REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 7 poz. 32

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 10 stycznia 1995 r.

w sprawie sposobu prowadzenia i organizacji działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz rodzajów dokumentów normalizacyjnych dotyczących tej problematyki, a także zasad i trybu opracowywania, ustanawiania i stosowania tych dokumentów.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 55, poz. 251) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa sposób prowadzenia i organizacji przez Polski Komitet Normalizacyjny, zwany dalej „Komitetem”, działalności normalizacyjnej krajowej, związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa, obejmującej przedsięwzięcia mające na celu:

1) uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa w Polskich Normach,

2) opracowywanie projektów Polskich Norm, związanych wyłącznie z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

2. Rozporządzenie określa także sposób prowadzenia i organizacji przez zainteresowanych ministrów działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa, obejmującej przedsięwzięcia mające na celu opracowywanie projektów i ustanawianie norm obronnych oznaczanych symbolem NO, w zakresie, który ze względu na zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej nie może być ujęty w Polskich Normach.

§ 2.
Działalność normalizacyjna, o której mowa w § 1 ust. 2, jest finansowana ze środków zainteresowanych ministrów.
§ 3.
1. Przedsięwzięcia mające na celu uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa Komitet realizuje w szczególności przez:

1) przedstawianie do opinii zainteresowanych ministrów programów i planów prac Normalizacyjnych Komisji Problemowych,

2) przedstawianie do opinii zainteresowanych ministrów projektów Polskich Norm wskazanych przez nich w programach i planach prac Normalizacyjnych Komisji Problemowych,

3) uwzględnianie w składzie Normalizacyjnych Komisji Problemowych specjalistów z zakresu tematyki powierzonej tym Komisjom, zgłoszonych przez zainteresowanych ministrów.

2. Przedsięwzięcia mające na celu opracowywanie projektów Polskich Norm, związanych wyłącznie z obronnością i bezpieczeństwem państwa, Komitet realizuje w szczególności przez:

1) powoływanie, z inicjatywy zainteresowanych ministrów, Normalizacyjnych Komisji Problemowych w zakresach tematycznych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, zwanych dalej „Komisjami”,

2) powierzanie, w drodze umowy, wskazanym przez zainteresowanych ministrów jednostkom organizacyjnym podległym tym ministrom, prowadzenia sekretariatów Komisji.

§ 4.
1. Do zadań Komisji, w zakresie określonym w § 1 ust. 2, należy:

1) udział w programowaniu i planowaniu prac normalizacyjnych,

2) opracowywanie, w miarę potrzeby, projektów norm obronnych oraz przedstawianie właściwym ministrom wniosków o ich ustanowienie przez ministra lub o wprowadzanie do nich zmian,

3) udział w ocenie poziomu i stanu stosowania norm obronnych oraz w przedstawianiu wniosków w tych sprawach właściwym ministrom,

4) współpraca z jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, w sprawach dotyczących opracowywania przez Komisje projektów norm obronnych.

2. Komitet wyraża zgodę na realizację zadań Komisji, o których mowa w ust. 1, na wniosek zainteresowanych ministrów.

§ 5.
1. Projekty norm obronnych są opracowywane, opiniowane i uzgadniane z wykorzystaniem Polskich Norm ustalających metody działalności normalizacyjnej.

2. Projekty norm obronnych są opracowywane zgodnie z programami i planami prac normalizacyjnych i przedstawiane do opinii projektantom, producentom i użytkownikom, wskazanym przez właściwego ministra.

3. Wnioski o wprowadzenie zmian do norm obronnych zgłasza się właściwemu ministrowi.

4. Normy obronne są ustanawiane przez właściwego ministra.

5. Normy obronne obowiązują jednostki podległe właściwemu ministrowi w zakresie i terminie określonym w normie. Normy te obowiązują również inne podmioty w drodze umowy, z dniem jej zawarcia.

6. Właściwy minister może, po zasięgnięciu opinii Ministra Obrony Narodowej, na wniosek podmiotu gospodarczego, uzasadniony ważnymi względami technicznymi lub gospodarczymi, udzielić zezwolenia na odstąpienie od obowiązku stosowania normy obronnej w całości lub w części.

7. Biuro Komitetu, w porozumieniu ze służbą normalizacyjną właściwego ministra, rejestruje i nadaje numery normom obronnym oraz udziela informacji o pracach prowadzonych w zakresie tych norm.

§ 6.
1. Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, każdy w zakresie swojego działania, powołają służbę normalizacyjną do prowadzenia w szczególności spraw związanych z:

1) organizowaniem działalności, o której mowa w § 1 ust. 2, w tym opracowywaniem projektów norm obronnych,

2) programowaniem i planowaniem prac normalizacyjnych dotyczących norm obronnych,

3) opiniowaniem projektów norm obronnych,

4) opiniowaniem wniosków, o których mowa w § 5 ust. 6,

5) oceną projektów programów i planów prac w zakresie działalności normalizacyjnej, prowadzonej przez Komisje, oraz wnioskowaniem w sprawach dotyczących realizacji prac normalizacyjnych, wynikających z tych programów i planów,

6) opiniowaniem projektów programów i planów prac, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1,

7) opiniowaniem projektów Polskich Norm wskazanych w programach i planach, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2,

8) wprowadzaniem obowiązku stosowania Polskich Norm, o których mowa w § 1 ust. 1,

9) badaniem stosowania norm obronnych oraz Polskich Norm, o których mowa w § 1 ust. 1, wprowadzonych do obowiązkowego stosowania,

10) informacją o działalności normalizacyjnej oraz rozpowszechnianiem norm obronnych.

2. Inni zainteresowani ministrowie powołują służby normalizacyjne w zależności od potrzeb.

§ 7.
1. Właściwi ministrowie dokonają do dnia 31 grudnia 1996 r. przeglądu dotychczasowych dokumentów normalizacyjnych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

2. W wyniku przeglądu, o którym mowa w ust. 1, dotychczasowe dokumenty normalizacyjne związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa mogą zostać zastąpione Polskimi Normami lub normami obronnymi.

§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: W. Pawlak

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1995-01-27
  • Data wejścia w życie: 1995-02-10
  • Data obowiązywania: 1995-02-10
  • Z mocą od: 1995-02-10
  • Dokument traci ważność: 2003-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA