REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1996 nr 12 poz. 65
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1996 r.
w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczania kontraktów eksportowych.
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach kontraktów eksportowych (Dz. U. Nr 86, poz. 398) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
Prezes Rady Ministrów: J. Oleksy
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 23 stycznia 1996 r. (poz. 65)
REGULAMIN OKREŚLAJĄCY TRYB SPRAWOWANIA PRZEZ MINISTRA FINANSÓW NADZORU NAD DZIAŁALNOŚCIĄ KORPORACJI UBEZPIECZEŃ KREDYTÓW EKSPORTOWYCH SPÓŁKI AKCYJNEJ W ZAKRESIE UBEZPIECZANIA KONTRAKTÓW EKSPORTOWYCH
§ 1. 1. Minister Finansów może żądać od Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej, zwanej dalej „Korporacją”, wszelkich informacji i wyjaśnień dotyczących prowadzonych przez Korporację ubezpieczeń kontraktów eksportowych.
2. Korporacja obowiązana jest udzielić, w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania, wyczerpujących informacji i wyjaśnień, o których mowa w ust. 1.
§ 2. 1. Pracownicy Ministerstwa Finansów, w ramach sprawowanego nadzoru, mogą przeprowadzać kontrolę działalności Korporacji na podstawie legitymacji służbowej i imiennego upoważnienia Ministra Finansów do przeprowadzenia kontroli.
2. Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności zarządu Korporacji lub osoby przez niego upoważnionej, a w razie ich braku – w obecności pracownika Korporacji przybranego przez dokonującego czynności kontrolnej.
3. Osoba dokonująca czynności kontrolnych ma prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń Korporacji, może żądać pisemnych i ustnych informacji i wyjaśnień, okazania wszelkich dokumentów, w tym również mających formę niematerialną (zapis elektroniczny).
4. Zarząd oraz pracownicy Korporacji obowiązani są do udzielania osobom dokonującym działalności kontrolnych wszechstronnej pomocy w dokonywaniu czynności, o których mowa w ust. 3.
5. Zebrane w toku postępowania kontrolnego materiały dowodowe osoba dokonująca czynności kontrolnych odpowiednio zabezpiecza przez:
1) oddanie na przechowanie zarządowi lub pracownikowi Korporacji za pokwitowaniem,
2) przechowanie w jednostce kontrolowanej w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu.
3) odebranie za pokwitowaniem, na czas nie dłuższy niż miesiąc, w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że okazane lub ujawnione księgi, zapiski lub inne dokumenty są nierzetelne oraz że w razie ich pozostawienia na miejscu mogą być usunięte lub przerobione.
§ 3. 1. Wyniki przeprowadzonej kontroli osoba dokonująca czynności kontrolnych przedstawia w protokole kontroli.
2. Protokół kontroli podpisują osoba dokonująca czynności kontrolnych oraz zarząd Korporacji.
3. Zarządowi Korporacji przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole.
4. Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 3, należy zgłosić w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
5. W razie zgłoszenia przez zarząd Korporacji zastrzeżeń do protokołu, osoba dokonująca czynności kontrolnych jest obowiązana dokonać ich analizy i w miarę potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń – zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
6. Osoba dokonująca czynności kontrolnych przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenie, w terminie 7 dni od zakończenia czynności kontrolnych.
7. Zarząd Korporacji w ciągu 4 dni jest zobowiązany do ustosunkowania się do sytuacji, o której mowa w ust. 6, a jeśli odmówi podpisania protokołu, osoba dokonująca czynności kontrolnych czyni o tym wzmiankę w protokole.
§ 4. Minister Finansów, w razie stwierdzenia naruszania przepisów prawa, może nakazać Korporacji dokonanie odpowiednich czynności w celu usunięcia dostrzeżonych nieprawidłowości.
- Data ogłoszenia: 1996-02-06
- Data wejścia w życie: 1996-02-21
- Data obowiązywania: 1996-02-21
- Z mocą od: 1996-02-21
- Dokument traci ważność: 2002-01-05
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA