REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 124 poz. 588
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 października 1996 r.
w sprawie centralnego rejestru zgłoszonych sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów, sposobu rejestracji sprzeciwów oraz sposobu ustalania istnienia sprzeciwu w formie oświadczeń.
Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682) zarządza się, co następuje:
2. Centralny Rejestr Sprzeciwów stanowi zbiór informatyczny i archiwalny danych i informacji zawartych w zgłoszeniach o wpis sprzeciwu i zgłoszeniach o wykreślenie wpisu sprzeciwu.
2. Wpisu, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia.
3. Potwierdzeniem dokonania wpisu sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów jest zawiadomienie o wpisie sprzeciwu, sporządzone w formie wydruku komputerowego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 3, przesyła się bez zbędnej zwłoki osobie określonej w ust. 1 listem poleconym.
5. Jeżeli brak danych w nadesłanym zgłoszeniu uniemożliwia dokonanie wpisu, jednostka, o której mowa w § 1 ust. 1, odsyła zgłoszenie do osoby, o której mowa w ust. 1, bez dokonania wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów z jednoczesnym wskazaniem braków uniemożliwiających dokonanie wpisu. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
2. Potwierdzeniem dokonania wykreślenia wpisu sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów jest zawiadomienie o wykreśleniu wpisu sprzeciwu, sporządzone w formie wydruku komputerowego według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, przesyła się osobie określonej w ust. 1.
4. Przepisy § 2 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
2. Druki formularzy, o których mowa w ust. 1, wydawane są bezpłatnie.
1) do dokumentacji medycznej prowadzonej w związku z pobytem pacjenta w szpitalu złożone zostało jego oświadczenie w formie zapisu dokonanego w tej dokumentacji i poświadczone jego własnoręcznym podpisem lub złożono oświadczenie stanowiące odrębny dokument, zaopatrzone we własnoręczny podpis osoby, której sprzeciw dotyczy,
2) przy osobie zmarłej znajduje się jej oświadczenie zaopatrzone we własnoręczny podpis lub oświadczenie takie zostało dostarczone przez osobę trzecią.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pisemnego oświadczenia złożonego przez przedstawiciela ustawowego, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: R. J. Żochowski
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 1 października 1996 r. (poz. 588)
Załącznik nr 1
WZÓR – ZGŁOSZENIE
Załącznik nr 2
WZÓR – ZAWIADOMIENIE O WPISIE SPRZECIWU W CENTRALNYM REJESTRZE SPRZECIWÓW
Załącznik nr 3
WZÓR – ZAWIADOMIENIE O WYKREŚLENIU WPISU SPRZECIWU W CENTRALNYM REJESTRZE SPRZECIWÓW
- Data ogłoszenia: 1996-10-23
- Data wejścia w życie: 1996-12-01
- Data obowiązywania: 1996-12-01
- Z mocą od: 1996-12-01
- Dokument traci ważność: 2006-12-27
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA