REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 146 poz. 685

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 5 grudnia 1996 r.

w sprawie treści, wzorów i sposobu umieszczania napisów ostrzegających przed szkodliwością używania tytoniu oraz informacji o zawartości substancji smolistych i nikotyny, a także w sprawie dopuszczalnej zawartości substancji szkodliwych w wyrobach tytoniowych i sposobu ustalania ich zawartości.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55) zarządza się, co następuje:

§ 1.
 1. Na jednostkowym opakowaniu wyrobów tytoniowych umieszcza się informacje ostrzegające przed szkodliwością używania tytoniu o treści: „Palenie tytoniu powoduje raka” oraz „Palenie tytoniu powoduje choroby serca”.

2. Na jednostkowym opakowaniu papierosów umieszcza się również informację o zawartości substancji smolistych i nikotyny w dymie papierosowym o treści „substancje smoliste: ... mg/papieros; nikotyna: ... mg/papieros”. Wyraz „substancje” może być zastąpiony skrótem „subst.” lub „sub.”.

§ 2.
 1. Informacje, o których mowa w § 1, umieszcza się:

1) na trwałych elementach opakowania nie ulegających uszkodzeniu lub oddzieleniu podczas otwierania opakowania i w taki sposób, by były one nieusuwalne i nie zasłonięte przez inny element graficzny lub jakąkolwiek część opakowania,

2) w prostokątnym polu otoczonym ramką wykonaną linią ciągłą.

2. Teksty informacji, o których mowa w § 1, oraz ramkę, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, drukuje się w kolorze jednolitym, wysyconym, wyraźnie kontrastującym z tłem.

3. Wzory i sposób umieszczania informacji, o których mowa w § 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 3.
 1. Na reklamach wyrobów tytoniowych umieszcza się napis ostrzegający o szkodliwości używania tytoniu o treści: „Palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca”.

2. Napis, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się w górnej części reklamy, na płaszczyźnie stanowiącej 20% powierzchni reklamy, w taki sposób, aby odległości liter od dolnej i górnej krawędzi tła były nie większe niż 1/2 wysokości liter, a odległość między wierszami napisu, jeśli jest on dwu- lub trzywierszowy, nie większa niż wysokość liter.

3. Napis, o którym mowa w ust. 1, drukuje się w kolorze czarnym na białym tle lub w kolorze białym na czarnym tle, wielkimi literami (wersalikami), czcionką Avalon lub Arial o grubości stanowiącej 20–25% jej wysokości.

4. Wzory napisu i sposób jego rozmieszczania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 4.
 1. Pod ostrzeżeniami, o których mowa w § 1 ust. 1 oraz w § 3 ust. 1, umieszcza się napis: „Minister Zdrowia i Opieki Społecznej”.

2. Wzór oraz sposób umieszczania napisu, o którym mowa w ust. 1, określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.

§ 5.
. 1. Ustala się dopuszczalną zawartość substancji szkodliwych dla zdrowia w wyrobach tytoniowych:

terminy
obowiązywania

substancje smoliste
na 1 papieros

nikotyna
na 1 papieros

w dniu wejścia
rozporządzenia w życie

20 mg

1,8 mg

od 1 lipca 1998 r.

15 mg

1,5 mg

od 1 lipca 2003 r.

12 mg

1,2 mg

 

2. Zawartość substancji, o których mowa w ust. 1, ustala się na podstawie metod określonych w Polskiej Normie: PN-87/A-99007, a papierosy do badania zawartości tych substancji pobiera się w sposób zgodny z Polską Normą PN-85/A-99001.

3. Wynik badania zawartości substancji smolistych i nikotyny, uzyskany na podstawie badań, o których mowa w ust. 2, może różnić się o 15% od deklarowanej na opakowaniu stosownie do § 1 ust. 2, jak i od dopuszczalnej na podstawie § 5 ust. 1.

§ 6.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że § 1 i 2 wchodzą w życie po upływie 12 miesięcy, a § 3 – po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: R.J. Żochowski

Załącznik 1. [WZORY I SPOSOBY UMIESZCZANIA INFORMACJI OSTRZEGAJĄCYCH PRZED SZKODLIWOŚCIĄ UŻYWANIA TYTONIU ORAZ INFORMACJI O ZAWARTOŚCI SUBSTANCJI SMOLISTYCH I NIKOTYNY NA OPAKOWANIACH JEDNOSTKOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 5 grudnia 1996 r. (poz. 685)

Załącznik nr 1

WZORY I SPOSOBY UMIESZCZANIA INFORMACJI OSTRZEGAJĄCYCH PRZED SZKODLIWOŚCIĄ UŻYWANIA TYTONIU ORAZ INFORMACJI O ZAWARTOŚCI SUBSTANCJI SMOLISTYCH I NIKOTYNY NA OPAKOWANIACH JEDNOSTKOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH

1. Opakowania papierosów:

infoRgrafika

Opis:

1. Elementy A i C oznaczają naprzeciwległe największe płaszczyzny opakowania jednostkowego, których 30% powierzchni otoczone ramką przeznaczone jest na umieszczenie ostrzeżenia, tj. informacji, o której mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia.

2. Grubość linii tworzącej ramkę otaczającą ostrzeżenie – 1 mm.

3. Tekst ostrzeżenia drukuje się w wierszach wyśrodkowanych, wielkimi literami (wersalikami), czcionką o wielkości i kroju zależnym od wielkości opakowania:

1) na opakowaniach o wysokości do 84 mm: Arial, 14 pkt, pogrubioną (bold);

2) na opakowaniach o wysokości 85 mm i więcej: Avalon, 16 pkt, pogrubioną (bold).

4. Napis „Minister Zdrowia i Opieki Społecznej”, przesunięty do prawej krawędzi, drukuje się czcionką Arial, 8 pkt.

5. Element B oznacza węższą ścianę boczną, na której umieszcza się informację o zawartości substancji smolistych i nikotyny.

6. Grubość linii tworzącej ramkę na elemencie B – 0,5 mm.

7. Tekst informacji o zawartości substancji smolistych i nikotyny drukuje się:

a) na opakowaniach miękkich czcionką Times Roman, 10 pkt,

b) na pozostałych opakowaniach czcionką Times Roman, 11 pkt.

2. Opakowania tytoniu fajkowego:

2. 1. Torebki foliowe zorientowane poziomo:

infoRgrafika

Opis:

1. Elementy A i B oznaczają naprzeciwległe płaszczyzny torebek foliowych, na których umieszcza się ostrzeżenia otoczone ramką, tj. informacje, o których mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia.

2. Grubość linii tworzącej ramkę otaczającą ostrzeżenie – 1 mm.

3. Tekst ostrzeżenia drukuje się w wierszach wyśrodkowanych, wielkimi literami (wersalikami), czcionką Arial, 16 pkt, pogrubioną (bold);

4. Napis: „Minister Zdrowia i Opieki Społecznej”, przesunięty do prawej krawędzi, drukuje się czcionką Arial, 8 pkt.

2. 2. Torebki foliowe zorientowane pionowo:

infoRgrafika

Opis:

Do pkt 2. 2 stosuje się opis przedstawiony w pkt 2. 1.

2. 3. Pudełka kartonowe:

infoRgrafika

Opis:

1. Elementy A i B oznaczają największe naprzeciwległe płaszczyzny pudełka, na których umieszcza się ostrzeżenia otoczone ramką, tj. informacje, o których mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia.

2. Grubość linii tworzącej ramkę otaczającą ostrzeżenie – 1 mm.

3. Tekst ostrzeżenia drukuje się w wierszach wyśrodkowanych, wielkimi literami (wersalikami), czcionką Arial, 15 pkt, pogrubioną (bold);

4. Napis: „Minister Zdrowia i Opieki Społecznej”, przesunięty do prawej krawędzi, drukuje się czcionką Arial, 8 pkt.

2. 4. Inne opakowania tytoniu fajkowego oraz opakowania innych nie wymienionych wyrobów tytoniowych

Do innych opakowań, dla których niemożliwe jest zastosowanie wzorów przedstawionych w pkt 2.1 – 2.3, stosuje się ogólne zasady określone niniejszym rozporządzeniem, z tym że:

1) grubość linii tworzącej ramkę nie może być mniejsza niż 0,5 mm,

2) tekst ostrzeżenia drukuje się wielkimi literami (wersalikami), czcionką Arial, nie mniejszą niż 12 pkt.

3) Napis: „Minister Zdrowia i Opieki Społecznej” umieszcza się pod ostrzeżeniem, drukując czcionką Arial, nie większą niż 8 pkt.

Załącznik 2. [WZÓR I SPOSOBY UMIESZCZANIA NAPISU OSTRZEGAJĄCEGO O SZKODLIWOŚCI UŻYWANIA TYTONIU NA REKLAMACH WYROBÓW TYTONIOWYCH]

Załącznik nr 2

WZÓR I SPOSOBY UMIESZCZANIA NAPISU OSTRZEGAJĄCEGO O SZKODLIWOŚCI UŻYWANIA TYTONIU NA REKLAMACH WYROBÓW TYTONIOWYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

Opis:

1. Rozłożenie napisu ostrzegającego w 2 lub 3 wierszach dostosowuje się do wymiarów planszy reklamowej w taki sposób, by w układzie 3-wierszowym nie pozostawało w pierwszym od góry wierszu więcej wolnego miejsca niż wystarczy do umieszczenia w nim kolejnego wyrazu z zachowaniem podwójnych odstępów (spacji) między wyrazami.

Przykład: Jeżeli napis na reklamie byłby projektowany w trzech wierszach, jak na rys. C, a wobec rzeczywistych wymiarów reklamy w pierwszym od góry wierszu pozostawałoby wolne miejsce wystarczające do umieszczenia w nim wyrazu „POWODUJE”, to napis rozmieszcza się w dwóch wierszach, jak na rys. B.

2. Napis „Minister Zdrowia i Opieki Społecznej” umieszcza się pod ostrzeżeniem, w prawym dolnym rogu, stosując krój czcionki Arial. Wysokość wielkich liter tego napisu nie może być większa niż połowa wysokości liter w napisie ostrzegającym.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA