REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 25 poz. 136
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 3 marca 1995 r.
w sprawie zwalczania zarazy ogniowej roślin.
Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 i z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
2. Lustracje na gruntach Państwowego Funduszu Ziemi, które nie zostały przekazane Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa lub innym podmiotom w użytkowanie lub dzierżawę, oraz na pasach drogowych i obszarach kolejowych przeprowadza przedstawiciel wojewódzkiej stacji kwarantanny i ochrony roślin.
3. Przedstawiciel wojewódzkiej stacji kwarantanny i ochrony roślin przeprowadza lustracje szkółek, mateczników podkładek i zraźników roślin żywicielskich zarazy ogniowej w następujących terminach: pierwszy raz – w drugiej połowie czerwca, drugi raz – w drugiej połowie lipca, trzeci raz – we wrześniu; wyniki lustracji przekazuje się Inspekcji Nasiennej.
2. Zgłoszenie powinno zawierać dokładne określenie miejsca wystąpienia choroby oraz nazwisko, imię i adres osoby dokonującej zgłoszenia.
1) wycinaniu i niszczeniu przez spalenie porażonych roślin lub ich części,
2) stosowaniu środków i metod ochrony roślin wskazanych przez wojewódzką stację kwarantanny i ochrony roślin.
2. W wypadku wystąpienia jednego ogniska zarazy ogniowej na powierzchni do 0,25 ha plantacji materiału szkółkarskiego lub podkładek, zniszczeniu podlegają rośliny porażone oraz rośliny bez objawów chorobowych (żywiciele zarazy ogniowej) w promieniu 20 m od roślin porażonych, a przy wystąpieniu dwóch i większej ilości ognisk zniszczeniu podlega cała plantacja.
3. Sposób zwalczania zarazy ogniowej występującej na roślinach objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody powinien być uzgodniony z właściwym organem ochrony przyrody.
4. Koszty zwalczania zarazy ogniowej ponosi posiadacz gruntów, na których wystąpiła choroba.
5. Koszty zwalczania zarazy ogniowej na gruntach Państwowego Funduszu Ziemi, o których mowa w § 2 ust. 2, pokrywane są z budżetu wojewody.
2. Rejon zarażony określa wojewoda w drodze rozporządzenia, w którym ustala granice rejonu (wykazy miejscowości).
3. Jeżeli rejon zarażony obejmuje tereny położone na obszarach kilku województw, właściwi wojewodowie wydają wspólne rozporządzenie.
2. Uznanie rejonu za wolny od zarazy ogniowej następuje w drodze rozporządzenia wojewody (wojewodów).
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: A. Śmietanko
- Data ogłoszenia: 1995-03-13
- Data wejścia w życie: 1995-03-20
- Data obowiązywania: 1995-03-20
- Z mocą od: 1995-03-20
- Dokument traci ważność: 1996-02-09
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA