REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 109 poz. 524
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1996 r.
w sprawie określenia szczególnych zasad udzielania zamówień publicznych ze względu na ochronę bezpieczeństwa narodowego, ochronę tajemnicy państwowej, stan klęski żywiołowej lub inny ważny interes państwa.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. Nr 76, poz. 344 i Nr 130, poz. 645 oraz z 1995 r. Nr 99, poz. 488) zarządza się, co następuje:
1) dotyczących jawności protokołu postępowania i dokumentacji podstawowych czynności związanych z postępowaniem,
2) dotyczących ogłoszeń o postępowaniu i jego wynikach,
3) art. 38 ust. 2 i 3, art. 51 ust. 1 i art. 57,
4) art. 81 i art. 84 ust. 2,
5) dotyczących odwołań,
6) dotyczących wymogu zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wyboru trybu innego niż przetarg nieograniczony.
1) dotyczących preferencji krajowych, z wyjątkiem art. 18 ust. 1 i 5,
2) dotyczących określenia przedmiotu zamówienia publicznego za pomocą Polskich Norm,
3) dotyczących obowiązku posiadania kosztorysu inwestorskiego,
4) art. 22 ust. 4,
5) art. 37,
6) dotyczących wadium,
7) innych niż wymienione w pkt 1–6, jeżeli przepisy te są niezgodne z prawem państwa, na którego terytorium realizowane jest zamówienie.
2. Jeżeli zamówienie publiczne udzielane jest na zasadach szczególnych ze względu na ochronę bezpieczeństwa narodowego lub ochronę tajemnicy państwowej, a realizacja zamówienia odbywa się za granicą, zamawiający może odstąpić od zorganizowania przetargu nieograniczonego i zorganizować przetarg ograniczony, zapraszając do udziału w przetargu taką liczbę dostawców lub wykonawców, która zapewni wybór najkorzystniejszej oferty, konkurencję oraz sprawny przebieg postępowania, nie mniej jednak niż czterech, chyba że ze względu na specjalistyczny charakter zamówienia liczba dostawców lub wykonawców mogących wykonać zamówienia jest mniejsza niż czterech.
1) jeżeli ze względu na szczególny rodzaj dostaw, usług lub robót budowlanych można je uzyskać tylko od jednego dostawcy lub wykonawcy,
2) w odniesieniu do dostawców i wykonawców realizujących zadania Programu mobilizacji gospodarki, jeżeli jest to niezbędne do zrealizowania zamówienia.
2. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, w porozumieniu z Ministrem Finansów, może, ze względu na ważny interes państwa, udzielić, na wniosek zamawiającego, zezwolenia na przeprowadzenie postępowania na zasadach szczególnych określonych w rozporządzeniu, jeżeli zamówienie ma być finansowane z udziałem środków publicznych oraz środków zagranicznych, przyznanych na innej podstawie niż umowa międzynarodowa, a otrzymanie tych środków jest uzależnione od zastosowania procedur odmiennych niż określone w ustawie.
2. Jeżeli w sprawie nie jest właściwy żaden z organów, o których mowa w ust. 1, o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych rozstrzyga Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
3. Organy, o których mowa w ust. 1 i 2, rozstrzygają o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych na podstawie pisemnego wniosku zamawiającego, zawierającego:
1) opis przedmiotu zamówienia,
2) uzasadnienie udzielenia zamówienia na zasadach szczególnych,
3) określenie proponowanego trybu udzielania zamówienia z uzasadnieniem.
4. Jeżeli ze względu na stan klęski żywiołowej wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zasadach szczególnych rozstrzyga zamawiający, informując o tym niezwłocznie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
5. Informacja, o której mowa w ust. 4, powinna zawierać:
1) opis przedmiotu zamówienia,
2) wskazanie podstawy prawnej udzielenia zamówienia na zasadach szczególnych.
2. Zamawiający informuje niezwłocznie o rozstrzygnięciu protestu organ, o którym mowa w ust. 1, przekazując kopię rozstrzygnięcia protestu wraz z jego pisemnym uzasadnieniem. Uzasadnienie jest niejawne dla dostawców lub wykonawców.
Prezes Rady Ministrów: W. Cimoszewicz
- Data ogłoszenia: 1996-09-16
- Data wejścia w życie: 1996-09-30
- Data obowiązywania: 1996-09-30
- Z mocą od: 1996-09-30
- Dokument traci ważność: 2002-05-29
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA