REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 62 poz. 291

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 29 maja 1996 r.

w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej, oraz osób nie mających 15 lat, które ukończyły szkołę podstawową

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 191 § 5 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

§ 1.
[1] 1. Młodociany, który nie ukończył szkoły podstawowej, może być, na wniosek jego ustawowego przedstawiciela, zatrudniony w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy, pod warunkiem przedstawienia orzeczenia lekarza uprawnionego na podstawie odrębnych przepisów do przeprowadzenia badań profilaktycznych pracowników, stwierdzającego brak przeciwwskazań do podjęcia takiej pracy młodocianego, jeżeli:

1) nie podlega on obowiązkowi szkolnemu lub uzyskał zwolnienie kuratora oświaty od spełniania tego obowiązku,

2) ukończył 15 lat, podlega obowiązkowi szkolnemu i uzyskał:

a) zezwolenie dyrektora szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą albo

b) skierowanie dyrektora szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka, do klasy przysposabiającej do pracy zawodowej.

2. Młodociany, który nie ukończył szkoły podstawowej, może być zatrudniony w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy:

1) u pracodawcy lub

2) w ramach Ochotniczych Hufców Pracy.

§ 2.
Z młodocianym, który ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy, może być zawarta umowa o pracę, chociaż nie ukończył on szkoły podstawowej - jeżeli nie podlega obowiązkowi szkolnemu.
§ 3.
Młodociany, który ukończył 15 lat, a nie ukończył piątej klasy szkoły podstawowej i nie został zwolniony od spełniania obowiązku szkolnego, może być zatrudniony w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy wyłącznie na podstawie zezwolenia właściwego kuratora oświaty, wydanego na podstawie przedłożonego przez młodocianego orzeczenia lekarza, o którym mowa w § 1 ust. 1, oraz opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
§ 4.
Pracodawca zatrudniający młodocianego, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i w § 3, na jego wniosek lub na wniosek jego przedstawiciela ustawowego, obowiązany jest umożliwić młodocianemu uzupełnienie wykształcenia podstawowego.
§ 5.
1. Z osobą w wieku powyżej 14 lat, a przed ukończeniem 15 lat, która ukończyła szkołę podstawową, może być, na wniosek jej przedstawiciela ustawowego, zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

2. Przygotowanie zawodowe osób, o których mowa w ust. 1, może odbywać się wyłącznie poprzez naukę zawodu.

§ 6.
Osoba, o której mowa w § 5 ust. 1, może być zatrudniona w celu nauki zawodu pod warunkiem przedstawienia pracodawcy:

1) zgody jej przedstawiciela ustawowego na to zatrudnienie,

2) pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej,

3) orzeczenia lekarza, o którym mowa w § 1 ust. 1, stwierdzającego brak przeciwwskazań do podjęcia przez młodocianego nauki w określonym zawodzie.

§ 7.
Tracą moc:

1) rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 21 października 1974 r. w sprawie zatrudniania osób, które nie ukończyły 15 lat, oraz zwalniania młodocianych od odbywania przygotowania zawodowego i od obowiązku dokształcania się (Dz. U. Nr 43, poz. 260).

2) rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 16 lipca 1979 r. w sprawie zatrudniania młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej (Dz. U. Nr 16, poz. 103).

§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: A. Bączkowski

[1] Rozporządzenie traci moc 1 stycznia 2003 r. na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz.U. Nr 214, poz. 1808).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1996-06-01
  • Data wejścia w życie: 1996-06-02
  • Data obowiązywania: 1996-06-02
  • Dokument traci ważność: 2003-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA