REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 132 poz. 635

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 23 grudnia 1993 r.

w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób fizycznych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 pkt 1 i 4, art. 18 ust. 3 oraz art. 38 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, z zastrzeżeniem § 3, podlegają przychody uzyskane przez osoby fizyczne z prowadzonej działalności gospodarczej lub z wykonywania wolnego zawodu, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, zwanej dalej "spółką".

2. Podatnicy opłacają w roku podatkowym zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności określonej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej kwoty 1.200.000.000 zł lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z tytułu udziału w spółce, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 1.200.000.000 zł,

2) rozpoczną działalność w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie oraz w formie spółki, to w roku podatkowym opłaca zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów:

1) odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 2 pkt 1, albo

2) z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 2 pkt 1 lit. a), lub z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunek określony w ust. 2 pkt 1 lit. b).

§ 2.
1. Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym stosuje się do podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym od dnia uzyskania pierwszego przychodu przez podatnika, który w poprzednim roku podatkowym działalności tej nie prowadził. W przypadku nowo utworzonej spółki za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu przez spółkę.

2. Nie stanowi rozpoczęcia działalności w roku podatkowym całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności, a w spółce - zmiana umowy spółki lub zmiana wspólników. Nie stanowi również rozpoczęcia działalności jej podjęcie po okresowym zaprzestaniu działalności w roku podatkowym.

§ 3.
1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek na podstawie odrębnych przepisów w sprawie zryczałtowania podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w sprawie karty podatkowej,

2) korzystających z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie odrębnych przepisów,

3) osiągających w całości lub części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) wykonywania usług notarialnych, adwokackich, radcowskich i innych usług prawniczych.

c) wykonywania wolnego zawodu adwokata w zespole adwokackim,

d) świadczenia usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz innych usług w zakresie rachunkowości,

e) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenia lombardów),

f) działalności w zakresie kupna i sprzedaży dewiz i wartości dewizowych,

g) świadczenia usług zaliczanych, zgodnie z Klasyfikacją usług, do podbranży 89302 "Rzeczoznawstwo", a w szczególności wykonywania ekspertyz, oceny jakości, doradztwa, usług w zakresie wzornictwa przemysłowego, wystroju wnętrz,

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym.

2. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się również do podatników, którzy podjęli działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli przed rozpoczęciem tej działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali usługi będące przedmiotem ich działalności na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy.

§ 4.
1. Zryczałtowany podatek dochodowy wynosi:

1) z działalności usługowej - 7,5% przychodów, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,

2) z działalności wytwórczej, usługowej w zakresie budownictwa lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton albo polegającej na wypożyczaniu rzeczy - 5% przychodów,

3) z działalności handlowej albo z działalności gastronomicznej, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, lub z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców z własnych połowów, z wyjątkiem konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów - 2,5% przychodów.

2. Jeżeli podatnik prowadzi działalność, z której przychody opodatkowane są różnymi stawkami określonymi w ust. 1, zryczałtowany podatek dochodowy ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że prowadzi ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W razie gdy podatnik nie prowadzi odrębnej ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, zryczałtowany podatek dochodowy wynosi 7,5% przychodów.

3. Jeżeli działalność, o której mowa w ust. 1, wykonywana jest przez wspólników, przychody ustala się osobno dla każdego wspólnika w stosunku, w jakim pozostają udziały wspólników w dochodach i stratach spółki. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

§ 5.
1. Za działalność usługową, o której mowa w § 4 ust. 1, uważa się działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności określone w Klasyfikacji usług oraz Skróconej klasyfikacji usług, wydanych na podstawie odrębnych przepisów; do usług zalicza się również wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy lub życzenia zamawiającego, jeżeli przedmioty te (wyroby):

1) nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odprzedaży,

2) nie służą zamawiającemu do celów produkcyjnych i usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części itp.

2. Za działalność gastronomiczną, o której mowa w § 4 ust. 1, uważa się usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów.

3. Za działalność handlową, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, uważa się sprzedaż w stanie nie przetworzonym nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone w mniejsze opakowania albo rozlane w butelki, puszki lub mniejsze pojemniki.

4. Sprzedaż wyrobów własnej produkcji prowadzona przez podatnika, który te wyroby wytworzył, nie jest traktowana jako oddzielny rodzaj działalności, lecz jest zaliczana do działalności wytwórczej.

§ 6.
1. Podatnicy i spółki, których wspólnicy są opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym, są obowiązani prowadzić ewidencję przychodów i zakupów, zwaną dalej "ewidencją", według określonego wzoru, stanowiącego załącznik do rozporządzenia.

2. Ewidencja powinna być zbroszurowana, a jej karty ponumerowane.

3. Przed rozpoczęciem zapisów ewidencję należy przedstawić do poświadczenia urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawie podatku dochodowego. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, obowiązku poświadczenia dopełnia jeden ze wspólników. W przypadku gdy jeden ze wspólników ma miejsce zamieszkania na terenie działania urzędu skarbowego, na którego obszarze znajduje się siedziba spółki, obowiązek, o którym mowa w zdaniu poprzednim, ciąży na tym wspólniku.

4. Ewidencję oraz dowody, na których podstawie dokonywane są w niej zapisy, należy przechowywać w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba.

5. Ewidencję wraz z dowodami należy przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, którego dotyczy.

6. Zapisów w ewidencji dokonuje się:

1) w zakresie przychodów - na podstawie wystawionych faktur (rachunków), jeżeli sprzedaż ta jest dokumentowana fakturami (rachunkami), a w razie sprzedaży bez faktur (rachunków) - na podstawie dziennego zestawienia sprzedaży, w jednej pozycji obejmującej te przychody,

2) w zakresie zakupów towarów przeznaczonych do dalszej odprzedaży oraz zakupów materiałów i surowców - na podstawie otrzymanych faktur (rachunków) lub dowodów wewnętrznych albo paragonów, jeżeli zakup został dokonany bez faktury (rachunku); do dokumentowania zapisów dowodami wewnętrznymi i paragonami stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

7. Zapisów dokonuje się po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Zapisów w ewidencji można dokonywać w łącznej kwocie wynikającej z dziennego zestawienia dowodów, o których mowa w ust. 6.

8. W ciągu czternastu dni od ostatniego dnia miesiąca należy zsumować zapisy w ewidencji. W razie prowadzenia więcej niż jednej ewidencji, w tym samym terminie zapisy sum miesięcznych z poszczególnych ewidencji należy przenieść do jednej ewidencji i zsumować. Po zakończeniu roku należy sporządzić, na oddzielnej karcie ewidencji, ogólne roczne zestawienie sum miesięcznych i zsumować je. Zapisów należy dokonywać w sposób trwały i niezniszczalny.

9. Obowiązek prowadzenia ewidencji powstaje od pierwszego dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu. Podatnicy rozpoczynający działalność w roku podatkowym dokonują zapisów od dnia, o którym mowa w § 2; w tym przypadku zakupy towarów, materiałów i surowców, dokonane przed tym dniem, należy wpisać w jednej pozycji.

§ 7.
1. Podatnicy dokonujący pracownikom wypłat ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416), zwanej dalej "ustawą", obowiązani są prowadzić indywidualne (imienne) karty przychodów pracowników, zwane dalej "kartami". Karta powinna zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko, kwotę wypłaconych w danym miesiącu przychodów brutto (w gotówce i w naturze), koszty uzyskania przychodu, dochód za miesiąc, razem dochód narastająco od początku roku i należną zaliczkę na podatek dochodowy.

2. Karty powinny być wypełnione najpóźniej w terminie przewidzianym dla przekazania zaliczki do właściwego urzędu skarbowego.

3. Podatnicy wypłacający osobom fizycznym należności, o których mowa w art. 13 pkt 2-8 ustawy, obowiązani są przechowywać listy płac i dowody tych wypłat przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, którego dotyczą.

§ 8.
Jeżeli podatnik prowadzi odrębnie ewidencję, o której mowa w art. 27 ust. 1 lub 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599), może zrezygnować z prowadzenia ewidencji przychodów i zakupów na zasadach określonych w rozporządzeniu, pod warunkiem że tę odrębną ewidencję poświadczy we właściwym urzędzie skarbowym, a dane w niej wykazane pozwolą na wyodrębnienie z obrotów, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, przychodów dla celów podatku dochodowego oraz uwzględniają dane dotyczące ogółu zakupów dokonanych przez podatnika.
§ 9.
1. Podatnik obowiązany jest za każdy miesiąc obliczać zryczałtowany podatek dochodowy i wpłacać w terminie do dnia 20 następującego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Podatnik obowiązany jest składać we właściwym urzędzie skarbowym informację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu w I półroczu roku podatkowego w terminie do 31 lipca każdego roku, z zastrzeżeniem ust. 3, a po upływie roku podatkowego - zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu w roku podatkowym, według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

3. Jeżeli podatnik w roku podatkowym dokonuje odliczeń od przychodów, o których mowa w art. 9 i 26 ustawy, obowiązany jest składać we właściwym urzędzie skarbowym deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu i odliczeń za miesiące, w których dokonuje odliczeń, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał odliczeń.

4. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń przysługujących na podstawie art. 9 i 26 ust. 1 ustawy, odliczeń tych do wysokości określonej w ustawie dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów. Przepisy art. 9 i 26 ust. 2-10 ustawy stosuje się odpowiednio.

§ 10.
1. W 1994 r. podatnicy są obowiązani założyć i poświadczyć ewidencję nie później niż do dnia 31 stycznia 1994 r.

2. Do dnia założenia i poświadczenia ewidencji podatnicy są obowiązani prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz dokonywać w niej zapisów wyłącznie w części dotyczącej uzyskanych przychodów i dokonanych zakupów przeznaczonych do dalszej odprzedaży oraz materiałów i surowców. Przed rozpoczęciem zapisów w ewidencji podatnicy wpisują sumę przychodów wykazanych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1994 r.

Minister Finansów: M. Borowski

Załącznik 1. [EWIDENCJA PRZYCHODÓW I ZAKUPÓW]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 23 grudnia 1993 r. (poz. 635)

EWIDENCJA PRZYCHODÓW I ZAKUPÓW

Lp.

Data wpisu

Numer faktury, rachunku lub dziennego zestawienia sprzedaży

Kwota przychodu opodatkowana według stawki

Ogółem przychód w złotych (4 + 5 + 6)

Data wystawienia dowodu zakupu

Nr faktury, rachunku lub innego dowodu zakupu

Kwota zakupu w złotych

Uwagi

7,5%

5%

2,5%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeniesienie z poprzedniej strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suma przychodu za miesiąc...............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1993-12-29
  • Data wejścia w życie: 1994-01-01
  • Data obowiązywania: 1994-01-01
  • Z mocą od: 1994-01-01
  • Dokument traci ważność: 1995-01-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA