REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 64 poz. 308

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŁĄCZNOŚCI

z dnia 27 maja 1996 r.

w sprawie sposobu wykonywania ustawowego prawa zastawu na przesyłkach pocztowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Zwykłe i polecone przesyłki listowe, listy wartościowe oraz paczki pocztowe, zwanej dalej „przesyłkami”, przekazane państwowemu przedsiębiorstwu użyteczności publicznej „Poczta Polska”, zwanemu dalej „Pocztą Polską”, do przewozu i doręczenia, podlegają odpowiednim opłatom.

2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, uiszcza nadawca lub adresat przesyłki.

§ 2.
1. W razie odmowy uiszczenia opłat, o których mowa w § 1, przez adresata i nadawcę przesyłki, Poczcie Polskiej przysługuje ustawowe prawo zastawu na przesyłkach w celu zabezpieczenia wszystkich należności obciążających te przesyłki.

2. Odmowa uiszczenia należności następuje w formie pisemnej, chyba że adresat lub nadawca odmówi złożenia oświadczenia w tej formie.

3. Prawo zastawu przysługuje także na przesyłkach niedoręczalnych, wobec których nie ma możliwości zidentyfikowania adresata i nadawcy.

4. Zabezpieczenie wszystkich należności obciążających przesyłkę następuje w formie jej zajęcia oraz sprzedaży jej zawartości mającej charakter majątkowy.

5. Przechowywanie zajętej przesyłki oraz sprzedaż jej zawartości dokonywana jest przez jednostkę organizacyjną Poczty Polskiej.

§ 3.
1. O zajęciu przesyłki oraz zamiarze sprzedaży jej zawartości jednostka organizacyjna Poczty Polskiej zawiadamia nadawcę przesyłki listem poleconym. W przesłanym zawiadomieniu określa się ponadto czas i miejsce przeprowadzenia sprzedaży.

2. Sprzedaż może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.

3. Jeżeli zawartość przesyłki stanowią przedmioty ulegające łatwo zepsuciu, sprzedaży można dokonać niezwłocznie po odmowie uiszczenia przez adresata należności obciążających przesyłkę, bez obowiązku zawiadomienia o tym nadawcy.

§ 4.
Po upływie terminu określonego w zawiadomieniu, o którym mowa w § 3 ust. 2, jednostka organizacyjna Poczty Polskiej dokona sprzedaży zawartości przesyłki, a o jej wyniku powiadomi nadawcę.
§ 5.
1. Z kwot uzyskanych ze sprzedaży zawartości przesyłki jednostka organizacyjna Poczty Polskiej potrąca należne jej opłaty i zwrot kosztów przeprowadzenia sprzedaży, a pozostałą kwotę przekazuje nadawcy przesyłki.

2. W odniesieniu do kwot, o których mowa w ust. 1, nie przekazanych nadawcy stosuje się przepisy dekretu z dnia 18 września 1954 r. o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy (Dz. U. Nr 41, poz. 184 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94).

§ 6.
1. Nie sprzedana zawartość przesyłki, lub jej część, podlega nieodpłatnemu przekazaniu instytucjom prowadzącym działalność charytatywną lub komisyjnemu zniszczeniu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Przesyłki zawierające dokumenty stanowiące dobra osobiste lub dokumenty przedstawiające wartość archiwalną – nie podlegają zniszczeniu.

§ 7.
Do korespondencji pisemnej znajdującej się w zajętej przesyłce stosuje się przepis art. 48 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564).
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Łączności: A. Zieliński

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1996-06-11
  • Data wejścia w życie: 1996-06-26
  • Data obowiązywania: 1996-06-26
  • Z mocą od: 1996-06-26
  • Dokument traci ważność: 2003-08-24
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA