REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1994 nr 16 poz. 53
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1994 r.
w sprawie zasad przyznawania i wysokości pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez osoby uprawnione do osobnej kwatery stałej.
Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 19 i z 1994 r. Nr 10, poz. 36) zarządza się, co następuje:
2. Pomoc finansowa jest przyznawana osobie uprawnionej ze środków budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, a osobie uprawnionej, której prawo do osobnej kwatery stałej przysługuje z tytułu służby w jednostce wojskowej podporządkowanej Ministrowi Spraw Wewnętrznych – ze środków budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
3. Pomoc finansowa jest pomocą z zakładowego funduszu mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
1) uzupełnienie wkładu mieszkaniowego albo budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej, albo spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na ten cel, a także na spłatę zaciągniętego przez tę spółdzielnię kredytu lub spłatę środków finansowych przekazanych spółdzielni przez inwestora wojskowego w ramach umowy o roboty budowlane,
2) budowę domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, albo remont kapitalny lub wykończenie domu (lokalu) uzyskanego bez względu na tytuł prawny, w stanie niezdatnym do użytku lub surowym, a także na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na te cele,
3) nabycie domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na ten cel, a także spłatę zobowiązań obciążających dom (lokal), z wyjątkiem nabycia domu (lokalu) dotychczas zajmowanego, bez względu na tytuł prawny tego zajmowania, oraz z wyjątkiem zapłaty podatków i opłat.
1) złożenia przez osobę uprawnioną oświadczenia, w którym zobowiąże się ona do:
a) zwolnienia dotychczas zajmowanej osobnej kwatery stałej, wraz z osobami wspólnie z nią zamieszkałymi w tej kwaterze, w terminie dwóch miesięcy od dnia uzyskania spółdzielczego lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
b) przeznaczenia przyznanej pomocy finansowej na jeden z celów określonych w § 2,
2) zabezpieczenia przyznanej pomocy finansowej wekslem wystawionym przez osobę uprawnioną,
2. Osoba uprawniona, która nie zajmuje osobnej kwatery stałej, zamiast oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), składa oświadczenie określone w § 5 ust. 1.
1) 1/4 wkładu mieszkaniowego lub budowlanego wymaganego do uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego,
2) wymaganej do uzyskania w banku kredytu (pożyczki) na jeden z celów określonych w § 2.
2. Od warunku udokumentowanego zgromadzenia własnych środków finansowych są zwolnione osoby uprawnione, które:
1) zostały przeniesione służbowo do innej miejscowości i zwróciły pomoc finansową przyznaną im w poprzednim miejscu pełnienia służby,
2) są wykwaterowywane z budynku:
a) na wniosek jego właściciela żądającego, w trybie art. 33 Prawa lokalowego, zwolnienia do jego dyspozycji lokalu zajmowanego przez osobę uprawnioną,
b) podlegającego rozbiórce lub remontowi kapitalnemu,
3) zajmują osobną kwaterę stałą (lokal mieszkalny) niezdatną do użytku albo znajdującą się na terenie zamkniętym lub w budynku, w którym są pomieszczenia służbowe, albo też niezbędną jednostce wojskowej na inne cele niż mieszkalne,
4) zostały pozbawione osobnej kwatery stałej (lokalu mieszkalnego) wskutek klęski żywiołowej,
5) uzyskują dochód na osobę, biorąc pod uwagę osoby uwzględniane przy ustalaniu przysługującej im powierzchni mieszkalnej, nie przekraczający najniższego wynagrodzenia pracowników za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie art. 79 Kodeksu pracy.
2. Pomoc finansowa jest przyznawana osobie uprawnionej również w razie posiadania albo ubiegania się o uzyskanie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość przez:
1) jej małżonka, jeżeli ten lokal (dom) wchodzi (wejdzie) w skład małżeńskiej wspólności majątkowej,
2) inną osobę bliską w rozumieniu Prawa lokalowego, jeżeli osoba uprawniona jest (będzie) uwzględniona w decyzji o przydziale lub jest (będzie) współwłaścicielem tego lokalu (domu),
– jeżeli osoba uprawniona złoży oświadczenie określone odpowiednio w ust. 1 lub w § 3 ust. 1 pkt 1.
2. Wartość osobnej kwatery stałej określa się na podstawie wielkości kwatery przysługującej osobie uprawnionej i kosztu 1 m2 jej powierzchni użytkowej.
3. Wielkość osobnej kwatery stałej przysługującej osobie uprawnionej oblicza się przez przemnożenie wielkości należnej jej powierzchni mieszkalnej przez wskaźnik 1,66.
4. Wielkość powierzchni mieszkalnej należnej osobie uprawnionej określają przepisy art. 9 ust. 2–5 ustawy oraz przepisy wydane przez Ministra Obrony Narodowej na podstawie art. 54 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
5. Za koszt 1 m2 powierzchni użytkowej, do obliczenia wysokości pomocy finansowej, przyjmuje się wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłaszany przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa na podstawie przepisów o udzielaniu dotacji na wypłatę premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe.
6. Do obliczenia wysokości pomocy finansowej przyjmuje się wartość osobnej kwatery stałej przysługującej osobie uprawnionej w dniu:
1) przydziału spółdzielczego lokalu mieszkalnego, jeżeli wniosek o przyznanie pomocy finansowej został złożony przed tym dniem,
2) zawarcia umowy o przyznaniu pomocy – w pozostałych wypadkach.
2. Pomoc finansowa jest przyznawana na podstawie umowy zawartej przez właściwy wojskowy organ kwaterunkowy z osobą uprawnioną ubiegającą się o tę pomoc.
3. Odmowa przyznania pomocy finansowej następuje w formie decyzji administracyjnej, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.
2. Zwrot weksla następuje niezwłocznie po uzyskaniu przez właściwy wojskowy organ kwaterunkowy wiadomości o spełnieniu przez osobę uprawnioną warunków określonych w ust. 1.
1) przed dniem uzyskania spółdzielczego lokalu mieszkalnego albo przed dniem zakończenia budowy lub remontu kapitalnego albo wykończenia domu jednorodzinnego (lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość), otrzymanego w stanie surowym lub niezdatnym do użytku,
2) w trakcie zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego, jeżeli ubiega się ona o zamianę posiadanego lokalu w spółdzielni mieszkaniowej na większy albo o uzyskanie domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
2. Przepisy § 6 ust. 2–5, § 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
2. Skutki niewywiązania się z zobowiązania przyjętego w oświadczeniu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, określa art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2. Osobom określonym w ust. 1 uzupełnia się przyznaną pomoc finansową do wysokości należnej w dniu nabycia zwiększonych uprawnień na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, a przyznaną pomoc finansową w formie zaliczkowej (zwrotnej) zamienia się na bezzwrotną.
Prezes Rady Ministrów: W. Pawlak
- Data ogłoszenia: 1994-02-07
- Data wejścia w życie: 1994-02-21
- Data obowiązywania: 1994-02-21
- Z mocą od: 1994-02-21
- Dokument traci ważność: 1996-01-26
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA