REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 68 poz. 346
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 czerwca 1995 r.
w sprawie zasad, trybu wnoszenia i rozpatrywania skarg i meldunków żołnierzy czynnej służby wojskowej oraz określenia właściwości organów wojskowych w tych sprawach.
Na podstawie art. 63 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz o odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 17) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
Rozdział 2
Organy wojskowe właściwe do rozpatrywania skarg i meldunków
§ 6.
1) naruszenia uprawnień żołnierza – właściwym do rozpatrzenia skargi jest bezpośredni przełożony dowódcy jednostki wojskowej, szefa (dyrektora) instytucji wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową,
2) sposobu załatwiania spraw żołnierza przez przełożonych i organy wojskowe – organem lub przełożonym właściwym do rozpatrzenia skargi jest organ wojskowy lub przełożony nadrzędny nad tym, który sprawę rozpatruje lub rozpatrywał.
1) niedociągnięć w działalności organów wojskowych lub nadużyć – organem właściwym do rozpatrzenia meldunku jest organ wojskowy bezpośrednio wyższego stopnia w stosunku do organu wojskowego, którego meldunek dotyczy,
2) naruszenia praworządności oraz zasad zaspokajania potrzeb żołnierzy – organem właściwym do rozpatrzenia meldunku jest organ wojskowy bezpośrednio wyższego stopnia w stosunku do organu wojskowego, w którego podległości żołnierz pełni służbę wojskową.
Rozdział 3
Zasady i tryb wnoszenia skarg i meldunków
§ 10.
2. W sprawach bardzo ważnych, nie cierpiących zwłoki, skargę lub meldunek można wnieść wykorzystując techniczne środki łączności. Z czynności tej sporządza się protokół.
3. Skarga lub meldunek powinny zawierać: stopień wojskowy, imię i nazwisko, przydział służbowy oraz adres żołnierza, a także stanowisko służbowe przełożonego oraz określenie organu wojskowego, do którego kierowana jest skarga lub meldunek.
1) na piśmie osobiście przez żołnierza – organ wojskowy lub przełożony są obowiązani potwierdzić na kopii pisma przyjęcie skargi lub meldunku, umieszczając datę przyjęcia oraz czytelny podpis osoby przyjmującej,
2) ustnie do protokołu – należy wystawić pisemne potwierdzenie przyjęcia skargi lub meldunku z zaznaczeniem daty oraz z czytelnym podpisem osoby przyjmującej,
3) za pośrednictwem technicznych środków łączności – należy potwierdzić pisemnie przyjęcie skargi lub meldunku na podany adres żołnierza.
2. Obowiązek zapewnienia żołnierzom możliwości zwrócenia się ze skargą lub meldunkiem w czasie inspekcji (kontroli) spoczywa na organach inspekcyjnych (kontrolujących).
Rozdział 4
Zasady, terminy i tryb postępowania przy rozpatrywaniu skarg i meldunków
§ 18.
2. Organ wojskowy, który otrzymał skargę lub meldunek dotyczący jego działalności, jest obowiązany przekazać go, w terminie siedmiu dni, organowi wojskowemu bezpośrednio nadrzędnemu.
3. Skargę lub meldunek dotyczący postępowania żołnierza organ nadrzędny może przekazać do załatwienia dowódcy jednostki wojskowej lub szefowi (dyrektorowi) jednostki organizacyjnej, w której żołnierz pełni służbę wojskową. Organ wojskowy, który rozpatrzy w tym trybie skargę lub meldunek, jest obowiązany zawiadomić organ nadrzędny o sposobie załatwienia sprawy.
4. O przekazaniu sprawy do załatwienia w sposób określony w ust. 3 zawiadamia się również żołnierza.
2. Posłowie na Sejm, senatorowie i radni rad gmin, którzy wnieśli skargę we własnym imieniu albo przekazali do załatwienia skargę innej osoby, powinni być zawiadomieni o sposobie załatwienia skargi, a gdy jej załatwienie wymaga zebrania dowodów, informacji lub wyjaśnień – także o stanie rozpatrzenia skargi, najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jej wniesienia albo przekazania.
3. Organ wojskowy jest obowiązany w terminie 30 dni udzielić informacji Rzecznikowi Praw Obywatelskich o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku na skierowaną (przekazaną) przez Rzecznika sprawę skargową.
4. O każdym wypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ wojskowy jest obowiązany zawiadomić składającego skargę lub meldunek, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. W sprawach szczególnie skomplikowanych załatwienie skargi lub meldunku od szczebla dowódcy okręgu (rodzaju sił zbrojnych) wzwyż powinno nastąpić – zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego – nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania.
2. Zawiadomienie o uznaniu skargi lub meldunku za bezzasadny, oprócz wyczerpującego wyjaśnienia dotyczącego ustalonego stanu faktycznego, powinno zawierać również uzasadnienie podjętego rozstrzygnięcia.
2. Po stwierdzeniu, że wnoszący skargę lub meldunek nie wskazał na nowe okoliczności, właściwy organ wojskowy może w odpowiedzi utrzymać swoje poprzednie stanowisko.
3. O załatwieniu w sposób określony w ust. 2 skargi lub meldunku, wniesionych ponownie, organ załatwiający tę skargę lub meldunek zawiadamia organ wojskowy bezpośrednio nadrzędny; nie dotyczy to skarg lub meldunków załatwianych przez Ministra Obrony Narodowej i Ministra Spraw Wewnętrznych.
Rozdział 5
Przepisy końcowe
§ 25.
2. Organy wojskowe prowadzą ewidencję skarg i meldunków oraz składają sprawozdania w ramach resortowego systemu ewidencyjno-sprawozdawczego, którego gestorem jest dyrektor Biura Skarg i Interwencji Ministerstwa Obrony Narodowej.
3. Czynności związane z przyjmowaniem, ewidencjonowaniem i okresowym kontrolowaniem biegu i terminowości rozpatrywania skarg i meldunków wykonują sekretariaty dowódców (szefów, dyrektorów) lub wyznaczone przez nich komórki organizacyjne (osoby funkcyjne).
2. Sprawozdania, o których mowa w § 25 ust. 2, organy wojskowe jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych składają dyrektorowi Inspektoratu Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Minister Obrony Narodowej: Z. W. Okoński
- Data ogłoszenia: 1995-06-21
- Data wejścia w życie: 1995-07-05
- Data obowiązywania: 1995-07-05
- Z mocą od: 1995-07-05
- Dokument traci ważność: 1998-12-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA