REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 70 poz. 333
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 1996 r.
w sprawie trybu składania wniosków i szczegółowych zasad przyznawania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na 1996 r. na dofinansowanie zadań wynikających ze Strategicznego Programu Rządowego „Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej”.
Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1996 z dnia 1 lutego 1996 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 87) zarządza się, co następuje:
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) mieniu – rozumie się przez to dotychczas nie zagospodarowane nieruchomości przejęte od wojsk Federacji Rosyjskiej w latach 1990–1993, stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy, zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zagospodarowaniu nieruchomości Skarbu Państwa przejętych od wojsk Federacji Rosyjskiej (Dz. U. Nr 79, poz. 363),
2) Pełnomocniku – rozumie się przez to Pełnomocnika Rządu do zagospodarowania mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej, powołanego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1995 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do zagospodarowania mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej (Dz. U. Nr 100, poz. 494),
3) Radzie – rozumie się przez to Radę Programową do zagospodarowania mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej, działającą na podstawie zarządzenia nr 25 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1995 r. w sprawie powołania Rady Programowej do zagospodarowania mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej,
4) SPR – rozumie się przez to Strategiczny Program Rządowy „Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej”, ustanowiony przez Radę Ministrów w dniu 23 maja 1995 r.,
5) dotacji – rozumie się przez to środki z rezerwy celowej budżetu państwa, o której mowa w § 1, na dofinansowanie zadań własnych gmin oraz dla wojewodów, ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej na finansowanie zadań wynikających z SPR,
6) ustawie o finansowaniu gmin – rozumie się przez to ustawę z dnia 10 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz. U. Nr 129, poz. 600, z 1994 r. Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 101, poz. 504, Nr 124, poz. 601 i Nr 154, poz. 794),
7) zadaniu – rozumie się przez to zadanie wynikające z SPR, na którego dofinansowanie przeznacza się dotację na finansowanie zadań inwestycyjnych lub bieżących.
2. Kwoty dotacji na dofinansowanie zadań własnych gmin nie mogą przekraczać kwot ustalonych w art. 21 ust. 5 i 6 ustawy o finansowaniu gmin.
3. Otrzymane przez wnioskodawców dotacje są ewidencjonowane na odrębnym rachunku finansowania poszczególnych zadań i są rozliczane po zakończeniu zadania.
4. Gmina, która nie przeznaczy z budżetu gminy w 1996 r. zadeklarowanej we wniosku kwoty na dofinansowanie dotowanego zadania, jest zobowiązana do zwrotu otrzymanej dotacji do budżetu wojewody w terminie ustalonym przez wojewodę.
1) w terminie 20 dni od dnia wejścia wżycie rozporządzenia przez zarządy gmin na dofinansowanie zadań własnych gmin – do wojewodów w celu zaopiniowania,
2) w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia przez naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz wojewodów na dofinansowanie realizowanych przez nich zadań i zadań własnych gmin – do Pełnomocnika.
2. Wniosek o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadania jest sporządzany według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
3. Część opisowa wniosku powinna zawierać w szczególności uzasadnienie potrzeby realizacji zadania objętego wnioskiem oraz informację dotyczącą:
1) stanu przygotowania zadania do realizacji,
2) zakresu rzeczowego zadania wykonanego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym jest składany wniosek, jeżeli zadanie jest w toku realizacji,
3) uwzględnienia wymagań ochrony środowiska związanych z realizacją zadania,
4) planowanych efektów zadania,
5) wysokości dotacji lub środków dotychczas uzyskanych z budżetu państwa na zadania wynikające z SPR,
6) wniosków o przyznanie dotacji z państwowych funduszów celowych lub z budżetu wojewody albo innego źródła, złożonych przez zarządy gmin, lecz nie rozpatrzonych do dnia złożenia wniosku.
4. Przy rozpatrywaniu wniosków w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione zadania wymagające najniższego procentowego udziału dotacji, krótkiego okresu ich realizacji, a dające po ukończeniu największe efekty społeczno-gospodarcze.
1) po otrzymaniu wniosków od wojewodów oraz ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej:
a) przeprowadza weryfikację celowości i zasadności realizacji poszczególnych zadań,
b) sporządza projekt podziału rezerwy celowej, o której mowa w § 1, na poszczególne zadania i przedstawia go do zaopiniowania Radzie,
2) po uzyskaniu opinii Rady, dotyczącej projektu podziału rezerwy celowej:
a) przyznaje na poszczególne zadania dotacje w granicach kwoty, o której mowa w § 1,
b) informuje właściwych wojewodów, ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej o przyznanych dotacjach na poszczególne zadania,
3) przekazuje Ministrowi Finansów wykaz zadań i przyznanych kwot dotacji.
1) w terminie 14 dni występuje do Ministra Finansów z wnioskami o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa,
2) w terminie 7 dni powiadamia zarządy gmin o wysokości przyznanych dotacji.
2. Po otrzymaniu dotacji wojewoda w terminie 14 dni przekazuje zarządom gmin dotacje w kwotach ustalonych przez Pełnomocnika.
3. Ministrowie i kierownicy centralnych urzędów administracji państwowej występują w terminie 14 dni do Ministra Finansów z wnioskami o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa.
2. Wojewodowie, w zakresie swoich zadań oraz na podstawie informacji otrzymanych od gmin, po ich weryfikacji, opracowują informacje zbiorcze o realizacji zadań i przekazują je Pełnomocnikowi w terminie 30 dni po upływie trzeciego i czwartego kwartału.
3. Ministrowie i kierownicy centralnych urzędów administracji państwowej opracowują informacje o realizacji zadań i przekazują je Pełnomocnikowi w terminie 30 dni po upływie trzeciego i czwartego kwartału.
4. Wzory informacji określa Pełnomocnik.
1) wojewodowie – w odniesieniu do dotacji otrzymanych na realizację swoich zadań i na zadania własne gmin,
2) ministrowie i kierownicy centralnych urzędów administracji państwowej – w odniesieniu do otrzymanych dotacji.
1) wstrzymaniu lub na zaniechaniu kontynuowanego zadania, nierozpoczęciu zadania w planowanym terminie albo zaawansowaniu realizacji zadania w stopniu zagrażającym zakończeniu zadania w planowanym terminie,
2) wykorzystywaniu dotacji przekazanej na dofinansowanie zadania niezgodnie z jej przeznaczeniem,
podejmuje działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn wystąpienia nieprawidłowości oraz ustala termin ich usunięcia.
2. Jeżeli gmina nie usunie nieprawidłowości w ustalonym przez wojewodę terminie, dotacja przekazana na dofinansowanie zadania podlega zwrotowi w całości do budżetu wojewody w terminie 14 dni.
3. Od kwoty dotacji nie zwróconej w całości lub w części w terminie wyznaczonym przez wojewodę gmina jest obowiązana do zapłaty odsetek w wysokości ustalanej dla zaległości podatkowych.
2. Jeżeli wojewodowie, w wyniku własnej kontroli lub kontroli dokonanej przez uprawniony organ kontrolny, stwierdzą, że zadanie przewidziane do zakończenia nie zostało zrealizowane w planowanym we wniosku zakresie rzeczowym lub nie zostało zakończone w planowanym terminie, dotacja przekazana zarządowi gminy na dofinansowanie zadania podlega zwrotowi do budżetu wojewody.
2. Na wniosek wojewody, ministra lub kierownika centralnego urzędu administracji państwowej, Pełnomocnik, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę, może zmienić przeznaczenie całości lub części dotacji przyznanej w 1996 r. na dofinansowanie innych zadań.
3. Dotacje przyznane i przekazane gminom w 1995 r., a następnie zwrócone do budżetu wojewody w 1996 r., podlegają przekazaniu na dochody budżetu państwa.
Prezes Rady Ministrów: W. Cimoszewicz
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 4 czerwca 1996 r. (poz. 333)
Wniosek
o przyznanie dotacji z rezerwy budżetu państwa na 1996 r.
na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Strategicznego Programu Rządowego
„Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej”
- Data ogłoszenia: 1996-06-26
- Data wejścia w życie: 1996-07-11
- Data obowiązywania: 1996-07-11
- Dokument traci ważność: 1996-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA