REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1993 nr 48 poz. 216
UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga o współpracy kulturalnej i naukowej,
sporządzona w Luksemburgu dnia 19 marca 1990 r.
W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
podaje do powszechnej wiadomości:
W dniu 19 marca 1990 r. została podpisana w Luksemburgu Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:
UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga o współpracy kulturalnej i naukowej
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Wielkiego Księstwa Luksemburga, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",
ożywione wolą zacieśnienia więzi łączących oba kraje w dziedzinie kultury, sztuki, nauki, oświaty i sportu,
zgodnie z zasadami i postanowieniami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podpisanego w Helsinkach, oraz Dokumentów Końcowych Spotkań madryckiego i wiedeńskiego,
postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w różnych dziedzinach kultury, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w szczególności w sferze sztuki, nauki, oświaty, sportu i kontaktów młodzieży.
Umawiające się Strony będą w tym celu sprzyjać podejmowaniu inicjatyw służących lepszemu poznaniu osiągnięć kulturalnych każdej ze Stron.
Będą one popierać organizowanie konferencji, wystaw, imprez artystycznych, projekcji filmowych i imprez sportowych, wymianę młodzieży, tłumaczenie dzieł literackich, swobodny dostęp do całokształtu ich publikacji.
Będą sprzyjać lepszemu poznaniu osiągnięć kulturalnych drugiej Strony za pośrednictwem prasy, radia, telewizji, filmu i innych środków powszechnego komunikowania.
Artykuł 2
Umawiające się Strony będą pogłębiać współpracę w dziedzinie nauki. W tym celu sprzyjać będą:
- wspólnym badaniom naukowym,
- publikowaniu studiów naukowych i monografii oraz zbiorów artykułów powstałych w obu Państwach,
- rozszerzaniu bezpośredniej współpracy między instytucjami naukowo-badawczymi i placówkami naukowymi, w tym wymianie i wizytom naukowców i specjalistów,
- badaniom naukowym dotyczącym historii i kultury drugiej Strony,
- organizowaniu kursów i konferencji dla lepszego poznania i upowszechniania różnych aspektów dziedzictwa kulturalnego i naukowego drugiej Strony.
Artykuł 3
Umawiające się Strony, poprzez wymianę podręczników szkolnych i opinii ekspertów, będą dążyć do takiego prezentowania drugiej Strony w podręcznikach historii i geografii, które pozwoli na lepsze wzajemne poznanie i zrozumienie.
Artykuł 4
Umawiające się Strony będą zachęcać do współpracy i wymiany między bibliotekami i archiwami oraz popierać wymianę książek i dokumentów.
Ułatwiać będą badaczom drugiej Strony dostęp do tych zasobów archiwalnych.
Artykuł 5
Umawiające się Strony sprzyjać będą wymianie książek, periodyków, czasopism, filmów, materiałów audiowizualnych i innych publikacji o charakterze oświatowym, kulturalnym, artystycznym i naukowym.
Artykuł 6
Umawiające się Strony będą popierać kontakty i bezpośrednią współpracę między związkami, stowarzyszeniami i federacjami autorów i artystów. Będą one również promować bezpośrednie kontakty między instytucjami radia i telewizji, jak również wydawnictwami obu Państw.
Artykuł 7
Umawiające się Strony podejmą starania na rzecz szerszego wzajemnego udziału artystów, naukowców i ekspertów w kongresach, konferencjach, sympozjach i innych imprezach kulturalnych i naukowych o charakterze międzynarodowym.
Artykuł 8
Umawiające się Strony będą się wzajemnie informować stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania doświadczeniach w dziedzinach muzealnictwa oraz konserwacji i restauracji zabytków historycznych i artystycznych, będących częścią dziedzictwa narodowego.
Artykuł 9
Umawiające się Strony podejmą wymianę specjalistów i informacji w dziedzinach ochrony zdrowia i ochrony środowiska naturalnego, jak również kultury fizycznej i turystyki.
Artykuł 10
Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednie kontakty między organizacjami i ruchami młodzieżowymi.
Artykuł 11
Umawiające się Strony będą działać na rzecz zapewnienia udziału ich obywateli w programach kształcenia akademickiego, podyplomowego i edukacji ustawicznej. Będą one nadal informować się wzajemnie o swych doświadczeniach w tych dziedzinach. Będą popierać udział w stażach specjalizacyjnych.
Artykuł 12
Umawiające się Strony udzielą swojego poparcia rozwojowi kontaktów w dziedzinie sportu, kultury fizycznej i turystyki.
Artykuł 13
Dla realizacji niniejszej umowy zostanie powołana Komisja Mieszana, składająca się z przedstawicieli każdej z Umawiających się Stron.
Komisja Mieszana zbierać się będzie co najmniej raz na trzy lata, na przemian w Polsce i w Luksemburgu. Obradom przewodniczyć będzie przedstawiciel tej Umawiającej się Strony, na której terytorium odbywać się będzie spotkanie.
Komisja Mieszana przygotowywać będzie trzyletnie programy współpracy przewidzianej w niniejszej umowie oraz określać warunki ich finansowania.
Artykuł 14
Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.
Umowa jest zawarta na okres pięciu lat i po upływie tego terminu zostanie automatycznie przedłużona na czas nieokreślony.
Umowa może być wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron i w takim przypadku utraci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia wypowiedzenia w drodze notyfikacji.
Sporządzono w Luksemburgu dnia 19 marca 1990 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i francuskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.
Z upoważnienia Rządu | Z upoważnienia Rządu |
Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:
- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
- będzie niezmiennie zachowywana.
Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.
Dano w Warszawie dnia 22 maja 1990 r.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: W. Jaruzelski
L.S.
Minister Spraw Zagranicznych: K. Skubiszewski
- Data ogłoszenia: 1993-06-11
- Data wejścia w życie: 1993-04-27
- Data obowiązywania: 1993-04-27
- Z mocą od: 1993-04-27
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA