REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 81 poz. 419

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 23 października 1992 r.

w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości i udzielania dotacji niepublicznym szkołom oraz placówkom oświatowo-wychowawczym, opiekuńczo-wychowawczym i resocjalizacyjnym.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 90 ust. 5 i 6, w związku z art. 104 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Przepisy rozporządzenia dotyczą:

1) szkół niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej, z zastrzeżeniem ust. 2,

2) szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkoły publicznej,

3) niepublicznych placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, zwanych dalej „placówkami", o których mowa w art. 2 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej „ustawą".

2. Przepisy rozporządzenia nie odnoszą się do niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach szkoły publicznej.

§ 2.

1. Dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkoły publicznej udziela Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty:

1) szkołom podstawowym do dnia 31 grudnia 1993 r.,

2) szkołom specjalnym.

2. Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty lub ministrowie, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, udzielają dotacji szkołom ponadpodstawowym.

§ 3.

1. Dotacja, o której mowa w § 2, przeznaczona jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z działalnością dydaktyczną lub opiekuńczo-wychowawczą.

2. Dotacja przysługuje w wysokości 50% wydatków bieżących ponoszonych w przeliczeniu na jednego ucznia w szkołach publicznych tego samego typu prowadzonych na terenie:

1) gminy - w odniesieniu do szkół podstawowych, z wyjątkiem szkół specjalnych,

2) województwa - w odniesieniu do szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych.

§ 4.

1. Niepublicznym szkołom ponadpodstawowym, w tym specjalnym, nie posiadającym uprawnień szkoły publicznej, organy, o których mowa w § 2 ust. 2 - a w odniesieniu do szkół artystycznych Minister Kultury i Sztuki - mogą udzielać dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą tych szkół.

2. Wysokość dotacji, o której mowa w ust. 1, ustala się indywidualnie dla każdej szkoły, na poziomie nie przekraczającym wysokości określonej w § 3 ust. 2.

§ 5.

1. Dotacji na działalność placówek, o których mowa w § 1 pkt 3, może udzielać Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty.

2. Wysokość dotacji dla placówek oświatowo-wychowawczych, umożliwiających kształtowanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, uzupełnianie wiedzy i zdobywanie umiejętności, ustala się indywidualnie dla każdej placówki w wysokości nie przekraczającej 50% wydatków bieżących ponoszonych przez publiczne placówki tego samego typu na terenie danego województwa.

3. Wysokość dotacji dla placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, zapewniających nauczanie, wychowanie i opiekę dzieciom i młodzieży uczącej się, pozbawionym całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także dla burs i internatów szkolnych - ustala się w wysokości 100% wydatków bieżących ponoszonych przez publiczne placówki tego samego typu na terenie danego województwa.

§ 6.

1. Dotacji udziela się na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej szkołę lub placówkę:

1) przedstawiony organowi właściwemu do udzielania dotacji, zwanemu dalej „organem dotującym", nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok uzyskania dotacji, z powołaniem się na numer i datę zaświadczenia kuratora oświaty właściwego dla siedziby szkoły lub placówki o wpisie do ewidencji prowadzonej zgodnie z art. 82 ustawy, a w przypadku szkoły o uprawnieniach szkoły publicznej - także na numer i datę decyzji nadającej uprawnienia,

2) określający planowaną liczbę uczniów szkoły, w tym także objętych określoną formą działalności opiekuńczo-wychowawczej, albo wychowanków placówki,

3) zawierający zobowiązanie do informowania organu dotującego o zmianach zachodzących w liczbie uczniów (wychowanków),

4) wskazujący numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja.

2. Udzielenie dotacji powinno być poprzedzone stwierdzeniem przez organ dotujący:

1) zgodności ze stanem faktycznym okoliczności podanych w ust. 1 pkt 1,

2) aktualnej liczby uczniów (wychowanków).

3. Organ dotujący przekazuje dotacje zaliczkowo, w terminach miesięcznych.

§ 7.

1. Osoba prawna lub fizyczna, o której mowa w § 6, sporządza i przekazuje organowi dotującemu - nie później niż w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca - rozliczenie otrzymanych dotacji za okres od początku roku kalendarzowego do końca minionego miesiąca sprawozdawczego, z uwzględnieniem aktualnej liczby uczniów (wychowanków).

2. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystywania dotacji.

§ 8.

Organ dotujący planuje dotacje, o których mowa w rozporządzeniu, w swoim budżecie według następującej klasyfikacji budżetowej: dział 79 „Oświata i wychowanie", rozdział właściwy dla danego typu szkoły (placówki), § 48 „Pozostałe dotacje".

§ 9.

W roku 1992 na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej szkołę (placówkę) organ dotujący może odstąpić od terminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1.

§ 10.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1992 r.

Minister Edukacji Narodowej: Z. Flisowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-11-07
  • Data wejścia w życie: 1992-11-07
  • Data obowiązywania: 1992-11-07
  • Z mocą od: 1992-09-01
  • Dokument traci ważność: 1999-04-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA