REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1997 nr 18 poz. 104

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA i OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 13 lutego 1997 r.

w sprawie kwalifikacji osób innych niż lekarz, uprawnionych do przeprowadzania konsultacji z kobietą ciężarną zamierzającą dokonać przerwania ciąży, tworzenia list osób konsultujących oraz sposobu i trybu przeprowadzania konsultacji.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4a ust. 10 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78. z 199.5 r. Nr 66, poz. 334 i z 1996 r. Nr 139, poz. 646) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Do przeprowadzenia konsultacji z kobietą ciężarną zamierzającą przerwać ciążę są uprawnieni poza lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej:

1) psycholog,

2) pracownik socjalny ze specjalizacją pierwszego stopnia z zakresu pracy socjalnej,

3) położna środowiskowa,

którzy posiadają dobrą znajomość problematyki zdrowia i praw kobiet oraz dostępnych form pomocy socjalnej przysługujących kobietom w związku z ciążą i po urodzeniu dziecka, a także co najmniej pięcioletni staż pracy w zawodzie.

§ 2.
1. Listę osób, o których mowa w § 1, uprawnionych do przeprowadzania konsultacji tworzy wojewoda, w sposób zapewniający dostępność terytorialną konsultacji i swobodę wyboru osoby konsultującej.

2. Lista osób uprawnionych do przeprowadzania konsultacji powinna być podana do wiadomości w ośrodkach zdrowia, przychodniach rejonowych, poradniach dla kobiet udzielających świadczeń zdrowotnych kobietom w ciąży, ośrodkach pomocy społecznej i organizacjach społecznych, do których zakresu działania należą sprawy związane ze zdrowiem i prawami kobiet.

§ 3.
Wyboru osoby lub osób przeprowadzających konsultację dokonuje kobieta ciężarna.
§ 4.
1. Konsultacje odbywają się w miejscu zatrudnienia osób uprawnionych do ich przeprowadzania w wyznaczonych dniach i godzinach podanych do wiadomości.

2. Konsultacje powinny odbywać się w pomieszczeniach dających gwarancję intymności konsultacji.

3. Ośrodki zdrowia, poradnie rejonowe, poradnie dla kobiet udzielające świadczeń zdrowotnych kobietom w ciąży i ośrodki pomocy społecznej obowiązane są udzielać informacji o osobach prowadzących konsultacje, miejscu i czasie prowadzenia konsultacji.

§ 5.
1. Osoba konsultująca wydaje kobiecie ciężarnej zaświadczenie o odbytej konsultacji na temat zamiaru i motywów przerwania ciąży ze względu na ciężkie warunki życiowe, na trudną sytuację osobistą, zawierające dane osobowe: imię i nazwisko oraz adres osoby konsultowanej, datę przeprowadzenia konsultacji i podpis osoby konsultującej.

2. Osoba konsultująca odnotowuje w prowadzonej przez siebie dokumentacji datę i fakt przeprowadzenia konsultacji. Dokumentacja nie może być udostępniana osobom trzecim,

§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: R. J. Żochowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1997-02-28
  • Data wejścia w życie: 1997-03-08
  • Data obowiązywania: 1997-03-08
  • Z mocą od: 1997-03-08
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA