nakładanymi z przodu kieszeniami, zapinana na zamek błyskawiczny, kołnierz wykonany z dzianiny, na plecach naszyty foliowany napis „POLICJA” na żółtym odblaskowym tle.
10. Kurtka 3/4 w kolorze błękitnoszarym z tkaniny nieprzemakalnej z dwiema bocznymi kieszeniami i dopinaną podpinką. Zapięcie z przodu kryte. Wykrój szyi wykończony kołnierzem z tkaniny zasadniczej, dopinanym kołnierzem z tkaniny futerkowej w kolorze szarym oraz dopinanym kapturem.
11. Mundur ćwiczebny w kolorze czarnym wykonany z tkaniny drelichowej. Bluza z naramiennikami o zapięciu jednorzędowym krytym, w pasie zmarszczona gumą, na przodach naszyte cztery kieszenie. W bokach poniżej pasa dwie kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Rękawy zakończone mankietami. Na lewym rękawie dwie małe kieszenie z patkami.
Spodnie na szelki z czterema nakładanymi kieszeniami. Dół nogawek spodni zakończony gumą.
12. Płaszcz całoroczny w kolorze błękitnoszarym dwurzędowy z wykładanym kołnierzem i wyłogami. Wydłużony karczek z przodu i z tyłu. Płaszcz zapinany na trzy guziki. Na ramionach umieszczone naramienniki. Rękawy gładkie zakończone patką. Pasek w płaszczu zapinany z przodu na klamerkę.
13. Spodnie gabardynowe wyjściowe i letnie w kolorze granatowym bez mankietów. Szerokość nogawek u dołu uzależniona jest od rozmiaru i wzrostu. W przednich częściach nogawek kieszenie boczne z wypustką. W prawej tylnej nogawce cięta kieszeń z klapką zapinaną na guzik. W pasek spodni wszyte podtrzymywacze. Po bokach paska naszyte ściągacze zapinane na guzik.
14. Spodnie gabardynowe służbowe typu narciarskiego w kolorze granatowym zwężane ku dołowi. W dolnych odcinkach szwów bocznych nogawek wykonane rozporki. Do dolnych krawędzi nogawek wpuszczone szerokie gumy pod stopy.
Sposób wykonania kieszeni i podtrzymywaczy jak w pkt 13.
15. Sweter służbowy w kolorze granatowym wykonany z dzianiny, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów. Z tej samej tkaniny naszyte naramienniki oraz nakładane kieszenie z patkami na lewej piersi i lewym rękawie.
Załącznik nr 2
OZNACZENIE STOPNI NA NARAMIENNIKACH
Korpus oficerów
Korpus aspirantów
Korpus podoficerów
Korpus szeregowych
OZNACZENIE STOPNI NA CZAPKACH
Korpus oficerów
Korpus aspirantów
Korpus podoficerów
Korpus szeregowych
Załącznik nr 3
WZORY ZNAKÓW IDENTYFIKACYJNYCH POLICJANTÓW
Wzór oznaczenia identyfikacji indywidualnej policjanta
WZORY OZNACZEŃ RODZAJÓW SŁUŻB POLICJI ORAZ OZNACZENIA GENERALNEGO INSPEKTORA I NADINSPEKTORA POLICJI
Do kurtki wyjściowej
Do kurtki galowej i bluzy służbowej
Załącznik nr 4
WZÓR WIZERUNKU ORŁA
Załącznik nr 5
SPOSÓB UMIESZCZANIA NA UBIORZE POLICJANTA OZNACZEŃ IDENTYFIKACJI INDYWIDUALNEJ I RODZAJÓW SŁUŻB POLICJI
Sposób umieszczenia oznaczenia identyfikacji indywidualnej policjanta
Załącznik nr 6
NORMY UMUNDUROWANIA POLICJANTÓW
Norma umundurowania nr 1
dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla policjantów mężczyzn mianowanych na stałe
Lp. | Przedmiot | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w latach | Uwagi | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
| |
2 | Czapka zimowa służbowa | szt. | 1 | 3 |
| |
3 | Czapka letnia służbowa (sportowa) | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze | |
4 | Płaszcz wyjściowy całoroczny | szt. | 1 | 4 |
| |
5 | Kurtka 3/4 z podpinką | kpl. | 1 | 3 |
| |
6 | Kombinezon ochronny letni lub |
|
|
|
| |
| płaszcz nieprzemakalny | kpl. | 1 | 4 |
| |
7 | Kurtka gabardynowa galowa | szt. | 1 | 5 |
| |
8 | Kurtka gabardynowa wyjściowa | szt. | 1 | 4 |
| |
9 | Bluza służbowa | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze | |
10 | Spodnie gabardynowe wyjściowe | szt. | 2 | 4 |
| |
11 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze | |
12 | Spodnie letnie | szt. | 2 | 4 |
| |
13 | Sweter służbowy | szt. | 1 | 2 |
| |
14 | Krawat | szt. | 2 | 2 |
| |
15 | Szalik letni | szt. | 1 | 2 |
| |
16 | Szalik zimowy | szt. | 1 | 3 |
| |
17 | Rękawiczki zimowe skórzane | para | 1 | 2 |
| |
18 | Rękawiczki letnie skórzane | para | 1 | 3 |
| |
19 | Ubranie treningowe (dres) | kpl. | 1 | 3 |
| |
20 | Oznaki stopnia i służby | kpl. | 1 |
|
| do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu |
21 | Baretki | kpl. | 1 |
| ||
22 | Koszula służbowa | szt. | 2 | 2 |
| |
23 | Koszula służbowa letnia | szt. | 2 | 2 |
| |
24 | Koszula wyjściowa | szt. | 1 | 2 |
| |
25 | Koszula wyjściowa letnia | szt. | 1 | 2 |
| |
26 | Podkoszulka z długim rękawem | szt. | 2 | 2 |
| |
27 | Kalesony | szt. | 2 | 2 |
| |
28 | Podkoszulka (koszulka) |
|
|
|
| |
| gimnastyczna | szt. | 1 | 2 |
| |
29 | Spodenki gimnastyczne | szt. | 1 | 2 |
| |
30 | Skarpetki letnie | para | 2 | 1 |
| |
31 | Skarpetki zimowe | para | 2 | 1 |
| |
32 | Ręcznik frotté | szt. | 2 | 2 |
| |
33 | Trzewiki służbowe nieocieplane | para | 1 | 2 |
| |
34 | Trzewiki-botki ocieplane | para | 1 | 3 |
| |
35 | Półbuty służbowe | para | 2 | 2 |
| |
36 | Półbuty wyjściowe | para | 1 | 2 |
| |
37 | Pantofle gimnastyczne | para | 1 | 2 |
| |
38 | Sznur galowy | szt. | 1 | 6 |
| |
39 | Pas główny | szt. | 1 | 4 |
| |
40 | Pasek do spodni | szt. | 1 | 4 |
| |
41 | Teczka skórzana | szt. | 1 | 6 |
| |
42 | Gwizdek | szt. | 1 | 2 |
| |
43 | Raportówka | szt. | 1 | 6 |
|
Uwagi:
1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania wciągu 1 roku.
2. Podoficer Policji i aspirant Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje z dniem mianowania:
– sznur galowy oficera,
– daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.
3. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje z dniem mianowania sznur galowy aspiranta.
4. Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.
5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru galowego, wyjściowego i służbowego.
6. Okres używalności przedmiotów określonych pod Ip. 3, 9 i 11 wydawanych w naturze policjantom służby prewencyjnej, sądowej, oddziałów prewencji i pododdziałów antyterrorystycznych wynosi 3 lata, policjantom służby kryminalnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym – 5 lat.
7. Przedmioty wydawane w naturze po upływie okresu używalności podlegają zwrotowi.
8. Raportówkę należy wydawać wyłącznie w naturze według potrzeb.
Norma umundurowania nr 2
dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla policjantów kobiet mianowanych na stałe
Lp. | Przedmiot | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w latach | Uwagi | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
| |
2 | Czapka zimowa służbowa | szt. | 1 | 3 |
| |
3 | Czapka letnia służbowa (sportowa) | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze | |
4 | Płaszcz wyjściowy całoroczny | szt. | 1 | 4 |
| |
5 | Kurtka 3/4 z podpinką | kpl. | 1 | 3 |
| |
6 | Kombinezon ochronny letni lub płaszcz nieprzemakalny | kpl. | 1 | 4 |
| |
7 | Kurtka gabardynowa galowa | szt. | 1 | 5 |
| |
8 | Kurtka gabardynowa wyjściowa | szt. | 1 | 4 |
| |
9 | Bluza służbowa | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze | |
10 | Spodnie gabardynowe lub spódnica | szt. | 2 | 4 |
| |
11 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze | |
12 | Spodnie letnie lub spódnica | szt. | 2 | 4 |
| |
13 | Sweter służbowy | szt. | 1 | 2 |
| |
14 | Krawat | szt. | 2 | 2 |
| |
15 | Szalik letni | szt. | 1 | 3 |
| |
16 | Szalik zimowy | szt. | 1 | 3 |
| |
17 | Rękawiczki zimowe skórzane | para | 1 | 2 |
| |
18 | Rękawiczki letnie skórzane | para | 1 | 3 |
| |
19 | Ubranie treningowe (dres} | kpl. | 1 | 3 |
| |
20 | Oznaki stopnia i służby | kpl. | 1 |
|
| do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu |
21 | Baretki | kpl. | 1 |
| ||
22 | Koszula służbowa | szt. | 2 | 2 |
| |
23 | Koszula służbowa letnia | szt. | 2 | 2 |
|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
24 | Koszula wyjściowa | szt. | 1 | 2 |
|
25 | Koszula wyjściowa letnia | szt. | 1 | 2 |
|
26 | Podkoszulka z długim rękawem | szt. | 2 | 2 |
|
27 | Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna | szt. | 1 | 2 |
|
28 | Spodenki gimnastyczne | szt. | 1 | 2 |
|
29 | Reformy letnie | szt. | 2 | 2 |
|
30 | Reformy zimowe | szt. | 2 | 2 |
|
31 | Rajstopy letnie | szt. | 3 | 1 |
|
32 | Rajstopy zimowe | szt. | 2 | 1 |
|
33 | Ręcznik frotté | szt. | 2 | 2 |
|
34 | Buty służbowe damskie | para | 1 | 2 |
|
35 | Buty kozaczki damskie | para | 1 | 3 |
|
36 | Półbuty służbowe damskie | para | 2 | 2 |
|
37 | Półbuty wyjściowe damskie | para | 1 | 2 |
|
38 | Pantofle gimnastyczne | para | 1 | 2 |
|
39 | Sznur galowy | szt. | 1 | 6 |
|
40 | Pas główny | szt. | 1 | 4 |
|
41 | Pasek do spodni | szt. | 1 | 4 |
|
42 | Teczka skórzana | szt. | 1 | 6 |
|
43 | Gwizdek | szt. | 1 | 2 |
|
44 | Raportówka | szt. | 1 | 6 |
|
Uwagi:
1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania wciągu 1 roku.
2. Podoficer Policji i aspirant Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje z dniem mianowania:
– sznur galowy oficera,
– daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.
3. Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.
4. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje z dniem mianowania sznur galowy aspiranta.
5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru galowego, wyjściowego i służbowego.
6. Okres używalności przedmiotów określonych pod Ip. 3, 9 i 11 wydawanych w naturze policjantom służby prewencyjnej, sądowej, oddziałów prewencji i pododdziałów antyterrorystycznych wynosi 3 lata, policjantom służby kryminalnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym – 5 lat.
7. Przedmioty wydawane w naturze po upływie okresu używalności podlegają zwrotowi.
8. Raportówkę należy wydawać wyłącznie w naturze według potrzeb.
Norma umundurowania nr 3
dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla nadinspektora Policji i generalnego inspektora Policji
Lp. | Przedmiot | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w latach | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
|
2 | Czapka zimowa służbowa | szt. | 1 | 3 |
|
3 | Czapka letnia służbowa (sportowa) | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze |
4 | Płaszcz wyjściowy całoroczny | szt. | 1 | 4 |
|
5 | Kurtka 3/4 z podpinką | kpl. | 1 | 3 |
|
6 | Kombinezon ochronny letni lub |
|
|
|
|
| płaszcz nieprzemakalny | kpl. | 1 | 4 |
|
7 | Kurtka gabardynowa galowa | szt. | 1 | 3 |
|
8 | Kurtka gabardynowa wyjściowa | szt. | 1 | 2 |
|
9 | Bluza służbowa | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze |
10 | Spodnie gabardynowe wyjściowe z lampasami | szt. | 2 | 4 |
|
11 | Spodnie letnie z lampasami | szt. | 1 | 3 |
|
12 | Spodnie gabardynowe do butów z lampasami | szt. | 2 | 3 | 1 szt. w naturze |
13 | Krawat | szt. | 2 | 2 |
|
14 | Szalik zimowy | szt. | 1 | 3 |
|
15 | Szalik letni | szt. | 1 | 2 |
|
16 | Sweter | szt. | 1 | 2 |
|
17 | Rękawiczki skórzane letnie | para | 1 | 2 |
|
18 | Rękawiczki skórzane zimowe | para | 1 | 3 |
|
19 | Ubranie treningowe (dres) | kpl. | 1 | 3 |
|
20 | Oznaki stopnia i służby, baretki | kpl. |
|
| do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu |
21 | Koszula służbowa | szt. | 2 | 2 |
|
22 | Koszula służbowa letnia | szt. | 2 | 2 |
|
23 | Koszula wyjściowa | szt. | 2 | 2 |
|
24 | Koszula wyjściowa letnia | szt. | 2 | 2 |
|
25 | Podkoszulka z długim rękawem | szt. | 2 | 2 |
|
26 | Kalesony | szt. | 2 | 2 |
|
27 | Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna | szt. | 1 | 2 |
|
28 | Spodenki gimnastyczne | szt. | 1 | 2 |
|
29 | Skarpetki letnie | para | 2 | 1 |
|
30 | Skarpetki zimowe | para | 2 | 1 |
|
31 | Ręcznik frotté | szt. | 2 | 2 |
|
32 | Buty z cholewami | para | 1 | 2 |
|
33 | Trzewiki-botki ocieplane | para | 1 | 2 |
|
34 | Półbuty służbowe | para | 2 | 2 |
|
35 | Półbuty wyjściowe | para | 1 | 2 |
|
36 | Pantofle gimnastyczne | para | 1 | 2 |
|
37 | Sznur galowy nadinspektora | szt. | 1 | 6 |
|
38 | Pas główny | szt. | 1 | 4 |
|
39 | Pasek do spodni | szt. | 1 | 4 |
|
40 | Teczka skórzana | szt. | 1 | 6 |
|
Uwagi:
1. Oficer Policji mianowany na stopień nadinspektora Policji otrzymuje jednorazowo:
– czapkę gabardynową,
– bluzę służbową,
– płaszcz całoroczny,
– kurtkę gabardynową galową,
– kurtkę gabardynową wyjściową,
– spodnie gabardynowe do butów z lampasami,
– spodnie gabardynowe wyjściowe z lampasami,
– sznur galowy nadinspektora.
2. Nadinspektorowi Policji i generalnemu inspektorowi Policji przysługują oznaki stopnia i służby haftowane bajorkiem. Zwrot kosztów za wykonane usługi następuje po przedłożeniu rachunku.
3. Nadinspektorowi Policji i generalnemu inspektorowi Policji wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu roku.
4. Przedmioty wydawane w naturze po okresie używalności podlegają zwrotowi.
Norma umundurowania nr 4 dotycząca ubioru służbowego dla policjantów mężczyzn mianowanych na okres służby przygotowawczej
Lp. | Przedmiot | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w latach | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
|
2 | Czapka zimowa służbowa | szt. | 1 | 3 |
|
3 | Czapka letnia służbowa (sportowa) | szt. | 1 | 3 |
|
4 | Kurtka 3/4 z podpinką | kpl. | 1 | 3 |
|
5 | Kombinezon ochronny letni lub |
|
|
|
|
| płaszcz nieprzemakalny | kpl. | 1 | 3 |
|
6 | Bluza służbowa | szt. | 2 | 3 |
|
7 | Spodnie gabardynowe | szt. | 1 | 3 |
|
8 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 1 | 3 |
|
9 | Spodnie letnie | szt. | 1 | 3 |
|
10 | Sweter służbowy | szt. | 1 | 3 |
|
11 | Krawat | szt. | 2 | jednorazowo |
|
12 | Szalik zimowy | szt. | 1 | jednorazowo |
|
13 | Rękawiczki zimowe skórzane | para | 1 | jednorazowo |
|
14 | Ubranie treningowe (dres) | kpl. | 1 | 3 |
|
15 | Oznaki stopnia i służby | kpl. | 1 |
| do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu |
16 | Koszula służbowa | szt. | 2 | jednorazowo |
|
17 | Koszula służbowa letnia | szt. | 2 | jednorazowo |
|
18 | Podkoszulka z długim rękawem | szt. | 3 | 3 |
|
19 | Kalesony | szt. | 3 | 3 |
|
20 | Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna | szt. | 2 | 3 |
|
21 | Spodenki gimnastyczne | szt. | 2 | 3 |
|
22 | Skarpetki zimowe | para | 4 | jednorazowo |
|
23 | Skarpetki letnie | para | 4 | jednorazowo |
|
24 | Ręcznik frotté | szt. | 3 | 3 |
|
25 | Trzewiki służbowe nieocieplane | para | 1 | 3 |
|
26 | Trzewiki-botki ocieplane | para | 1 | 3 |
|
27 | Półbuty | para | 2 | 3 |
|
28 | Pantofle gimnastyczne | para | 1 | jednorazowo |
|
29 | Pas główny | szt. | 1 | 6 |
|
30 | Pasek do spodni | szt. | 1 | 6 |
|
31 | Raportówka | szt. | 1 | 6 |
|
32 | Gwizdek | szt. | 1 | jednorazowo |
|
Uwagi:
1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu jednego roku.
2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.
3. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru służbowego,
4. W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie oraz otrzymują:
– wyłącznie w naturze przedmioty ubioru wyjściowego określone w normie nr 1 Ip. 4, 7, 8, 15, 18, 24, 25, 36, 38 i 41,
– przedmioty ubioru służbowego określone w normie nr 1 wydawane w naturze.
5. Raportówkę należy wydawać wyłącznie w naturze według potrzeb.
Norma umundurowania nr 5
dotycząca ubioru służbowego dla policjantów kobiet mianowanych na okres służby przygotowawczej
Lp. | Przedmiot | Jednostka miary | Ilość | Okres używalności w latach | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
|
2 | Czapka zimowa służbowa | szt. | 1 | 3 |
|
3 | Czapka letnia służbowa (sportowa) | szt. | 1 | 3 |
|
4 | Kurtka 3/4 z podpinką | kpl. | 1 | 3 |
|
5 | Peleryna nieprzemakalna lub |
|
|
|
|
| płaszcz nieprzemakalny | szt. | 1 | 3 |
|
6 | Bluza służbowa | szt. | 2 | 3 |
|
7 | Spodnie gabardynowe wyjściowe lub spódnica | szt. | 1 | 3 |
|
8 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 1 | 3 |
|
9 | Spodnie letnie lub spódnica | szt. | 1 | 3 |
|
10 | Sweter służbowy | szt. | 1 | 3 |
|
11 | Krawat | szt. | 2 | jednorazowo |
|
12 | Szalik zimowy | szt. | 1 | jednorazowo |
|
13 | Rękawiczki zimowe skórzane | para | 1 | jednorazowo |
|
14 | Ubranie treningowe (dres} | kpl. | 1 | 3 |
|
15 | Oznaki stopnia i służby | kpl. | 1 |
| do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu |
16 | Koszula służbowa | szt. | 2 | jednorazowo |
|
17 | Koszula służbowa letnia | szt. | 2 | jednorazowo |
|
18 | Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna | szt. | 2 | 3 |
|
19 | Spodenki gimnastyczne | szt. | 2 | 3 |
|
20 | Reformy zimowe | szt. | 2 | jednorazowo |
|
21 | Reformy letnie | szt. | 2 | jednorazowo |
|
22 | Rajstopy zimowe | szt. | 2 | jednorazowo |
|
23 | Rajstopy letnie | szt. | 3 | jednorazowo |
|
24 | Ręcznik frotté | szt. | 3 | 3 |
|
25 | Buty służbowe damskie | para | 1 | 3 |
|
26 | Buty kozaczki damskie | para | 1 | 3 |
|
27 | Półbuty | para | 2 | 3 |
|
28 | Pantofle gimnastyczne | para | 1 | jednorazowo |
|
29 | Pas główny | szt. | 1 | 6 |
|
30 | Pasek do spodni | szt. | 1 | 6 |
|
31 | Raportówka | szt. | 1 | 6 |
|
32 | Gwizdek | szt. | 1 | jednorazowo |
|
Uwagi:
1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu 1 roku.
2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.
3. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru służbowego.
4. W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie oraz otrzymują:
– wyłącznie w naturze przedmioty ubioru wyjściowego określone w normie nr 2 Ip. 4, 6, 7, 8, 15, 18, 24, 25, 37 i 39,
– przedmioty umundurowania służbowego określone w normie nr 2 wydawane w naturze.
5. Raportówkę należy wydawać wyłącznie według potrzeb.
Norma umundurowania nr 6
dotycząca ubioru służbowego dla policjantów mężczyzn mianowanych na okres służby kandydackiej
Lp. | Przedmiot | Jednostka | Ilość | Okres używalności | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
|
2 | Czapka zimowa służbowa | szt. | 1 | 3 |
|
3 | Czapka letnia służbowa (sportowa) | szt. | 1 | 3 |
|
4 | Kurtka 3/4 z podpinką | kpl. | 1 | 3 |
|
5 | Peleryna nieprzemakalna lub płaszcz nieprzemakalny | szt. |
| 3 |
|
6 | Bluza służbowa | szt. | 1 | 3 |
|
7 | Spodnie gabardynowe wyjściowe | szt. | 1 | 3 |
|
8 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 1 | 3 |
|
9 | Sweter służbowy | szt. | 1 | 3 |
|
10 | Krawat | szt. |
| jednorazowo |
|
11 | Szalik zimowy | szt. | 1 | jednorazowo |
|
12 | Rękawiczki zimowe skórzane | para | 1 | jednorazowo |
|
13 | Ubranie treningowe (dres) | kpi. | 1 | 3 |
|
14 | Oznaki stopnia i służby | kpi. |
|
| do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu |
15 | Koszula służbowa | szt. | 2 | jednorazowo |
|
16 | Koszula służbowa letnia | szt. | 2 | jednorazowo |
|
17 | Podkoszulka z długim rękawem | szt. | 3 | 3 |
|
18 | Kalesony | szt. | 3 | 3 |
|
19 | Podkoszulka (koszulka} gimnastyczna | szt. | 2 | 3 |
|
20 | Spodenki gimnastyczne | szt. | 2 | 3 |
|
21 | Skarpetki zimowe | para | 4 | jednorazowo |
|
22 | Skarpetki letnie | para | 4 | jednorazowo |
|
23 | Ręcznik frotté | szt. | 3 | 3 |
|
24 | Trzewiki służbowe nieocieplane | para | 1 |
| na okres służby |
25 | Półbuty | para | 1 |
| na okres służby |
26 | Pantofle gimnastyczne | para | 1 | jednorazowo |
|
27 | Pas główny | szt. | 1 | 6 |
|
28 | Pasek do spodni | szt. | 1 | 6 |
|
29 | Raportówka | szt. | 1 | 6 |
|
30 | Gwizdek | szt. | 1 | jednorazowo |
|
Uwagi:
1. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru służbowego.
2. Policjanci mianowani na okres służby przygotowawczej użytkują (nie zwracają) przedmioty wymienione w normie oraz otrzymują wyłącznie w naturze:
– spodnie letnie – 1 sztukę na 3 lata,
– trzewiki-botki ocieplane – 1 parę na 3 lata,
– półbuty – 1 parę na 3 lata,
– bluzę służbową– 1 sztukę na 3 lata.
3. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.
4. Raportówkę należy wydawać wyłącznie w naturze według potrzeb.
Norma umundurowania nr 7
dla policjantów etatowych (nieetatowych) orkiestr, pododdziałów honorowych, motocyklowej eskorty honorowej oraz pocztów sztandarowych
Lp. | Przedmiot | Jednostka | Ilość | Okres używalności | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| A. Dla policjantów członków orkiestr |
|
|
|
|
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
|
2 | Kurtka gabardynowa wyjściowa | szt. | 1 | 4 |
|
3 | Spodnie gabardynowe wyjściowe | szt. | 1 | 4 |
|
4 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 1 | 4 |
|
5 | Płaszcz wyjściowy całoroczny | szt. | 1 | 4 |
|
6 | Krawat | szt. | 1 | 2 |
|
7 | Koszula wyjściowa | szt. | 1 | 1 |
|
8 | Szalik zimowy | szt. | 1 | 4 |
|
9 | Trzewiki służbowe nieocieplane | para | 1 | 3 |
|
10 | Półbuty | para | 1 | 3 |
|
11 | Pas główny | szt. | 1 | 5 |
|
12 | Sznur galowy oficera | szt. | 1 | 4 |
|
13 | Szelki do spodni | szt. | 1 | 4 |
|
14 | Rękawiczki letnie białe | para | 2 | 2 |
|
15 | Łapki na kule rękawów | para | 2 | 2 |
|
| B. Dla policjantów motocyklowej eskorty honorowej |
|
|
|
|
1 | Czapka gabardynowa | szt. | 1 | 3 |
|
2 | Kask biały z osłoną twarzy | szt. | 1 | 3 |
|
3 | Kombinezon skórzany | kpl. | 1 | 3 |
|
4 | Buty motocyklisty | para | 1 | 3 |
|
5 | Kurtka gabardynowa galowa | szt. | 1 | 3 |
|
6 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 1 | 3 |
|
7 | Spodnie bryczesy | szt. | 1 | 3 |
|
8 | Koszula wyjściowa | szt. | 2 | 2 |
|
9 | Pas biały z poprzeczką | szt. | 1 | 3 |
|
10 | Rękawice motocyklisty | para | 1 | 3 |
|
| C. Dla policjantów pododdziałów honorowych oraz pocztów sztandarowych |
|
|
|
|
1 | Czapka gabardynowa wyjściowa | szt. | 1 | 5 |
|
2 | Kurtka gabardynowa wyjściowa | szt. | 1 | 5 |
|
3 | Spodnie gabardynowe wyjściowe | szt. | 1 | 5 |
|
4 | Spodnie gabardynowe typu narciarskiego | szt. | 1 | 5 |
|
5 | Płaszcz wyjściowy całoroczny | szt. | 1 | 5 |
|
6 | Krawat | szt. | 1 | 2 |
|
7 | Koszula wyjściowa | szt. | 2 | 2 |
|
8 | Pas główny | szt. | 1 | 5 |
|
9 | Sznur galowy oficera | szt. | 1 | 5 |
|
10 | Szelki do spodni | szt. | 1 | 2 |
|
11 | Rękawiczki skórzane | para | 1 | 2 |
|
Uwagi:
1. Przedmioty określone w podzestawie A wydane etatowym członkom orkiestry po upływie okresu używalności przechodzą na ich własność.
2. Przedmioty określone w normie wydane policjantom motocyklowej eskorty honorowej oraz policjantom nieetatowych orkiestr, pododdziałów honorowych i pocztów sztandarowych stanowią własność jednostki. Wydaje się je na czas trwania uroczystości; po jej zakończeniu powinny być zwrócone do magazynu (szatni) jednostki.
3. Policjantom pododdziałów honorowych, orkiestr i pocztów sztandarowych można wydać spodnie bryczesy, buty bukatowe i pas główny z poprzeczką.
Norma umundurowania nr 8
dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów
Lp. | Przedmiot | Jed- | Pododdziały patrolowe, patrolowo-interwencyjne, przewodników psów służbowych | Pododdziały | Oddziały | Pozostałe | ||||
ilość | okres | ilość | okres | ilość | okres | ilość | okres | |||
1 | Beret w kolorze czarnym | szt. | – | – | 1 | 3 | – | – | – | – |
2 | Czapka zimowa antyterrorysty | szt. | _ | _ |
| 2 | _ | _ |
| _ |
3 | Czapka typu sportowego (czarna) | szt. | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | do zużycia (3) | 1 | do zużycia (3) |
4 | Kurtka 3/4 z podpinką | kpl. | 1 | do zużycia (3) | 1 | do zużycia (3) | 1 | do zużycia (3) | 1 | do zużycia (4) |
5 | Mundur ćwiczebny | kpl. | 1 | do zużycia (1) | 1 | do zużycia (1) | 1 | do zużycia (1) | 1 | do zużycia (4) |
6 | Kombinezon antyterrorysty (plamiak) | szt. | _ | _ | 2 | 2 | _ | _ | _ | _ |
7 | Rękawice ćwiczebne | para | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | do zużycia (3) |
8 | Koszulka z krótkimi rękawami i napisem „POLICJA” | szt. | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | – | – |
9 | Pas brezentowy | szt. | 1 | 3 | 1 | 3 | 1 | do zużycia (4) | – | – |
10 | Zasobnik osobisty | szt. | 1 | do zużycia (6) | 1 | do zużycia (6) | 1 | do zużycia (6) | 1 | do zużycia (6) |
11 | Trzewiki specjalne | para | – | – | 1 | 2 | – | – | – | – |
12 | Oznaki stopnia | kpl. | wg przepisów rozporządzenia | wg przepisów rozporządzenia | wg przepisów rozporządzenia | wg przepisów rozporządzenia |
Uwagi:
1. Policjantom w służbie kandydackiej, słuchaczom szkół oraz policjantom pododdziałów antyterrorystycznych nie przysługuje zasobnik osobisty.
2. Przedmioty wymienione pod lp. 1 nie przysługują policjantom Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną.
3. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą posiadane przedmioty ubioru ćwiczebnego w przypadku wykonywania zadań o podobnym charakterze.
4. Policjanci kierowani na przeszkolenie do szkół Policji zabierają ze sobą otrzymane w jednostce przedmioty ubioru ćwiczebnego.
5. Policjanci wymienieni w podzestawach użytkują w zamian przedmiotów określonych pod lp. 3–5 i 7 umundurowanie „moro” (czapka ćwiczebna, mundur drelichowy, kurtka ćwiczebna z podpinką oraz rękawice ćwiczebne) do czasu wyczerpania zapasów.
6. Policjantom Zespołu Lotnictwa Policyjnego przysługuje dodatkowo kombinezon antyterrorysty (plamiak) – 1 kpl. na 2 lata.
Załącznik nr 7
WZORY UMUNDUROWANIA, WIZERUNKU ORŁA I OZNACZEŃ IDENTYFIKACJI INDYWIDUALNEJ POLICJANTÓW OBOWIĄZUJĄCE W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM
Ubiór ćwiczebny policjanta w okresie przejściowym
Wzór wizerunku orła
Wzór oznaczenia identyfikacji indywidualnej policjanta
Uwagi:
1. Liczby wyrażone cyframi arabskimi zaczynają się dla każdej jednostki od 101 wzwyż.
2. Ustala się w miejsce liczby wyrażonej cyframi rzymskimi dla Komendy Głównej Policji symbol KG, dla Stołecznej Komendy Policji liczbę wyrażoną cyfrą rzymską I, a dla pozostałych komend – liczby wyrażone cyframi rzymskimi w kolejności alfabetycznej jednostki.
Oznaczenia Komendy Głównej i komend wojewódzkich Policji
– Stołeczna Komenda Policji | I |
– Komenda Wojewódzka Policji w Białej Podlaskiej | II |
– Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku | III |
– Komenda Wojewódzka Policji w Bielsku-Białej | IV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy | V |
– Komenda Wojewódzka Policji w Chełmie | VI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Ciechanowie | VII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Częstochowie | VIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Elblągu | IX |
– Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku | X |
– Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim | XI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Jeleniej Górze | XII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Kaliszu | XIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach | XIV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach | XV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Koninie | XVI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Koszalinie | XVII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie | XVIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Krośnie | XIX |
– Komenda Wojewódzka Policji w Legnicy | XX |
– Komenda Wojewódzka Policji w Lesznie | XXI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie | XXII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Łomży | XXIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi | XXIV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Nowym Sączu | XXV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie | XXVI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Opolu | XXVII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Ostrołęce | XXVIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Pile | XXIX |
– Komenda Wojewódzka Policji w Piotrkowie Trybunalskim | XXX |
– Komenda Wojewódzka Policji w Płocku | XXXI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu | XXXII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Przemyślu | XXXIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu | XXXIV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie | XXXV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Siedlcach | XXXVI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Sieradzu | XXXVII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Skierniewicach | XXXVIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Słupsku | XXXIX |
– Komenda Wojewódzka Policji w Suwałkach | XL |
– Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie | XLI |
– Komenda Wojewódzka Policji w Tarnobrzegu | XLII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Tarnowie | XLIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Toruniu | XLIV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Wałbrzychu | XLV |
– Komenda Wojewódzka Policji w Włocławku | XLVI |
– Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu | XLVII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Zamościu | XLVIII |
– Komenda Wojewódzka Policji w Zielonej Górze | XLIX |
– Komenda Główna Policji | KG |
- Data ogłoszenia: 1997-07-12
- Data wejścia w życie: 1997-07-27
- Data obowiązywania: 1997-07-27
- Z mocą od: 1997-07-27
- Dokument traci ważność: 2002-01-30
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 maja 1999 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 marca 2000 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów
REKLAMA