REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 82 poz. 386
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 18 sierpnia 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w szkołach artystycznych oraz zasad odpłatności za ich przeprowadzanie.
Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Egzamin eksternistyczny obejmuje:
1) egzaminy z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły,
2) egzamin dyplomowy.
§ 2.
2. Do podania należy dołączyć:
1) świadectwo ukończenia szkoły średniej lub świadectwo dojrzałości, stanowiące podstawę dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego w szkole artystycznej II stopnia prowadzącej kształcenie ogólne, w artystycznej szkole policealnej oraz w szkole bibliotekarskiej i animatorów kultury,
2) świadectwo lub inny dokument, stanowiące podstawę zwolnienia z całości lub części programu poszczególnych przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły,
3) informacje o dotychczasowej działalności artystycznej w określonej dziedzinie sztuki, zgodnej z kierunkiem kształcenia szkoły.
§ 3.
2. Przewodniczący komisji powołuje spośród członków komisji zespoły egzaminacyjne.
3. W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą: egzaminator, którym jest nauczyciel danego przedmiotu, oraz 1-2 nauczycieli tych samych lub pokrewnych przedmiotów.
§ 4.
2. Rozstrzygnięcia komisji w sprawach, o których mowa w ust. 1, zostają wpisane do protokołu egzaminacyjnego oraz indeksu osoby zdającej.
§ 5.
2. Przewodniczący komisji ustala z osobą dopuszczoną do egzaminów, o których mowa w ust. 1, daty i kolejność zdawania egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Osoba zdająca może przystąpić do egzaminów:
1) z jednego lub kilku przedmiotów występujących w planie nauczania danej klasy lub szkoły,
2) ze wszystkich przedmiotów występujących w planie nauczania danej klasy lub szkoły.
§ 6.
2. Tematy egzaminów opracowuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji.
3. Tematy egzaminów pisemnych i ustnych objęte są zasadą ochrony tajemnicy służbowej.
4. Przed rozpoczęciem egzaminu egzaminator zobowiązany jest do sprawdzenia tożsamości osoby zdającej.
5. Ocenę z egzaminu przeprowadzanego w formie pisemnej (według obowiązującej skali ocen) proponuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji. Egzaminator opatruje każdą pracę recenzją, która jest uzasadnieniem proponowanej oceny.
6. Ocenę z egzaminu przeprowadzanego w formie ustnej i praktycznej (według obowiązującej skali ocen) proponuje i uzasadnia egzaminator, uzgadniając ją z pozostałymi członkami zespołu egzaminacyjnego.
7. Oceny z egzaminów egzaminator wpisuje do protokołu egzaminacyjnego i indeksu osoby zdającej.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
2. Osoba, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin dyplomowy, otrzymuje dyplom ukończenia szkoły z klauzulą „dla eksterna".
3. Wzory dyplomów określają odrębne przepisy.
§ 12.
§ 13.
2. Opłaty za egzamin w wysokości obliczonej procentowo od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim kwartale, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w celach waloryzacji emerytur i rent. zwanej dalej „podstawą naliczania", wynoszą:
Lp. | Zakres egzaminu | % od podstawy naliczania |
1 | Całość programu nauczania każdego przedmiotu występującego w planie nauczania danej klasy lub szkoły, z wyłączeniem głównego przedmiotu zawodowego | 15 |
2 | Główny przedmiot zawodowy | 35 |
3 | Egzamin dyplomowy | 60 |
3. Osoba przystępująca do egzaminu przekazuje opłatę za egzamin na wskazane konto przed rozpoczęciem egzaminu.
4. Osoba, która z ważnych przyczyn losowych nie przystąpiła do egzaminu, może ubiegać się o zwrot wniesionej opłaty. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły.
§ 14.
2. Wysokość wynagrodzenia członków komisji określa umowa zawarta pomiędzy dyrektorem szkoły a członkiem komisji.
§ 15.
2. W przypadku stwierdzenia, że w czasie egzaminu eksternistycznego zostały naruszone przepisy i fakt ten mógł mieć wpływ na wynik egzaminu, Minister Kultury i Sztuki może unieważnić egzamin w całości lub w części i określić tryb dalszego postępowania.
§ 16.
Minister Kultury i Sztuki: J. Góral
- Data ogłoszenia: 1993-09-04
- Data wejścia w życie: 1993-09-17
- Data obowiązywania: 1993-09-17
- Z mocą od: 1993-09-17
- Dokument traci ważność: 1999-10-27
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA