REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1994 nr 119 poz. 571

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 7 listopada 1994 r.

w sprawie dotacji dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa zasady i tryb ustalania oraz przekazywania gminom z budżetu państwa dotacji celowych na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych.
§ 2.
1. Gmina ubiegająca się o dotację jest obowiązana zapewnić prowadzenie bieżącej ewidencji:

1) wpływów z czynszów najmu lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność gminy,

2) nadwyżki pożytków nad wydatkami przypadającej gminie z tytułu udziałów w nieruchomościach wspólnych.

3) wydatków związanych z utrzymaniem mieszkaniowego zasobu gminy i należących do niej lokali użytkowych,

4) wypłacanych dodatków mieszkaniowych.

2. Wydatkami w rozumieniu rozporządzenia są koszty eksploatacji budynków stanowiących własność gminy i koszty napraw tych budynków oraz przypadające na gminę koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi. Wydatki te nie mogą przekroczyć iloczynu powierzchni użytkowej tych budynków i 1,2% wartości odtworzeniowej 1 m2 ich powierzchni użytkowej w skali roku, ustalanej przez wojewodę.

3. Za koszty eksploatacji budynków uważa się wydatki komunalnych jednostek organizacyjnych z tytułu zarządu tymi budynkami, w szczególności wydatki na: utrzymanie czystości, oczyszczanie ulic i podwórzy, oświetlanie i ogrzewanie pomieszczeń służących do wspólnego użytku (np. korytarzy, klatek schodowych, ubikacji), oczyszczanie kominów, utrzymywanie zieleńców, płace administratora i dozorcy, materiały kancelaryjne związane z administracją, usługi pocztowo-telekomunikacyjne, a także wynagrodzenie dla podmiotów, którym gmina powierzyła sprawowanie zarządu na podstawie umowy zlecenia. Nie zalicza się do kosztów eksploatacji grzywien i kar pieniężnych.

4. Za koszty napraw budynku uważa się wydatki na konserwację i roboty konieczne do utrzymania budynku oraz jego otoczenia w należytym stanie, a w szczególności wydatki na: konserwację i reperacje pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowych, hydroforów, urządzeń przeciwpożarowych oraz pomieszczeń przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 3.
1. Gmina składa wojewodzie, w terminie do końca pierwszego miesiąca danego półrocza, wniosek o przyznanie dotacji, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 6.

2. Gmina określa we wniosku, o którym mowa w ust. 1, potrzeby dotyczące dofinansowania wypłat dodatków mieszkaniowych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3. Wojewoda przyznaje gminom dotacje w granicach kwot określonych na ten cel w budżecie wojewody, proporcjonalnie do kwot wynikających z wniosków gmin, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Dotacja może być przyznana gminie do wysokości nie przekraczającej kwoty obliczonej według właściwego dla danej gminy wzoru, o którym mowa w ust. 2.

5. Dotację przyznaną na dane półrocze wojewoda przekazuje w miesięcznych ratach.

§ 4.
1. Gmina przedstawia wojewodzie do końca lipca danego roku rozliczenie dotacji za pierwsze półrocze, a do końca stycznia następnego roku - za dany rok, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.

2. Wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa zbiorcze rozliczenia dotacji w ciągu miesiąca po upływie terminów wyznaczonych dla gmin.

3. Nadpłata dotacji za pierwsze półrocze może być zaliczona na poczet dotacji należnej na drugie półrocze. Nadpłata dotacji za dany rok podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego w ciągu 7 dni po upływie terminu określonego w ust. 1.

§ 5.
Jeżeli w wyniku połączenia lub podziału gmin nastąpiły zmiany w podstawie obliczania kwoty dotacji, wojewoda uwzględnia te zmiany od pierwszego dnia następnego miesiąca po ich wejściu w życie.
§ 6.
1. Do końca czerwca 1995 r. dotację przyznaje się na podstawie comiesięcznych wniosków gminy, składanych w terminie do dnia 10 każdego miesiąca. Do wniosku gmina powinna załączyć uchwałę rady gminy, o której mowa w art. 26 ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

2. Gmina przedstawia wojewodzie do końca lipca 1995 r. rozliczenie dotacji według wzoru, o którym mowa w § 4 ust. 1. Wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa zbiorcze rozliczenie dotacji do końca sierpnia 1995 r.

§ 7.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa dokona podziału na poszczególne województwa kwoty dotacji zaplanowanej w ustawie budżetowej na rok 1995.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 listopada 1994 r.

Prezes Rady Ministrów: W. Pawlak

Załącznik 1. [WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI CELOWEJ NA DOFINANSOWANIE WYPŁATY DODATKÓW MIESZKANIOWYCH]

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 listopada 1994 r. (poz. 571)

Załącznik nr 1

WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI CELOWEJ NA DOFINANSOWANIE WYPŁATY DODATKÓW MIESZKANIOWYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [WZORY OBLICZANIA ZAPOTRZEBOWANIA NA DOTACJĘ CELOWĄ NA DOFINANSOWANIE WYPŁATY DODATKÓW MIESZKANIOWYCH]

Załącznik nr 2

WZORY OBLICZANIA ZAPOTRZEBOWANIA NA DOTACJĘ CELOWĄ NA DOFINANSOWANIE WYPŁATY DODATKÓW MIESZKANIOWYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 3. [ROZLICZENIE DOTACJI CELOWEJ NA DOFINANSOWANIE WYPŁATY DODATKÓW MIESZKANIOWYCH]

Załącznik nr 3

ROZLICZENIE DOTACJI CELOWEJ NA DOFINANSOWANIE WYPŁATY DODATKÓW MIESZKANIOWYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA