REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 73 poz. 465
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 czerwca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej oraz szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach zawieszania prawa wykonywania zawodu albo ograniczenia wykonywania określonych czynności zawodowych.
Na podstawie art. 16 ust. 10 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 91, poz. 410) zarządza się, co następuje:
2. O wszczęciu postępowania okręgowa rada zawiadamia pielęgniarkę, położną, której postępowanie dotyczy.
2. Jeżeli podstawą wszczęcia postępowania jest uzasadnione podejrzenie niezdolności pielęgniarki, położnej do wykonywania zawodu, spowodowane zaburzeniami psychicznymi, chorobą psychiczną, narkomanią lub alkoholizmem, w skład komisji wchodzi co najmniej dwóch lekarzy specjalistów z dziedziny psychiatrii.
3. Komisja wybiera spośród siebie przewodniczącego komisji.
4. Okręgowa rada zawiadamia niezwłocznie o powołaniu komisji pielęgniarkę, położną, której dotyczy postępowanie.
2. Mąż zaufania, nie będąc członkiem komisji, ma prawo uczestniczyć we wszystkich jej czynnościach, z wyjątkiem głosowania.
2. Komisja może skierować pielęgniarkę, położną na określone badania lub na obserwację w szpitalu będącym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, z wyłączeniem szpitala zatrudniającego pielęgniarkę, położną, której dotyczy postępowanie.
3. Termin badań lub obserwacji wyznacza przewodniczący komisji.
4. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa pielęgniarki lub położnej, przewodniczący komisji wyznacza ponowny termin badania lub obserwacji.
5. Jeżeli pielęgniarka, położna odmawia bez usprawiedliwionych przyczyn poddania się wyznaczonym badaniom lub obserwacji, przewodniczący komisji powiadamia o tym niezwłocznie okręgową radę.
6. Komisja powinna wydać orzeczenie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia jej powołania.
7. W uzasadnionych przypadkach okręgowa rada może przedłużyć termin wydania orzeczenia.
2. Okręgowa rada powinna zająć stanowisko nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
1) oznaczenie daty i miejsca posiedzenia komisji,
2) imiona, nazwiska i tytuły zawodowe członków komisji,
3) imię i nazwisko badanej pielęgniarki, położnej oraz sposób stwierdzenia jej tożsamości,
4) okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie badania, oraz okoliczności, które spowodowały skierowanie na badanie lub na obserwację w szpitalu,
5) orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem,
6) podpisy członków komisji.
2. Po wydaniu orzeczenia dokumentację medyczną uzyskaną w związku z badaniem lub obserwacją pielęgniarki, położnej w przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 2, komisja zwraca do szpitala, w którym została sporządzona.
3. Orzeczenia komisji zapadają większością głosów. Członek komisji, który ma odrębne zdanie, może je złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem, które dołącza się do protokołu.
4. Komisja przedstawia niezwłocznie protokół okręgowej radzie.
5. Okręgowa rada doręcza odpis orzeczenia komisji niezwłocznie pielęgniarce, położnej, której dotyczy postępowanie, i jej mężowi zaufania.
1) oznaczenie okręgowej rady,
2) datę podjęcia,
3) dane osobowe pielęgniarki lub położnej,
4) podstawę prawną,
5) rozstrzygnięcie z określeniem okresu zawieszenia lub ograniczenia prawa wykonywania zawodu,
6) uzasadnienie faktyczne i prawne,
7) termin ponownego badania przez komisję,
8) pouczenie o trybie i terminie odwołania,
9) podpisy osób upoważnionych w imieniu okręgowej rady.
2. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania uchwały, chyba że uchwała stanowi inaczej.
3. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem okręgowej rady, która podjęła uchwałę, w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia.
4. Okręgowa rada przesyła niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
5. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych może powołać komisję dla dokonania oceny niezdolności pielęgniarki lub położnej do wykonywania zawodu albo w sprawie niezdolności do wykonywania określonych czynności zawodowych. Przepisy § 2-6 stosuje się odpowiednio.
2. Jeżeli pielęgniarka lub położna wykonuje zawód w jednostce organizacyjnej podległej, podporządkowanej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji lub Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, o uchwale określonej w ust. 1 należy ponadto powiadomić właściwego ministra.
3. Jeżeli pielęgniarka, położna wykonuje indywidualną praktykę lub indywidualną specjalistyczną praktykę na podstawie zezwolenia okręgowej rady pielęgniarek i położnych, innej niż okręgowa rada, która podjęła uchwałę określoną w ust. 1, o podjętej uchwale należy powiadomić właściwą okręgową radę, a w przypadku, o którym mowa w art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 91, poz. 410) - podmiot, z którym pielęgniarka, położna wykonująca indywidualną praktykę lub indywidualną specjalistyczną praktykę zawarła umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną.
4. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych o zmianie, uchyleniu lub utrzymywaniu w mocy uchwały okręgowej rady niezwłocznie powiadamia podmioty określone w ust. 1-3.
2. Do kosztów postępowania należą:
1) koszty doręczenia wezwań i innych pism,
2) należności członków komisji oraz pielęgniarki lub położnej, której dotyczy postępowanie, a w szczególności zwrot utraconych zarobków i koszty przejazdów.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: R. J. Żochowski
- Data ogłoszenia: 1997-07-10
- Data wejścia w życie: 1997-07-25
- Data obowiązywania: 1997-07-25
- Dokument traci ważność: 2012-10-23
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA