REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 45 poz. 232
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 11 kwietnia 1995 r.
w sprawie określenia trybu wnoszenia akcji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do narodowych funduszy inwestycyjnych.
Na podstawie art. 7 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385) zarządza się, co następuje:
1) wybór większościowych pakietów akcji spółek przez fundusze, zwany dalej „wyborem”,
2) wymianę większościowych pakietów akcji spółek między funduszami, zwaną dalej „wymianą”,
3) rozdział mniejszościowych pakietów akcji spółek między fundusze, zwany dalej „rozdziałem”,
4) wniesienie przez właściwego ministra akcji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do narodowych funduszy inwestycyjnych.
1) większościowych pakietach akcji spółek - rozumie się przez to pakiety 33% akcji każdej z jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, których akcje zostaną wniesione do funduszy,
2) mniejszościowych pakietach akcji spółek - rozumie się przez to pakiety akcji każdej ze spółek, o których mowa w pkt 1, utworzone przez podział 27% akcji danej spółki przez liczbę funduszy pomniejszoną o jeden,
3) rundzie - rozumie się przez to każdorazowe dokonanie wyboru po jednym większościowym pakiecie akcji spółek przez fundusze,
4) pozycji - rozumie się przez to miejsce zajmowane przez każdy z funduszy w kolejności wyboru w danej rundzie.
2. Właściwy minister o terminie i miejscu rozpoczęcia wyboru, losowań i rozdziału zawiadomi listem poleconym zarządy funduszy co najmniej na 14 dni przed tym terminem.
3. Właściwy minister o terminie rozpoczęcia wyboru, losowań i rozdziału zawiadomi Urząd Antymonopolowy na 21 dni przed tym terminem. Prezes Urzędu Antymonopolowego może wyznaczyć swojego przedstawiciela, który uczestniczy w wyborze, losowaniach i rozdziale w charakterze obserwatora.
4. Właściwy minister wyznaczy osobę do prowadzenia wyboru i losowań rozdziału.
2. Listę Urząd Antymonopolowy doręczy właściwemu ministrowi w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia, o którym mowa w § 3 ust. 3.
3. Lista zostanie udostępniona zarządom funduszy niezwłocznie po jej doręczeniu przez Urząd Antymonopolowy.
2. Losy, o których mowa w ust. 1, po ich sprawdzeniu i złożeniu przez osobę nadzorującą, są umieszczane w nieprzezroczystym pojemniku.
3. Losowań, o których mowa w ust. 1, dokonują osoby wymienione w § 5, w kolejności zgodnej z numerami funduszy uwidocznionymi w ich firmie w dniu ich rejestracji - od pierwszego do ostatniego.
1) w przypadku parzystej liczby funduszy, liczba pozycji w każdej z rund jest równa liczbie funduszy,
2) w przypadku nieparzystej liczby funduszy, liczba pozycji w każdej z rund jest równa liczbie funduszy zwiększonej o 1, przy czym ostatnia z pozycji nie będzie przyznana żadnemu z funduszy, mimo że będzie uwzględniana przy określaniu kolejności wyboru opisanej w pkt 4,
3) w pierwszej rundzie kolejność wyboru ustala się w drodze losowania, w którym:
a) liczba losów jest równa liczbie funduszy, z tym że przepis pkt 2 stosuje się odpowiednio,
b) losy oznacza się numerami określającymi pozycje funduszy w pierwszej rundzie wyboru,
4) kolejność wyboru w każdej nieparzystej rundzie opiera się na kolejności wyboru w poprzedniej nieparzystej rundzie w ten sposób, że każdy z funduszy przesunie się do przodu o liczbę pozycji określoną w następujący sposób:
a) jeżeli liczba pozycji podzielona przez 2 da liczbę parzystą, fundusze będą przesuwać się o 6 pozycji do przodu,
b) jeżeli liczba pozycji podzielona przez 2 da liczbę nieparzystą, fundusze będą przesuwać się o 4 pozycje do przodu,
c) jeżeli liczba pozycji jest wielokrotnością 12, fundusze będą przesuwać się o 10 pozycji do przodu,
5) kolejność dokonywania wyboru w każdej parzystej rundzie jest odwrotna niż kolejność w poprzedzającej ją rundzie nieparzystej,
6) w przypadku gdy w ostatniej rundzie liczba większościowych pakietów akcji spółek okaże się mniejsza niż liczba funduszy, udział poszczególnych funduszy i kolejność wyboru w tej rundzie zostaną ustalone w drodze losowania, w którym:
a) liczba losów jest równa liczbie funduszy,
b) numerami określającymi kolejność wyboru oznaczona jest część losów odpowiadająca liczbie nie wybranych większościowych pakietów akcji spółek.
2. Fundusz biorący udział w ostatniej rundzie, który nie może dokonać wyboru z uwagi na treść Listy, ustępuje miejsca funduszowi wyłonionemu w drodze kolejnego losowania, które odbywa się po wyborze wiodących pakietów akcji spółek przez wszystkie mające dokonać wyboru fundusze i w którym:
1) biorą udział tylko fundusze, które nie brały udziału w ostatniej rundzie wyboru,
2) liczba losów jest równa liczbie funduszy biorących udział w tym losowaniu,
3) numerami określającymi kolejność wyboru oznacza się tyle losów, ile zostało nie wybranych większościowych pakietów akcji spółek w ostatniej rundzie.
Losowanie powtarza się do momentu wyboru ostatniego z większościowych pakietów akcji spółek.
2. O wymianie fundusze niezwłocznie zawiadamiają na piśmie osobę nadzorującą, która po stwierdzeniu zgodności wymiany z Listą wnosi do protokołu stosowną wzmiankę.
2. Jeżeli liczba akcji danej spółki, które mają zostać rozdzielone, zgodnie z ust. 1, między fundusze wyraża się liczbą z ułamkiem, dokonuje się zaokrąglenia tej liczby do najbliższej liczby całkowitej „w dół”, po czym następuje rozdział tak uzyskanych mniejszościowych pakietów akcji spółek.
3. Akcje danej spółki stanowiące resztę po zaokrągleniu, o którym mowa w ust. 2, przydziela się jednemu z funduszy, o których mowa w ust. 1, wybranemu w drodze losowań, w których:
1) w poszczególnym losowaniu biorą udział wszystkie fundusze, z wyjątkiem tego, który dokonał wyboru większościowego pakietu akcji danej spółki,
2) liczba losów w poszczególnych losowaniach jest równa liczbie funduszy biorących udział w danym losowaniu,
3) w każdym z losowań tylko jeden los oznacza się nazwą spółki, której akcje są przedmiotem losowania.
Losowanie przeprowadza się tyle razy, ilu spółek akcje mają być rozdzielone, przy czym w jednym losowaniu są do uzyskania akcje jednej spółki.
2. Osoba, o której mowa w § 5, niezwłocznie po dokonaniu wyboru w danej rundzie potwierdza podpisem odnotowany w protokole wybór większościowego pakietu akcji spółki. Osoba ta w ten sam sposób potwierdza dokonanie rozdziału mniejszościowych pakietów akcji spółek.
3. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1) datę i miejsce dokonania wyboru, wymiany, rozdziału i losowań.
2) imię i nazwisko osoby:
a) nadzorującej wybór i rozdział,
b) prowadzącej wybór, losowania i rozdział,
c) o której mowa w § 5, ze wskazaniem reprezentowanego przez nią funduszu,
d) sporządzającej protokół,
3) wykaz funduszy i wynik wyboru w każdej rundzie,
4) wykaz funduszy i wynik rozdziału,
5) wyniki przeprowadzonych w toku wyboru i rozdziału losowań,
6) wzmiankę o wymianie większościowych pakietów akcji spółek,
7) podpisy osób, o których mowa w pkt 2 lit. a), b) i d).
Prezes Rady Ministrów: J. Oleksy
- Data ogłoszenia: 1995-04-29
- Data wejścia w życie: 1995-05-14
- Data obowiązywania: 1995-05-14
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA