REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 120 poz. 581

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŁĄCZNOŚCI

z dnia 10 października 1995 r.

w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie telekomunikacyjnym.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie telekomunikacyjnym uważa się działalność określoną w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414), zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.
Uprawnienia budowlane w telekomunikacji są udzielane w specjalnościach instalacyjnych w zakresie sieci, linii, instalacji i urządzeń dla:

1) telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą,

2) telekomunikacji radiowej.

Rozdział 2

Zakres uprawnień budowlanych w telekomunikacji

§ 3.

1. Do uzyskania uprawnień budowlanych w telekomunikacji wymagane jest, w zależności od zakresu tych uprawnień, posiadanie odpowiedniego lub pokrewnego wykształcenia wyższego albo odpowiedniego wykształcenia średniego, odbycie wymaganej praktyki zawodowej i zdanie egzaminu lub posiadanie co najmniej wykształcenia zasadniczego zawodowego, dyplomu mistrza i zdanie egzaminu.

2. Za wykształcenie odpowiednie dla uzyskania uprawnień budowlanych w telekomunikacji uważa się:

1) studia o kierunku elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji,

2) studia o kierunku elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji,

3) szkołę średnią w zawodzie technik telekomunikacji,

4) szkołę średnią w zawodzie technik elektronik w specjalności z zakresu telekomunikacji.

3. Za wykształcenie pokrewne dla uzyskania uprawnień budowlanych w telekomunikacji uważa się inne studia dzienne, które w obowiązkowym programie nauczania zawierają zagadnienia związane z telekomunikacją.

4. Zasady uznawania wykształcenia uzyskanego za granicą za równorzędne z wykształceniem technicznym uzyskanym w kraju określają odrębne przepisy.

§ 4.
1. Uprawnienia budowlane w telekomunikacji mogą być wydawane w zakresie ograniczonym do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi lub nie ograniczonym łącznie do projektowania i kierowania.

2. Ustanawia się specjalizacje w ramach specjalności instalacyjnych w zakresie sieci, linii, instalacji i urządzeń w telekomunikacji:

1) przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dotyczącej urządzeń liniowych i stacyjnych,

2) radiowej, dotyczącej obiektów nadawczych radiofonii i telewizji naziemnej oraz nadawczych i odbiorczych obiektów radiokomunikacyjnych.

§ 5.
Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w danej specjalności stanowią również podstawę do sprawdzania projektów w specjalizacjach objętych tymi uprawnieniami.
§ 6.
Uprawnienia budowlane do wykonywania pracy na stanowisku majstra i kierowania w powierzonym zakresie robotami w budownictwie telekomunikacyjnym stanowią podstawę do wykonywania tych czynności w zakresie objętym rzemiosłem określonym w dyplomie mistrza.

Rozdział 3

Praktyka zawodowa

§ 7.

Uzyskanie uprawnień budowlanych w telekomunikacji wymaga spełnienia następujących warunków:

1) do projektowania bez ograniczeń:

a) posiadania odpowiedniego wyższego wykształcenia,

b) odbycia 2-letniej praktyki przy sporządzaniu projektów,

c) odbycia rocznej praktyki na budowie,

2) do projektowania w ograniczonym zakresie:

a) posiadania odpowiedniego średniego wykształcenia lub pokrewnego wyższego,

b) odbycia 5-letniej praktyki przy sporządzaniu projektów,

c) odbycia rocznej praktyki na budowie,

3) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:

a) posiadania odpowiedniego wyższego wykształcenia,

b) odbycia 2-letniej praktyki na budowie,

4) do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:

a) posiadania odpowiedniego średniego wykształcenia lub pokrewnego wyższego,

b) odbycia 5-letniej praktyki na budowie,

5) do wykonywania pracy na budowie na stanowisku majstra i kierowania w powierzonym zakresie robotami budowlanymi:

a) posiadania co najmniej wykształcenia zasadniczego i dyplomu mistrza w zawodzie,

b) odbycia 3-letniej praktyki na budowie.

§ 8.
1. Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, powinna być odbyta po uzyskaniu dyplomu lub świadectwa ukończenia szkoły albo w czasie zaocznych lub wieczorowych studiów technicznych.

2. Do praktyki zawodowej zalicza się także praktykę odbywaną po ukończeniu trzeciego roku dziennych studiów wyższych, jeżeli spełnia ona warunki, o których mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, i nie wchodzi w zakres praktyki objętej programem studiów.

3. Rodzaj prac wykonywanych przez cały okres odbywania praktyki zawodowej powinien odpowiadać specjalnościom nabywanych uprawnień. W stosunku do osób z wykształceniem pokrewnym dla danej specjalności dopuszcza się zaliczenie 2 lat praktyki, o której mowa w § 7 pkt 2 lit. b) oraz pkt 4 lit. b), w specjalności innej niż specjalność nabywanych uprawnień.

4. Jeżeli praktykę zawodową odbywa się w niepełnym wymiarze czasu pracy, okres praktyki zawodowej podlega odpowiedniemu wydłużeniu, wynikającemu z różnicy czasu w stosunku do jego pełnego wymiaru.

5. Za praktykę zawodową może być również uznana praktyka wykonywana w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia, jeżeli okres jej wykonywania w ramach jednej umowy nie jest krótszy niż 1 miesiąc w odniesieniu do praktyki projektowej i 3 miesiące w odniesieniu do praktyki na budowie. Łączny okres takiej praktyki nie może przekroczyć połowy wymaganego wymiaru czasu praktyki zawodowej.

6. Osoba nadzorująca praktykę projektową powinna posiadać uprawnienia budowlane w telekomunikacji bez ograniczeń w danej specjalności.

7. Za równoważną z praktyką, o której mowa w ust. 1–6, może być uznana praktyka zawodowa odbyta za granicą pod kierunkiem osoby uprawnionej do wykonywania zawodu w danym kraju.

§ 9.
1. Osoba odbywająca praktykę zawodową powinna udokumentować jej przebieg.

2. Dokumentacja praktyki zawodowej powinna zawierać:

1) wykaz obiektów telekomunikacyjnych, przy których projektowaniu lub realizacji brata udział osoba odbywająca praktykę zawodową, z określeniem rodzaju, przeznaczenia, lokalizacji i konstrukcji obiektu oraz odpowiednio do specjalności uzyskiwanych uprawnień inne charakterystyczne dane techniczne,

2) potwierdzenie okresów odbywania praktyki oraz ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu, dokonaną przez osobę nadzorującą praktykę.

Rozdział 4

Wnioski o nadanie uprawnień budowlanych w telekomunikacji, zakres i sposób przeprowadzenia egzaminu i opłaty za postępowanie kwalifikacyjne

§ 10.

1. Wniosek o nadanie uprawnień budowlanych w telekomunikacji składa się Głównemu Inspektorowi Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej.

2. Do wniosku należy dołączyć:

1) odpis dyplomu inżyniera, dyplomu technika albo świadectwa potwierdzającego uzyskanie średniego wykształcenia technicznego lub dyplomu mistrza i świadectwa ukończenia szkoły zasadniczej,

2) udokumentowanie praktyki zawodowej,

3) dowód uiszczenia pierwszej raty opłaty za postępowanie kwalifikacyjne.

3. W razie stwierdzenia braków we wniosku, Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej nakłada, w drodze postanowienia, na osobę ubiegającą się o uprawnienia obowiązek usunięcia wskazanych braków w określonym terminie.

4. Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej wydaje decyzję o odmowie nadania uprawnień budowlanych w telekomunikacji bez przeprowadzania egzaminu:

1) po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w ust. 3,

2) jeżeli przygotowanie zawodowe osoby ubiegającej się o uprawnienia nie odpowiada wymaganiom, o których mowa w § 4 ust. 1, oraz nie odbyta ona wymaganej w § 9 praktyki zawodowej.

§ 11.
Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej wydaje decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych w telekomunikacji po:

1) ustaleniu na podstawie dokumentów złożonych przez ubiegającego się o uprawnienia, że spełnił on warunki w zakresie przygotowania zawodowego niezbędnego do uzyskania uprawnień we wnioskowanym zakresie,

2) złożeniu egzaminu przez ubiegającego się o uprawnienia budowlane w telekomunikacji przed komisją egzaminacyjną.

§ 12.
1. Egzamin składany na uprawnienia budowlane w telekomunikacji zawiera część ustną oraz pisemną w formie testu i obejmuje sprawdzenie:

1) znajomości przepisów prawnych i norm telekomunikacyjnych w zakresie objętym uprawnieniami oraz umiejętności praktycznego posługiwania się tymi przepisami,

2) umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej, polegającej na wyjaśnieniu określonych przez komisję egzaminacyjną zagadnień technicznych, wchodzących w zakres praktyki zawodowej.

2. Komisja może żądać przedstawienia wykazu prac projektowych, wykonanych w ramach praktyki zawodowej.

3. Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej ustala szczegółowy program egzaminu, który zatwierdza Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

§ 13.
1. W zależności od posiadanego wykształcenia i praktyki egzamin przeprowadza się:

1) odrębnie na uprawnienia budowlane w telekomunikacji do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w danej specjalności,

2) łącznie na oba rodzaje uprawnień budowlanych w telekomunikacji w danej specjalności, jeżeli ubiegający się o te uprawnienia spełnia wymagania odnoszące się do obu rodzajów uprawnień,

3) łącznie na uprawnienia budowlane w telekomunikacji bez ograniczeń w danej specjalności i uprawnienia z ograniczeniem w innej specjalności, jeżeli ubiegający się o te uprawnienia spełnia wymagania odnoszące się do obu specjalności.

2. Przy ubieganiu się o uprawnienia budowlane w telekomunikacji innego rodzaju lub w innej specjalności niż posiadane obowiązuje egzamin w zakresie ograniczonym do zagadnień nie objętych programem egzaminu obowiązującego przy ubieganiu się o już posiadane uprawnienia oraz znajomość zmian w stanie prawnym objętym zakresem egzaminu.

§ 14.
1. Egzaminy na uprawnienia przeprowadza się dwa razy w roku: w lutym i w październiku; w razie zachodzących potrzeb może być ustalony dodatkowy termin egzaminu. Zakres, tryb, miejsce oraz termin egzaminu ustala Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej.

2. Osoba dopuszczona do egzaminu ma prawo przystąpić do niego w najbliższym terminie przypadającym po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku spełniającego wymogi rozporządzenia.

3. Osoba dopuszczona do egzaminu powinna być zawiadomiona o jego terminie listem poleconym co najmniej na miesiąc przed tym terminem.

§ 15.
1. Postępowanie kwalifikacyjne i egzaminy na uprawnienia budowlane w telekomunikacji przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez Głównego Inspektora Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej.

2. W skład komisji wchodzą:

1) przewodniczący komisji i jego zastępcy,

2) członkowie komisji.

3. Przewodniczącym, jego zastępcami i członkami komisji mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie techniczne w dziedzinie telekomunikacji oraz osoby z wyższym wykształceniem prawniczym i praktyką w organach państwowego nadzoru budowlanego.

4. Przewodniczącego komisji wyznacza Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej w porozumieniu z Ministrem Łączności.

5. Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej ustala regulamin działania komisji i zapewnia jej obsługę administracyjną.

§ 16.
1. Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej prowadzi rejestr wydanych uprawnień budowlanych w telekomunikacji.

2. Kopię wydanych uprawnień przekazuje się Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w celu wpisania uprawnień do centralnego rejestru.

§ 17.
1. Opłatę za postępowanie kwalifikacyjne ustala się w wysokości 50% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym złożenie wniosku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o rewaloryzacji oraz zasadach ustalania emerytur i rent.

2. Wysokość wynagrodzenia członka komisji ustala się procentowo od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, w wysokości:

1) za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym – 1,5% od jednego wniosku,

2) za przeprowadzenie egzaminu – 3% od jednej osoby egzaminowanej.

3. Opłata za postępowanie kwalifikacyjne jest wnoszona na konto Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej w dwóch ratach.

4. Ubiegający się o uprawnienia budowlane w telekomunikacji przy składaniu wniosku o ich nadanie wpłaca pierwszą ratę opłaty w wysokości potowy opłaty obowiązującej w terminie ostatniego egzaminu przed złożeniem wniosku. Drugą ratę opłaty uiszcza się po otrzymaniu zawiadomienia o dopuszczeniu do egzaminu. Kwotę drugiej raty określa się w wyżej wymienionym zawiadomieniu.

5. Pierwsza rata opłaty nie podlega zwrotowi. Druga rata podlega zwrotowi w wypadku usprawiedliwionego niestawienia się na egzamin lub usprawiedliwionego odstąpienia od egzaminu.

§ 18.
Osoba posiadająca uprawnienia, potwierdzając wykonanie czynności związanych z pełnioną samodzielną funkcją techniczną w telekomunikacji, posługuje się pieczątką; wzór pieczątki określa załącznik do rozporządzenia.

Rozdział 5

Rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym

§ 19.

1. Rzeczoznawcą w budownictwie telekomunikacyjnym może być osoba, która:

1) korzysta w pełni z praw publicznych,

2) posiada:

a) dyplom ukończenia wyższej uczelni technicznej o kierunku elektronika i telekomunikacja lub elektrotechnika,

b) uprawnienia budowlane w telekomunikacji oraz co najmniej 5 lat praktyki przy projektowaniu lub kierowaniu robotami w budownictwie telekomunikacyjnym,

c) opinię dwóch rzeczoznawców w budownictwie telekomunikacyjnym odpowiedniej specjalności lub opinię Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

2. Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej, na wniosek zainteresowanego, orzeka, w drodze decyzji, o nadaniu tytułu rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym, określając zakres, w którym funkcja rzeczoznawcy może być wykonywana. Zakres ten nie może wykraczać poza specjalność techniczno-budowlaną objętą posiadanymi uprawnieniami.

3. Kopię decyzji o nadaniu tytułu rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym przekazuje się Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w celu wpisania do centralnego rejestru rzeczoznawców.

4. Podstawę do podjęcia czynności rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym stanowi dokonanie wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.

5. Rejestr rzeczoznawców w budownictwie telekomunikacyjnym prowadzi Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej.

6. Skreślenie z rejestru rzeczoznawców w budownictwie telekomunikacyjnym następuje w wypadkach określonych w art. 15 ust. 4 ustawy.

Rozdział 6

Przepisy końcowe

§ 20.

Podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu kolejowym przy zlecaniu zadań z zakresu objętego rozporządzeniem, mających wpływ na bezpieczeństwo, mogą uzależnić powierzenie realizacji zadań od spełnienia dodatkowych wymogów.
§ 21.
Wykształcenie, uzyskane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, którego kierunek lub zawód techniczny był określany w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i zakwalifikowaniu przez Głównego Inspektora Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności.
§ 22.
W odniesieniu do praktyki zawodowej, odbytej w jednostkach podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych, zaświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej wydaje właściwy organ specjalistycznego nadzoru budowlanego, podając w nim okres praktyki oraz ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu.
§ 23.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Łączności: A. Zieliński

Załącznik 1. [WZORY PIECZĘCI IMIENNYCH]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Łączności
z dnia 10 października 1995 r. (poz. 581)

WZORY PIECZĘCI IMIENNYCH

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1995-10-24
  • Data wejścia w życie: 1995-11-08
  • Data obowiązywania: 1995-11-08
  • Z mocą od: 1995-11-08
  • Dokument traci ważność: 2004-05-31

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA