REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 20 poz. 88

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 6 lutego 1996 r.

w sprawie wprowadzania ograniczeń w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych ze wspólnej sieci.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 26 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ograniczeniach w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych – należy przez to rozumieć ograniczenia w poborze mocy elektrycznej i dobowego poboru gazu ziemnego ze wspólnej sieci,

2) odbiorcach przemysłowych – należy przez to rozumieć podmioty gospodarcze produkcyjne,

3) stopniach zasilania – należy przez to rozumieć stopnie ograniczeń, w których określono maksymalne wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru gazu ziemnego przez odbiorców ze wspólnej sieci.

§ 2.
Wprowadza się ograniczenia:

1) dostawy mocy elektrycznej – w odniesieniu do energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom ze wspólnej sieci elektroenergetycznej,

2) dobowego zużycia gazu ziemnego – w odniesieniu do paliw gazowych dostarczanych odbiorcom ze wspólnej sieci gazowej.

§ 3.
Ograniczeniami, o których mowa w § 2, obejmuje się:

1) w zakresie dostawy mocy elektrycznej – odbiorców przemysłowych zasilanych z sieci wysokiego i średniego napięcia, zamawiających moc umowną 700 kW i wyższą, z wyjątkiem:

a) elektrowni i elektrociepłowni zawodowych,

b) zakładów wydobywczych gazu i obiektów technologicznych sieci gazowej oraz koksowni,

c) działu transportu przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”,

d) zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych i ciepłowniczych,

e) stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz obiektów telekomunikacyjnych,

f) trakcji komunikacji miejskiej,

g) przedsiębiorstwa eksploatacji rurociągów naftowych,

h) zakładów związanych z przechowywaniem i przetwórstwem żywności,

i) niektórych zakładów przemysłu obronnego i lotniczego, określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa,

j) lotnisk udostępnionych na potrzeby lotnictwa cywilnego;

2) w zakresie dobowego zużycia gazu ziemnego – odbiorców przemysłowych pobierających gaz w ilościach 10 000 m3/dobę i więcej, z wyjątkiem:

a) obiektów technologicznych sieci gazowej,

b) niektórych zakładów przemysłu obronnego i lotniczego, określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

§ 4.
Ograniczenia, o których mowa w § 2, mogą być wprowadzone jedynie w przypadku niedoboru energii elektrycznej i paliw gazowych, po wykazaniu przez dostawców najwyższej staranności w zakresie zapewnienia maksymalnych dostaw z dostępnych źródeł.
§ 5.
Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej określają wielkości dopuszczalnego poboru mocy elektrycznej przez odbiorców, określone w poszczególnych stopniach zasilania.
§ 6.
Plany ograniczeń dobowego zużycia paliw gazowych określają wielkości dopuszczalnego dobowego poboru paliw gazowych w poszczególnych stopniach zasilania.
§ 7.
1. Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych sporządza się na wypadek zaistnienia niedoboru energii elektrycznej i paliw gazowych, a także awarii we wspólnej sieci, uwzględniając przewidywane wielkości deficytu mocy elektrycznej i paliw gazowych, określone przez Krajową Dyspozycję Mocy i Krajową Dyspozycję Gazu, upoważnione do dysponowania tymi nośnikami.

2. Odbiorcy objęci ograniczeniami są zobowiązani do przekazywania upoważnionej jednostce ustalającej plan ograniczeń niezbędne dane w zakresie technicznych warunków ograniczenia poboru mocy elektrycznej i zużycia paliw gazowych.

§ 8.
1. Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej dla poszczególnych odbiorców ustalane są na okres od dnia 1 października danego roku do dnia 30 września roku następnego.

2. Plany ograniczeń, o których mowa w ust. 1, ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w porozumieniu z obszarowymi dyspozycjami mocy, do wielkości przewidywanego deficytu, tj. w stopniach zasilania od 03 do 20, i zawiadamiają odbiorców oraz Krajową Dyspozycję Mocy o ustalanych wielkościach ograniczeń.

3. Plany ograniczeń, na wypadek awarii we wspólnej sieci, ustala Krajowa Dyspozycja Mocy, która zawiadamia odbiorców o ustalonych wielkościach ograniczeń.

§ 9.
1. Plany ograniczeń dobowego zużycia paliw gazowych dla poszczególnych odbiorców ustalane są na okresy kwartalne.

2. Plany ograniczeń, o których mowa w ust. 1, ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w porozumieniu z Krajową Dyspozycją Gazu, do wielkości przewidywanego deficytu, tj. w stopniach zasilania od 2 do 10, i zawiadamiają odbiorców oraz Krajową Dyspozycję Gazu o ustalonych wielkościach ograniczeń.

3. Plany ograniczeń, na wypadek awarii we wspólnej sieci, ustala Krajowa Dyspozycja Gazu, która zawiadamia odbiorców oraz okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej o ustalonych wielkościach ograniczeń.

§ 10.
1. Ograniczenia dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych są operatywnie wprowadzane przez dostawców, przez polecenia dyspozytorskie o obowiązujących stopniach zasilania:

1) w zakresie dostawy mocy elektrycznej – przez Krajową Dyspozycję Mocy,

2) w zakresie dobowego zużycia paliw gazowych – przez Krajową Dyspozycję Gazu.

2. Polecenia dyspozytorskie dla odbiorców objętych planem ograniczeń o obowiązujących stopniach zasilania przekazywane są w radiowych komunikatach energetycznych i obowiązują w czasie określonym w tych poleceniach.

3. Radiowe komunikaty energetyczne, o których mowa w ust. 2, zawierają także informacje podawane, co najmniej z 12-godzinnym wyprzedzeniem, o przewidywanych stopniach zasilania.

4. W razie konieczności wprowadzenia zróżnicowanych ograniczeń, służby dyspozytorskie powiadamiają odbiorców w formie pisemnej.

5. Polecenia dotyczące ograniczeń, przekazane w formie pisemnej, są dla odbiorcy nadrzędne w stosunku do poleceń zawartych w komunikatach radiowych.

§ 11.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o wprowadzonym stopniu zasilania może pobierać moc elektryczną:

1) w stopniu zasilania 03 – do wysokości mocy umownej,

2) w stopniu zasilania 10 – w taryfowych strefach szczytowych do wysokości ustalonej w planie ograniczeń, a w strefach pozaszczytowych – do wysokości mocy umownej,

3) w stopniach zasilania od 11 wzwyż – do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.

§ 12.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o wprowadzonym stopniu zasilania, może zużywać dobowe ilości paliw gazowych:

1) w stopniu zasilania 1 – do wysokości wynikającej z umownego godzinowego poboru paliwa gazowego,

2) w stopniach zasilania od 2 wzwyż – do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.

§ 13.
Odbiorcy objęci ograniczeniami dostawy mocy elektrycznej oraz zużycia paliw gazowych są obowiązani realizować polecenia dyspozytorskie w zakresie obowiązujących stopni zasilania, wynikające z planów ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych.
§ 14.
Odbiorcy nie posiadający aparatury kontrolno-rejestrującej są zobowiązani do prowadzenia bieżących cogodzinnych zapisów wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowych zapisów zużycia paliw gazowych stosownie do ustaleń dostawców tych nośników energetycznych.
§ 15.
Od ustalonych w planie ograniczeń wielkości ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych przysługuje odwołanie w trybie określonym w Kodeksie postępowania administracyjnego do Ministra Przemysłu i Handlu za pośrednictwem jednostki ustalającej plan ograniczeń.
§ 16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Oleksy

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1996-02-22
  • Data wejścia w życie: 1996-02-22
  • Data obowiązywania: 1996-02-22
  • Z mocą od: 1996-02-22
  • Dokument traci ważność: 1998-06-16
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA