REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 38 poz. 193
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 marca 1995 r.
w sprawie wysokości funduszu socjalnego oraz zakresu i zasad korzystania ze świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego i członków ich rodzin w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz w Urzędzie Ochrony Państwa
Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214 i z 1995 r. Nr 4, poz. 17) zarządza się, co następuje:
2. Fundusz tworzy się w wysokości 0,5% planowanych w budżecie, w części dotyczącej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wydatków na emerytury i renty.
3. Środki funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
1) emerytom policyjnym,
2) rencistom policyjnym,
3) osobom uprawnionym do policyjnej renty rodzinnej,
4) członkom rodzin osób wymienionych w pkt 1-3.
2. Za członków rodziny osób wymienionych w ust. 1 pkt 1-3, uprawnionych do korzystania ze świadczeń, uważa się:
1) małżonka,
2) dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie, które:
a) nie przekroczyły 18 roku życia, a w razie uczęszczania do szkoły - 24 lat albo 25 lat, jeżeli odbywają studia w szkole wyższej, a ukończenie 24 lat przypada na ostatni lub przedostatni rok studiów, albo
b) stały się inwalidami I lub II grupy przed osiągnięciem wieku określonego w lit. a).
1) zapomóg pieniężnych,
2) dopłaty do kosztów leczenia,
3) zwrotu części kosztów pogrzebu emeryta lub rencisty, niezależnie od przysługującego z tego tytułu zasiłku pogrzebowego,
4) dopłat do kosztów pobytu i żywienia w ośrodkach wczasowych resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz innych, a także do innych form rekreacji oraz wypoczynku indywidualnego i zbiorowego,
5) kolonii i obozów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży, zagranicznych wczasów, kolonii i obozów wymiennych, a także innych form działalności socjalnej organizowanej przez jednostki organizacyjne resortu spraw wewnętrznych i administracji i inne.
2. Zapomogi pieniężne mogą być przyznawane w wypadku zdarzeń losowych lub innych zdarzeń powstałych z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, powodujących znaczne pogorszenie warunków materialnych.
2. Dysponentami środków funduszu są:
1) Komendant Główny Policji,
2) Szef Urzędu Ochrony Państwa,
3) Komendant Główny Straży Granicznej,
4) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
3. Dysponenci środków funduszu otrzymują te środki stosownie do liczby emerytów i rencistów uprawnionych do korzystania ze świadczeń i dokonują na tych samych zasadach rozdziału środków pomiędzy jednostki organizacyjne, o których mowa w § 6.
2. Wnioski, o których mowa w ust. 1, kieruje się do komórki socjalnej lub osoby wyznaczonej do załatwiania spraw socjalnych w jednostce organizacyjnej Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej lub Państwowej Straży Pożarnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego.
3. Świadczenia przyznają kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 2.
[1] Tytuł rozporządzenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 marca 1998 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości funduszu socjalnego oraz zakresu i zasad korzystania ze świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego i członków ich rodzin w resorcie spraw wewnętrznych (Dz. U. Nr 41, poz. 238). Zmiana weszła w życie 14 kwietnia 1998 r.
[2] Rozporządzenie wchodzi w życie 26 kwietnia 1995 r.
- Data ogłoszenia: 1995-04-11
- Data wejścia w życie: 1995-04-26
- Data obowiązywania: 1998-04-14
- Dokument traci ważność: 2004-10-08
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA